Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Výskum homocysteínu a praktické skúsenosti s liečbou chorôb podľa MUDr. Karla Erbena

Kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza, neurologické poruchy, neplodnosť a rakovina sa dajú liečiť vitamínmi

12. 06. 2024 Ochorenia homocystein  Andrej Maťko
Výskum homocysteínu a praktické skúsenosti s liečbou chorôb podľa MUDr. Karla Erbena
Homocysteín je aminokyselina, ktorá sa v posledných desaťročiach dostala do popredia záujmu lekárov a výskumníkov. Tento jednoduchý metabolit sa ukázal byť kľúčovým faktorom v mnohých chorobách a zdravotných problémoch. MUDr. Karel Erben, český lekár a priekopník v oblasti výskumu homocysteínu, sa tejto téme intenzívne venuje a jeho práca priniesla pozoruhodné výsledky v liečbe rôznych ochorení.


Súvislosť medzi hladinou homocysteínu v krvi a rôznymi chorobami

Erbenov výskum sa zameriava na súvislosť medzi hladinou homocysteínu v krvi a rôznymi chorobami. Zistil, že zvýšená hladina homocysteínu je spojená s kardiovaskulárnymi ochoreniami, neurologickými poruchami, osteoporózou, neplodnosťou a dokonca aj s niektorými formami rakoviny. Tieto zistenia naznačujú, že kontrola hladiny homocysteínu môže mať ďalekosiahle dôsledky pre zdravie a prevenciu chorôb.


Kľúčové zložky liečby - vitamíny B6, B12 a kyselina listová

Na základe týchto poznatkov Erben vyvinul inovatívne prístupy k liečbe, ktoré sa zameriavajú na zníženie hladiny homocysteínu v tele. Jeho protokol zahŕňa úpravu stravy, doplnky výživy a životného štýlu, ktoré pomáhajú regulovať metabolizmus homocysteínu. Kľúčovými zložkami jeho liečby sú vitamíny B6, B12 a kyselina listová, ktoré zohrávajú zásadnú úlohu v metabolizme homocysteínu.


Klinické skúsenosti s liečbou pacientov

Erbenove klinické skúsenosti s liečbou pacientov s vysokou hladinou homocysteínu priniesli pozoruhodné výsledky. U pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ako sú srdcové choroby a mŕtvica, viedlo zníženie hladiny homocysteínu k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu a zníženiu rizika opakovaných príhod. Pacienti s neurologickými poruchami, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, tiež zaznamenali zlepšenie kognitívnych funkcií a spomalenie progresie ochorenia.

Erbenov prístup k liečbe homocysteínu sa ukázal byť účinný aj pri liečbe osteoporózy. Zníženie hladiny homocysteínu viedlo k zlepšeniu hustoty kostí a zníženiu rizika zlomenín u pacientov s osteoporózou. Navyše, jeho protokol pomohol párom s problémami s plodnosťou zvýšiť ich šance na počatie.


Holistický prístup a personalizovaná medicína

Práca MUDr. Karla Erbena poskytuje nádejné vyhliadky pre budúcnosť liečby mnohých chronických ochorení. Jeho holistický prístup, ktorý sa zameriava na základné príčiny chorôb a optimalizáciu metabolizmu, predstavuje významný posun v medicínskom myslení.

Je dôležité poznamenať, že liečba založená na homocysteíne by mala byť vždy vykonávaná pod dohľadom kvalifikovaného lekára. Úpravy stravy a doplnky výživy môžu byť bezpečné a účinné a je nevyhnutné ich prispôsobiť individuálnym potrebám každého pacienta.

Erbenov výskum a klinické skúsenosti s liečbou homocysteínu predstavujú významný krok vpred v našom chápaní úlohy tohto jednoduchého metabolitu v ľudskom zdraví. Jeho práca poukazuje na potenciál personalizovanej medicíny a holistických prístupov k liečbe chronických chorôb. S ďalším výskumom a klinickými skúškami by mohol byť prístup založený na homocysteíne revolučným krokom v spôsobe, akým pristupujeme k zdravotnej starostlivosti a prevencii chorôb.


