Srdce - vládca orgánov

07. 09. 2012 Ochorenia Alternatívna medicína Krv  Anka Kanovská

Cez srdce vnímame svoje vnútro, pocity, bolesť či radosť a prijímame podnety z vonkajšieho sveta – ľudí a udalosti okolo nás. Srdce a tenké črevo sú orgánmi leta, teda silnej energie a pohybu, s ktorou sa stotožňuje aj spomínaný fakt, že srdce riadi v tele krvný obeh a celú cievnu sústavu. Srdce zodpovedá za kvalitu krvi a stav celej krvnej sústavy, ktorú tvoria žily, tepny, cievy a vlásočnice. Zdravé srdce potrebuje zdravú krv, ktorej má byť dostatok, aby mohla vyživovať všetky ostatné orgány v tele.

Srdce, slezina a pľúca – najdôležitejšie orgány

Energia a sila srdca zabezpečuje jeho správne pulzovanie. Každý impulz, buchnutie srdca poháňa krv vpred a tým roznáša výživu a informácie do všetkých častí organizmu – do orgánov, do tkanív aj do pokožky. Podľa tradičnej čínskej medicíny srdce taktiež napomáha produkcii krvi. Slezina vytvára energiu z potravy, pľúca zasa zo vzduchu – všetka táto energia sa zmieša, príde do srdca, ktoré ju pridá do krvného obehu a tým sa zvýši objem krvi. Preto je tak prepotrebná kvalitná strava pre slezinu a veľa čerstvého vzduchu a správne dýchanie pre pľúca. Sú totižto úzkymi spolupracovníkmi srdca.

Málo energie pre srdce

Naše srdce najviac potrápi slabá krvotvorba, nedostatok energie, priveľa ohňa (jangu) alebo nadmiera vlhkosti a hlienov v tele. Keď má srdce nedostatok krvi a energie, prejaví sa to nízkym krvným tlakom, chronickým potením, nespavosťou, zlým prekrvením končatín, zábudlivosťou, závratmi a pod. Takýto stav môže vzniknúť následkom dlhotrvajúceho alebo chronického ochorenia, nekvalitnej stravy alebo stresujúceho životného štýlu. V tomto prípade je dôležité, aby sme konzumovali potraviny, ktoré podporujú tvorbu krvi, ako pohánka, zelené listové šaláty, špenát, červená repa, rakytníková šťava, čierny sezam atď. Každú chorobu by sme mali riadne vyležať a po práci venovať čas aj oddychu. Energiu získame späť aj cvičením a jedálničkom plným ovocia a zeleniny.

Zelenina

Priveľa jangu

Naopak, keď má srdce energie viac ako treba, teda priveľa jangu – ohňa, môžu sa objaviť migrény, vysoký krvný tlak, afty, zápcha, nadmerný smäd. Príznakom je červená tvár a nadmerné potenie, z psychických prejavov sa môže objaviť zmätenosť. K tomuto stavu dôjde väčšinou vtedy, keď sú dlhodobo stiesnené emócie srdca, alebo častou konzumáciou štipľavých, sýtych a ťažkých jedál a tvrdého alkoholu. Pri prevahe jangu sa snažíme obohatiť stravu o viac osviežujúcich potravín a jedlá horkej chuti (zelené listové šaláty, čakanka, jačmeň, marhule, brokolica, artičoky, karfiol, špenát, cuketa a čerstvé ovocie), ktoré pomáhajú potlačiť príliš stúpajúcu jangovú energiu. Svoje pocity nepotláčame. Keď sme smutní alebo sklamaní, skúsme sa o tom porozprávať s niekým, koho máme radi. Niekedy stačí dostať všetko zo seba von a hneď sa človeku uľaví. Srdce býva ohrozené aj nahromadením vlhkosti a hlienov, najmä z nesprávnej životosprávy. Číňania tvrdia, že vlhkosť v tele blokuje náš intelektuálny vývin, naše vnímanie, chápanie alebo aj rýchlosť reakcií. Preto sa radšej vyhýbajú potravinám, ktoré vlhkosť spôsobujú. Neodporúčajú mlieko a mliečne výrobky, ani veľa cukru a sladkostí. Naopak snažia sa vlhkosť z organizmu odstrániť napríklad pomocou bielej reďkovky, čaju zo Sladovky hladkoplodej a fenikla, čerstvou mrkvovou šťavou, hubami alebo chrenom.