Jednoduchý spôsob odhalenia rizika chorôb

Je vzrušujúce predstaviť si budúcnosť, v ktorej by jednoduché krvné testy na homocysteín mohli odhaliť riziko rôznych chorôb a umožniť cielené intervencie na optimalizáciu zdravia. Vďaka priekopníckej práci MUDr. Karla Erbena a ďalších výskumníkov v tejto oblasti sa táto budúcnosť javí byť čoraz dosiahnuteľnejšia. Ich neúnavné úsilie o pochopenie úlohy homocysteínu v ľudskom tele otvára dvere do novej éry medicíny, v ktorej sa zameriavame na základné príčiny chorôb a poskytujeme personalizované, účinné liečebné postupy pre každého jednotlivca.6 stravovacích odporúčaní MUDr. Karla Erbena


1. Zvýšte príjem vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej

Konzumujte potraviny bohaté na tieto vitamíny, ako sú listová zelenina (špenát, kapusta, brokolica), strukoviny, celozrnné obilniny, mäso (najmä pečeň), vajcia a mliečne výrobky


2. Obmedzte príjem metionínu

Metionín je aminokyselina, ktorá sa v tele premieňa na homocysteín. Nachádza sa vo vysokých koncentráciách v živočíšnych bielkovinách, ako sú mäso, vajcia a mliečne výrobky.  Obmedzte konzumáciu červeného mäsa a spracovaných mäsových výrobkov.  Uprednostnite rastlinné zdroje bielkovín, ako sú strukoviny, tofu a tempeh.


3. Zvýšte príjem vlákniny

Vláknina pomáha znižovať hladinu homocysteínu tým, že podporuje zdravú črevnú mikroflóru a vylučovanie prebytočného homocysteínu. Konzumujte dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín.


4. Obmedzte príjem kofeínu

Vysoký príjem kofeínu môže zvyšovať hladinu homocysteínu v krvi. Obmedzte konzumáciu kávy, čaju a energetických nápojov.


5. Zvýšte príjem omega-3 mastných kyselín

Omega-3 mastné kyseliny, najmä tie z rýb, môžu pomôcť znižovať hladinu homocysteínu. Konzumujte mastné ryby, ako sú losos, sardinky a tuniak, aspoň 2-krát týždenneZvážte užívanie doplnkov stravy s obsahom omega-3 mastných kyselín.


6. Udržujte zdravú telesnú hmotnosť

Nadváha a obezita sú spojené so zvýšenou hladinou homocysteínu.  Udržujte zdravú telesnú hmotnosť prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelnej fyzickej aktivity.
Príklad jedálnička

Raňajky:

  • Ovsená kaša s bobuľovým ovocím a orechmi
  • Celozrnný toast s avokádom a paradajkami

Desiata:

  • Jablko alebo hruška
  • Hrsť orechov

Obed:

  • Šalát s grilovaným tofu, špenátom, cherry paradajkami a quinoou
  • Dusená brokolica s cesnakom a olivovým olejom

Olovrant:

  • Mrkva a zeler s humusom
  • Nízkotučný jogurt s chia semienkami

Večera:

  • Grilovaný losos s pečeným sladkým zemiakom a šalátom z listovej zeleniny
  • Polievka z červenej šošovice s kari korením

Je dôležité poznamenať, že tieto odporúčania by mali slúžiť len ako všeobecné usmernenie. Pred vykonaním významných zmien v strave je vždy najlepšie poradiť sa s kvalifikovaným lekárom alebo registrovaným dietológom, ktorý môže poskytnúť personalizované odporúčania na základe vašich individuálnych zdravotných potrieb a stavu.

Súvisiace produkty

Vitamín B12 - 500 mcg (MHA Formula)

Vitamín B12 - 500 mcg (MHA Formula)

25,00 €

Mini kapsule vitamínu B12 obsahujú 500 μg hydroxokobalamínu a metylkobalamínu. Toto zloženie bolo zvolené, pretože v našej krvi sa prírodný vitamín B12 nachádza takmer výlučne vo forme hydroxidu a metylkobalamínu, a to približne v rovnakom pomere. Sunday Natural vitamín B12 kombinuje ako prvý na svetovom trhu tieto dve prírodné formy B12-ky.  Zloženie Tento produkt obsahuje čistý vitamín B12 s adenosylcobalaminom, bio ryžovú múku od firmy Bauckhof ako náplň kapsúl a rastlinnú celulózu ako ich obal. Produkt neobsahuje žiadne geneticky modifikované látky, aromatické látky ani pridané farbivá. Všetky ingrediencie sú 100 % vegánske. Účinky Vitamín B12 je nevyhnutný pre delenie buniek, a to predovšetkým v tráviacej sústave. Je potrebný pre zdravú krvotvorbu a krvný tlak, napomáha udržiavať zdravú nervovú sústavu i kognitívne funkcie pri starnutí. Jeho prítomnosť v organizme je nutná i pri transformácii potravy na energiu. Vitamín B12 podporuje tvorbu aminokyselín. Odporúčané dávkovanie a skladovanie Pre vytvorenie dlhodobej zásoby a istotu optimálneho využitia vitamínu B12 v tele, obsahuje každá kapsula 500 μg Vitamínu, čo zodpovedá 20.000 % odporúčanej dennej dávky. Odporúčané dávkovanie 1 kapsula denne. Skladujte pri pokojovej teplote a mimo priame slnečné lúče. Obsah balenia 120 kapsúl

Kúpiť
Bioaktívna kyselina listová - kapsule

Bioaktívna kyselina listová - kapsule

21,00 €

L-Metylfolát Podobne ako vitamín B12 existuje aj folát v rôznych formách. Hoci sa presadil termín „kyselina listová”, nevyskytuje sa kyselina listová prísne vzaté v prírode vôbec. Bežná kyselina listová, ktorá sa stále používa v mnohých výživových doplnkoch, je umelý, syntetický produkt, ktorý sa v prírode nevyskytuje a nemôže byť priamo využitý telom. Syntetická kyselina listová musí byť najprv premenená v tele na aktívny folát skôr, než môže rozvinúť účinok. Táto transformácia nie je vždy možná bez problémov, pretože sú potrebné dodatočné kofaktory a enzýmy a premena je u mnohých ľudí z genetických dôvodov vážne obmedzená. Skutočne biologicky aktívna forma folátu sa označuje ako metylfolát (tiež 5-metyltetrahydrofolát alebo 5-MTHF). Pokusy o podávanie tejto formy folátu priamo, zlyhali najprv kvôli nestabilite aktívneho folátu vo vzduchu. Séria inovácií nakoniec viedla k novým účinným látkam, ktoré kombinovali metylfolát s prírodnými soľami, aby ho stabilizovali. Druhú ťažkosť spôsobila skutočnosť, že  5-MTHF sa vyskytuje v dvoch rôznych geometrických tvaroch, z ktorých iba jeden, L-metylfolát (aj L-5-MTHF, (6s) -5-MTHF) môže telo zhodnotiť. Bežné formy metylfolátu mohli obsahovať až 50% neúčinných variantov. Novšie postupy dnes dosahujú takmer úplnú čistotu a pozostávajú z viac ako 99 percent bioaktívnej formy. Tento prípravok obsahuje L-metylfolát ako quatrefolic (4. generácia folátov), ktorý má jednu z najvyšších úrovní biologickej dostupnosti. Metylfolát je tu viazaný na glukozamín, prirodzenú zložku rôznych telesných tkanív. Quatrefolic pozostáva garantovane 99,9% z bioaktívnej formy L-metylfolátu a je jedným z dvoch toho času najcennejších a najefektívnejších foriem L-metylfolátu. Aktívny vzorec s vysokými dávkami 800 ug bioaktívnej kyseliny listovej ako katerefolický folát. Pre silne zvýšené požiadavky na kyselinu listovú, pri túžbe po deťoch, pre tehotné a dojčiace ženy. Pre fajčiarov a alkoholikov. Prírodné účinné látky 100 % z prírodného zdroja. Kyselina listová v najkvalitnejšej, vysokoaktívnej bio-forme L-metylfolátu. Bez prísad Hypoalergénna, zaručene bez umelých prísad. Vegánska, bez GMO. Prebiotické organické práškové psyllium ako plnivo. Materiál kapsuly: rastlinná celulóza (HPMC). Účinok Kyselina listová je životne dôležitý vitamín pre intracelulárne metabolické procesy. Často sa prijíma v nedostatočnom množstve, ale plný účinok môže dosiahnuť len vtedy, ak je zabezpečená dostatočná zásoba vitamínu. Nie všetky formy kyseliny listovej vykazujú rovnakú účinnosť. Konvenčné, syntetické formy kyseliny listovej musia v tele byť najskôr premenené na biologicky aktívnu formu L-5-metylfolátu skôr, ako ich môže telo použiť. Sunday Natural kyselina listová ako L-metylfolát dodáva najdôležitejší vitamín preto priamo vo svojej prirodzenej, bioaktívnej forme (L-5-MTHF) z prírodného zdroja. Pritom použitá účinná látka quatrefolic je výsledkom dlhých rokov výskumu a vyznačuje sa doteraz nedosiahnutou biologickou dostupnosťou. Povolené zdravotné vyhlásenia o kyseline listovej ako folátu (podľa EFSA) Kyselina listová sa zúčastňuje ako folát v mnohých dôležitých procesoch tela a vykazuje preto veľmi široké spektrum účinností, ktoré pozitívne ovplyvňuje rôzne oblasti zdravia (podľa EFSA): Imunitný systém Folát prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.  Energia Folát prispieva k znižovaniu vyčerpanosti, únavy a nedostatku koncentrácie.  Psychika Folát prispieva k normálnemu fungovaniu psychiky.  Delenie buniek Folát má funkciu pri delení buniek a syntéze RNA a DNA.  Krv Folát prispieva k normálnej tvorbe krvi.  Syntéza aminokyselín Folát prispieva k normálnej syntéze aminokyselín v tele.  Rozklad homocysteínu folát prispieva k normálnemu metabolizmu homocysteínu.  Tehotenstvo Folát prispieva k rastu materského tkaniva počas tehotenstva. Nízka hladina folátu je rizikovým faktorom pri vzniku defektov neurálnej trubice vo vývoji plodov. Odporúčané dávkovanie a skladovanie Denne užijte 1 kapsulu (800 μg kys. listovej  / kapsula) s 200 ml tekutiny, jednu hodinu pred jedlom. Skladujte v chlade a suchu. Chráňte pred priamym slnečným žiarením. Upozornenie Neprekročte odporúčaný denný príjem. Výživové doplnky nie sú náhradou za vyváženú a pestrú stravu. Uchovávajte mimo dosahu detí. Obsah balenia 120 kapsúl