Diagnostika z jazyka

Sval, ktorý prináleží k srdcu a tenkému črevu, je jazyk. Dráha srdca má malú odbočku, ktorá vedie až ku koreňu jazyka. Preto je často jazyk zasiahnutý pri ochoreniach srdca. Zlá artikulácia, dokonca až strata schopnosti komunikovať verbálne, pomalé vyjadrovanie alebo naopak rýchle až zmätené rozprávanie, poukazujú na oslabené srdce. Tieto príznaky sa môžu prejaviť už pred vážnym ochorením srdca, alebo ako jeho následky. Vo väčšine prípadov infarktu sa stretávame práve s poruchami artikulácie, kvôli zlej hybnosti jazyka. Srdce je vládcom všetkých orgánov, kontroluje ich, zabezpečuje im výživu, vie o ich ochoreniach a ich emóciách. V čínskej medicíne existuje diagnostika z jazyka, pretože jazyk patrí k systému srdca a odzrkadľuje sa na ňom stav jednotlivých orgánov.

Pozor aj na tenké črevo

Párovým orgánom srdca je tenké črevo. Preto sa často pri srdcovo-cievnych ochoreniach stretávame aj s poruchami trávenia, zlým vstrebávaním živín alebo ťažkosťami s cirkuláciou vody v tele. Okrem toho, že tenké črevo prijíma natrávenú potravu zo žalúdka a pokračuje ďalej v procese trávenia, zabezpečuje aj vstrebávanie živín cez črevné steny a posiela nadbytočné tekutiny do močového mechúra, odkiaľ sa vylúčia von z tela. Činnosť tenkého čreva podporujeme rovnako ako činnosť srdca stravou bohatou na tráviace enzýmy, čerstvé ovocie a zeleninu, predovšetkým červenej a zelenej farby.

Čerešne

Srdce a muži

Srdce je náš najjangovejší, najohnivejší orgán. Muži sú z pohľadu čínskeho lekárstva tiež jangoví a preto bývajú častejšie postihnutí ochoreniami srdca. Ich srdce sa rýchlejšie rozpáli.

Emóciou srdca je radosť

Keď je prirodzená a harmonicky vyvážená, poukazuje na dobrý zdravotný stav srdca. Bezdôvodný smiech, prílišná radosť z čohokoľvek, alebo naopak smútok a melanchólia poukazujú na poruchu vo funkciách srdca.

Šalát s cakankou:

Na tento letný osviežujúci šalát potrebujeme ľadový šalát, čakanku, endíviu (alebo akýkoľvek iný druh zeleného šalátu), bielu reďkovku a čerstvé klíčky z alfa-alfa. Všetky suroviny dobre prepláchneme čistou vodou. Šaláty natrháme prstami na menšie kúsky, aby sa nestratili dôležité vitamíny a minerály, pridáme najemno postrúhanú bielu reďkovku a celé klíčky. Všetko dobre premiešame a zalejeme zálievkou. Tú si môžeme pripraviť napríklad zmiešaním šťavy z polovice citróna a lyžice javorového sirupu.

Bobkový list – nedocenená bylinka

List z rastliny, ktorá sa oficiálne volá Vavrín bobkový je veľmi užitočná vec. Vlastnosti tejto bylinky ešte nie sú celkom prebádané, ale naše staré matere a dobrí bylinkári vedeli veľmi dobre, kedy ju použiť. Nielenže blahodarne pôsobí na trávenie, ale aj prečisťuje cievny systém a krv. Používa sa ako prísada do akéhokoľvek jedla – do polievky, k mäsu, do prívarkov či do dusenej zeleniny. Bobkový list necháme v jedle iba počas varenia, potom ho zahodíme, nekonzumuje sa priamo.

Súvisiace články

Výrobcovia