Kúpiť
Vitamín B-komplex + B12 MHA 500

Vitamín B-komplex + B12 MHA 500

21,00 €

Čisto rastlinný komplex vitamínov B z naklíčenej pohánky so všetkými ôsmimi vitamínmi skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12, kyselina listová a biotín) + 500µg vysoko koncentrovaného bioaktívneho vitamínu B12 so všetkými tromi prírodnými kobalamínmi (formula MHA). Vhodný pre vegánov, odskúšaný v laboratóriu, bez génovej techniky, bez prísad, vyrobený v Nemecku, 100 kapsúl. Osobitosti vitamíny B-komplex z koncentrovaného prášku z naklíčenej pohánky východiskový materiál: bio pohánka bioaktívny vitamín B12 ako metylkobalamín, hydroxokobalamín a adeosylkobalamín (MHA) všetky tri prírodné a bioaktívne formy vitamínu B12 aktívne formy koenzýmu s vysokou biodostupnosťou prémiové účinné látky B12, vyrobené v EÚ bez prísad látok zabraňujúcich tvorbe hrudiek, vhodné pre vegánov, bez použitia génových techník laboratórne testy zaručujú obsah jednotlivých vitamínov B B-komplex s vitamínom B12 Osem vo vode rozpustných vitamínov skupiny B sa podieľa na mnohých metabolických procesoch. Okrem iného sú kľúčové pre normálne fungovanie nervov, psychiky, metabolizmus tukov, bielkovín a cukrov, a získavanie energie v mitochondriách. - Tiamín (B1) sa podieľa na získavaní energie a normálnom fungovaní nervového systému a psychiky. - Riboflavín (B2) sa podieľa na získavaní energie a potláčaní únavy, ako i ochrane lipidov, proteínov a DNA pred oxidačným poškodením. - Nikotínamid (B3) je potrebný na syntézu sérotonínu a melatonínu z L-tryptofánu, ako aj na ochranu buniek pred oxidačným poškodením, opravu DNA, reguláciu cukru v krvi a získavanie energie. - Kyselina pantoténová (B5) sa podieľa na získavaní energie v mitochondriách a je potrebná na syntézu proteínov, cholesterolu, steroidných hormónov a neurotransmiterov, ako aj metabolizmus vitamínov A a D. - Pyridoxín (B6) je najdôležitejší vitamín pre zhodnocovanie aminokyselín a pomáha pri tvorbe dôležitých látok v kostiach a detoxikácii. - Biotín (B7) sa z dôvodu jeho účinkov na vlasy a pokožku označuje aj ako vitamín H, podieľa sa na výmene energie a metabolizme makroživín. Podporuje aj fungovanie psychiky. - Kyselina listová (B9) sa podieľa na delení buniek, tvorbe krvi, metabolizme aminokyselín, ako aj na detoxikácii homocysteínu. Je nevyhnutná pre zdravý vývoj plodu. - Vitamín B12 je potrebný na tvorbu červených krviniek a stavbu DNA a bielkovín. Prispieva k detoxikácii a má ochranné účinky na nervy. Naklíčená pohánka s vitamínmi B Naklíčená pohánka s vitamínmi je prášok z klíčkov pohánky s pridanými cennými vitamínmi B. Tieto sa rozptýlia nad klíčnou vodou, vďaka ktorej suché zrno pohánky začne klíčiť, kde prenikajú priamo do bunkových jadier. V tejto prírodnej zmesi vitamínmi nasýtenej pohánky sa nachádzajú vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B12, kyselina listová a biotín), ako aj mnohé minerálne látky a stopové prvky (napríklad železo, zinok, horčík), flavonoidy a koenzým Q10, čím sa vytvorí jedinečná synergia optimálnej biodostupnosti. Formula MHA vitamínu B12 Formula MHA kombinuje všetky tri prírodné formy vitamínu B12 a vytvára tak komplex účinných látok. V našom tele, ako aj v potravinách, sa tieto tri formy vždy vyskytujú spolu. MHA je skratka pre metylkobalamín, hydroxokobalamín a adenosylkobalamín – tri prírodné formy vitamínu B12 (kobalamín). Tieto tri zložky majú rôzne úlohy v našom tele. Metylkobalamín a adenosylkobalamín sú takzvané bioaktívne formy koenzýmu vitamínu B12. Telo ich nutne potrebuje pri rôznych metabolických procesoch a majú rôzne funkcie. Metylkobalamín účinkuje v cytoplazme ako súčasť cyklu metylácie, ktorý má ďalekosiahle vplyvy na rôzne zdravotné oblasti (napr. na krvotvorbu, psychiku a nervový systém). Adenosylkobalamín zase pôsobí na mitochondrie – elektrárne našich buniek. Je súčasťou citrátového cyklu, hlavného cyklu výmeny látok, potrebného na výrobu energie. Hydroxokobalamín je ďalšou prírodnou formou vitamínu B12, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách. Veľká časť vitamínu B12 sa v krvi nachádza vo forme hydroxokobalamínu. Hydroxokobalamín sa veľmi dobre viaže na transportné molekuly vitamínu B12 a preto sa z tela vylučuje pomalšie. Považuje sa tak za B12 s najlepšími skladovacími vlastnosťami. Navyše sa hydroxokobalamín klinicky využíva na detoxikáciu pri otrave dymom. Formula MHA od Sunday Natural kombinuje všetky tri prírodné formy B12 v optimálnej synergii. Bioaktívny komplex vitamínov B12 podľa vzoru prírody. Najvyššia kvalita a čistota Zložky boli vyrobené podľa najprísnejších noriem na čistotu a kvalitu EÚ. Kapsuly plníme a balíme v našej prevádzke v Berlíne. Výrobok je bezlaktózový, nevyužívame génovú techniku, je vhodný pre vegánov a vyrába sa bez akýchkoľvek prísad. K vitamínom B sa radí osem vo vode rozpustných životne dôležitých látok, ktoré označujeme ako vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B12, biotín a kyselina listová. Na rozdiel od iných vitamínov sa vitamíny skupiny B dlhodobo neukladajú v tele a musíme ich denne prijímať v strave. Výnimkou je len vitamín B12, ktorý sa ukladá v pečeni. Vitamíny skupiny B spolu úzko spolupracujú a závisia jeden od druhého. Preto je dôležité, aby sme prijímali dostatočné množstvo všetkých z nich. To však nie je vždy jednoduché, keďže vitamíny B sa nachádzajú v rôznych potravinách a len skutočne vyvážená strava poskytuje dostatočné množstvo všetkých z nich. Aj veľké výživové štúdie pravidelne vykazujú výrazné nedostatky pri príjme vitamínov B. Oficiálna referenčná výživová hodnota (NRV) pre dennú dávku vitamínov B vitamín B1 - 1,1 mg vitamín B2 - 1,4 mg vitamín B3 - 16 mg vitamín B5 - 6 mg vitamín B6 - 1,4 mg biotín - 50µg kyselina listová - 200µg vitamín B12 - 2,5µg Dôvody nedostatku vitamínov B zvýšená individuálna spotreba pri strese a zvýšenej potrebe podávania výkonu zvýšená individuálna spotreba pri náročnej telesnej činnosti a športe zvýšená individuálna spotreba pri konzumácii požívatín (nikotín, alkohol) zvýšená individuálna spotreba po operáciách zvýšená individuálna spotreba pri zvýšenej náchylnosti na infekcie zvýšená individuálna spotreba pri užívaní určitých liekov (antikoncepcia, L-dopamín) podvýživa v dôsledku poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia) podvýživa v dôsledku osobitných diét (vegetariáni, vegáni) znížená resorpcia pri chronicky zapálených ochoreniach žalúdku a čriev Nedostatok vitamínu B Pri pretrvávajúcom nedostatku vitamínu B dochádza u ľudí k únave, letargii, znechuteniu, popraskanej a suchej pokožke, vlasom a nechtom, vysokej náchylnosti na infekcie, nechuti do jedla, poruchám spánku, nesústredenosti, ako aj k poklesu výkonnosti a podráždenosti. Zdravotné vlastnosti vitamínov B (podľa. EFSA) Vitamíny B pomáhajú: pri uchovaní normálnej kože a slizníc, pri uchovaní normálnych vlasov, pri uchovaní normálnych psychických funkcií, pri normálnej látkovej premene makroživín, pri normálnom metabolizme energií, pri normálnej funkcii nervového systému, pri normálnej funkcii srdca, pri uchovaní normálneho metabolizmu železa, pri uchovaní normálnych červených krviniek, pri ochrane DNA, proteínov a lipidov pred oxidačným stresom, pri delení buniek, pri uchovaní normálnej syntézy cysteínu, pri uchovaní normálnej syntézy aminokyselín. Dávkovanie Denne 1-2 kapsuly (po 500mg B-komplexu z pohánky + 500µg vitamínu B12 formule MHA / kapsula) zapiť 200ml tekutiny. Výživový doplnok Neprekračujte odporúčané denné množstvo. Výživové doplnky nenahrádzajú vyváženú a pestrú stravu. Uchovávajte mimo dosahu detí. Vedľajšie účinky Môže obsahovať stopy pšenice, raži, jačmeňa, ovsa, špaldy, sóje, vlčieho bôbu, kukurice, strukovín a lepku. Balenie Balené v hnedom skle, ktoré výrobok chráni pred svetlom, zaručene bez BPA a iných zmäkčovacích látok. Skladovanie Skladujte v chlade a suchu. Chráňte pred priamym slnečným svetlom a teplom. Obsah balenia 100 kapsúl

Kúpiť

Súvisiace články

Akupunktúra

Akupunktúra

Jedovatá čistota

Jedovatá čistota

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency