Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Spermidín v potravinách

V jedle vašej kuchyne: Takto profitujete z efektu pôstu bez toho aby ste museli hladovať

29. 11. 2022 Mladosť Dlhovekosť spermidín  Andrej Maťko
Spermidín v potravinách

Spermidín je známy ako prirodzený aktivátor autofágie. To je recyklačný program tela, ktorý pomáha našim bunkám čistiť sa. Materiál, ktorý už nie je potrebný, sa jednoducho odstráni. Autofágia tak plní súčasne dve dôležité úlohy: Naše bunky odstraňujú potenciálne škodlivé zložky ako sú bielkovinové usadeniny a zároveň využívajú vzniknuté stavebné kamene na stavbu nového materiálu. Bunky sa tak udržiavajú mladé a zdravé. Ale ako ho vieme zabezpečiť našou stravou?

Spermidín udržiava bunky svieže a mladé

Spermidín sa vyskytuje v rôznych koncentráciách vo všetkých telesných bunkách. Zrýchlený metabolizmus zvyšuje koncentráciu, napríklad športom. Ako starneme, máme v bunkách čoraz menej spermidínu. Prvýkrát bol spermidín objavený v mužských spermiách, podľa čoho aj dostal svoje meno.


Spermidín môže predĺžiť život o päť rokov

Výskumníci spermidínu na univerzitách v Grazi a Innsbrucku publikovali v roku 2018 štúdiu o spermidíne. Z predbežných testov bolo už zo štúdií na zvieratách známe, že podávanie spermidínu malo život predlžujúci účinok. Nová štúdia na 830 ľuďoch vo veku 45 až 85 rokov jasne preukázala, že strava bohatá na spermidín je spojená s dlhšou dĺžkou života. Tí účastníci, ktorí konzumovali viac ako 80 µmol spermidínu denne prostredníctvom svojej stravy, mali nižšie riziko úmrtia počas 20-ročného obdobia pozorovania štúdie ako účastníci, ktorí mali diétu s pomerne nízkym obsahom spermidínu. Áno, ľudia ktorí jedli stravu bohatú na spermidín, by mohli očakávať predĺženie života o asi 5 rokov. Štúdia bola publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition.

Spermidín chráni pred vírusmi

Spermidín sa veľmi intenzívne skúma už dobrých desať rokov. Štúdia Inštitútu pre virológiu pri Charité v Berlíne v apríli 2020 ukázala, že spermidín môže chrániť pred korónou a dokonca zabrániť šíreniu vírusu v tele, ak už došlo k infekcii. Koronavírus radikálne znižuje hladinu spermidínu v tele, bunky sa škvaria a vírus sa môže lepšie množiť. Nedostatok spermidínu je okrem iného príčinou ťažkých infekcií. V pokusoch bol pridaný spermidín, ktorý znížil množenie koronavírusu o 85 percent. Ak sa koronavírusy „pustili“ na zdravé bunky, ktoré boli predtým dobre zásobené spermidínom, potom bolo riziko infekcie výrazne nižšie, takže infekcii by sa možno dalo zabrániť pomocou spermidínu. Teraz chcú pokračovať vo výskume, aby mohol pomôcť nielen priamo na bunke, ale aj u človeka nakazeného vírusmi.

Tri zdroje spermidínu

Existujú tri hlavné zdroje spermidínu. Na jednej strane si naše bunky dokážu látku vyrobiť samé. Na druhej strane, mikroorganizmy, ktoré žijú v našich črevách, produkujú aj spermidín. Napokon, strava je dôležitým zdrojom spermidínu. Ale pozor: s pribúdajúcim vekom sa produkcia spermidínu v našich bunkách znižuje. Význam spermidínu z potravy sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Zvýšený príjem spermidínu v potrave môže znížiť riziko chorôb súvisiacich s vekom u starších ľudí  Vo vedeckej štúdii boli stravovacie návyky viac ako 800 účastníkov veľmi podrobne skúmané počas obdobia 20 rokov.

Výsledok: Z vyše 140 látok obsiahnutých v potravinách mal spermidín najsilnejší účinok - ľudia, ktorí jedli stravu bohatú na spermidín, žili v priemere takmer o 6 rokov dlhšie.


Ktoré potraviny obsahujú veľa spermidín?"Keďže spermidín sa nachádza v celom rade potravín, efekt pôstu dosiahneme bez hladovania."


Top 3  zdroje spermidínu sú:
 • Klíčky
 • Cheddar syr
 • Huby

            
  Ďalšia desiatka potravín obzvlášť dobrých na osvieženie buniek tela:

  • Zelený hrášok
  • Makkýše
  • Brokolica
  • Zelená paprika
  • Cícer
  • Karfiol
  • Kyslá kapusta
  • Čipsy
  • Celé zrno pšenice
  • Kukurica

           

        

          Čo ovplyvňuje hladinu spermidínu?

  Rozhodujúca je porcia spermidín ktorú môžete zjesť. Koľko syru, klíčkov a hríbov dokážete zjesť? A to každý deň? Rozhodujúci je aj región kde sa potraviny pestujú a ako sa spracovávajú. Vedci našli v anglickej celozrnnej múke skoro dvakrát toľko spermidínu ako na nórskych univerzitách. Úroveň zrelosti ovocia a zeleniny hrá dôležitú rolu.

  Skladovanie: Počas skladovania strácajú, ale spermidín zostáva relatívne konštantný.

  Varenie: Počas varenia stráca napríklad vitamín C masívne na účinnosti. Beta karoténu prospieva varenie. Spermidín zostáva po varení stabilný. Pri varení s vodou sa však vo vode na varenie stráca veľká časť. Spermidín je rozpustný vo vode. Hrachová polievka teda obsahuje viac spermidínu ako hrachová zelenina.

  Pečenie: Pri pečení sa podľa súčasných poznatkov spermidín stráca.

  Soľ: Soľ bola tiež skúmaná. Silne solené jedlá obsahujú málo spermidínu.

  Údenie: Výskum ukázal, že fajčenie znižuje hladinu spermidínu. Surové párky obsahujú podstatne viac spermidínu ako údené párky.

  Fermentovanie: Vplyvom baktérií počas fermentácie sa pozitívne mení obsah spermidínu. Práve teraz prebieha výskum, ktorý sa zdá byť obzvlášť zaujímavý.


  Spermidín á la Japonsko a Kórea

  Natto je spermidínová bomba z Japonska. Obsahuje 34 mg/100g. Fermentované jedlá zo sóje boli vždy súčasťou tradičnej japonskej kuchyne. Miso, sójové omáčky a tofu už poznáme. Nattô je však v západných zemepisných šírkach neznáme, na konzistenciu a chuť si tiež treba zvyknúť. Ale Nattô je spermidínová bomba. Nattô sa v Japonsku podáva ako príloha k jedlám. Na výrobu sa sójové bôby fermentujú, čo im dodáva silnú kyslú vôňu. Ale matto je také zdravé nielen kvôli  veľkému množstvu spermidínu, ale obsahuje aj veľa vitamínu K, ktorý sa fermentáciou zvyšuje o faktor 124.

     

  Kimchi: Kimchi je spermidinová zelenina z Kórey a obsahuje 8,8 mg/100 g. Kimchi je tiež zelenina fermentovaná kyselinou mliečnou. Kimchi obsahuje okrem toho veľa vitamínu A, ako aj veľa vitamínu B vďaka fermentácii.       

  Huby vo všeobecnosti obsahujú veľa spermidínu

  Boli skúmané azijské huby s vysokým obsahom spermidínu, ako sú shiitake, hliva ustricová a hliva kráľovská. Ale veľa spermidínu obsahujú aj naše miestne huby, ako sú kuriatka alebo hríb smrekový. Priemer z mnohých výskumov dochádza k hodnote spermidínu 8,9 mg/100g. Táto hodnota platí pre huby vo varenej forme, čerstvé huby majú spermidínu ešte viac (20mg/100g), ale huby sa jedia len varené.


  Kolísajúci obsah spermidínu v potravinach

  Veľmi jemne sušené shiitake huby zohriate jemne na 30 stupňov, sú určite posilňovačom spermidínu. Dr. Slaven Stekovic o spermidíne v potravinách hovorí asi takto: "Spermidín v potravinách nie je pevná hodnota, ale iba orientačná hodnota. Inak by ste museli merať pri každom jedle. Pri meraní samotného čedaru boli namerané výrazne odlišné koncentrácie spermidínu. Aj keď sa na štúdie používajú jednotlivé produkty, ide len o orientačné hodnoty. Ovplyvňujúce premenné pre obsah spermidínu sú veľmi veľké. Oblasť pestovania, ekologické poľnohospodárstvo, doba skladovania, odrody, podmienky skladovania. Predovšetkým však typ prípravy, teplo, teplo a kombinácia s inými potravinami umožňujú extrémne kolísať obsah spermidínu."


  Spermidín v nápojoch

  V nápojoch sa spermidín nachádza minimálne.

  Čaj: Listy zeleného čaju síce obsahujú veľa spermidínu, ale nakoniec v samotnom čaji z neho veľa nezostane.

  Káva: Káva je dôležitý aktivátor autofágie, ale len čierna, bez mlieka a cukru. Od roku 2014 prebieha v tejto oblasti intenzívny výskum s niektorými veľmi príjemnými výsledkami pre milovníkov kávy.

  Červené víno: Červené víno a najmä Rulandské modré obsahuje veľa resveratrolu, ktorý má celý rad pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Medzi ďalšie účinky patrí stimulácia autofágie v bunkách, v tomto smere podobná spermidínu.

  Červené víno a vyzretý syr: Výskumníci boli názoru, že stojí za to sa na sa bližšie pozrieť na túto kombináciu. Skúmala ju Eugenia Morselli z Université Paris Sud, v spolupráci s Frankom Madeom. Experimenty, najskôr na myšiach a potom na ľuďoch, ukázali, že spermidín a resveratol skutočne majú veľký účinok. Zapadajú do seba ako ozubené kolesá, aby naštartovali autofágiu.

  Z toho by sa dalo vyvodiť záver: Ak si každý deň doprajete dva poháre Pinot Noir a 30 gramov dobre vyzretého syra, ste na správnej ceste z hľadiska autofágie a predĺženia života.


  Osobitná úloha syrov

  Zdá sa, že osobitnú úlohu zohrávajú rôzne druhy syrov. Biológovia z Grazu to skúmali aj vo svojom laboratóriu: spermidín v syre zlepšuje zdravie srdca a môže tak pomôcť k dlhšiemu životu. Diéty bohaté na spermidín udržiavali srdcia ich experimentálnych hlodavcov pružné a elastické. Výskumníci z Texaskej univerzity A&M tiež kŕmili testované zvieratá čedarom, brie a parmezánom, čím zabránili rozvoju rakoviny pečene. Pri pokusoch na zvieratách už bol zistený dokonca aj preventívny účinok proti demencii.


  Spermidín v starobe

  Zdá sa, že jedna vec bola s istotou preskúmaná, a to že starnutím sa naša vlastná produkcia spermidínu v našich bunkách znižuje. O to dôležitejšie je vo vyššom veku absorbovať spermidín prostredníctvom potravy. Zdravá strava s kvalitnými čerstvými potravinami, môže byť skutočným posilňovačom spermidínu. Zvýšený prísun spermidínu prostredníctvom zdravých potravín môže pomôcť k zdravšiemu starnutiu. Hodnoty udávané v potravinách sú užitočné pre orientáciu, ale nie sú záväzné. Z týchto údajov však môžete veľa odvodiť a začať zdravo jesť už teraz. Spermidín to umožňuje!


  Čím viac spermidínu v potrave, tým lepšie

  Priemerný denný príjem spermidínu sa pohybuje od 6 do 12 mg, v prípade stredomorskej stravy aj viac. Vypracujte si svoj denný jedalníček tak, aby každé jedlo obsahovalo dostatok spermidínu. Na raňajky si dajte napríklad muesli z klíčkov, na obed hráškovo hríbovú polievku a na večeru humus s kyslou kapustou a zelenou paprikou a k tomu pohár dobrého červeného vína a kúsok cheddaru. 


  Koľko spermidínu denne?

  Štúdie na túto tému ukazujú, že človek dokáže absorbovať 7 až 15 mg spermidínu denne prostredníctvom potravy. Výskumníci v oblasti starnutia zistili, že hladina spermidínu sa s vekom znižuje. Preto je dôležité myslieť v starobe na potraviny bohaté na spermidín. Ľudia, ktorí sa stravujú veľmi zdravo, o tom nemusia veľmi premýšľať. V jedálnom lístku by však mal byť dostatok celozrnných výrobkov, hrášok, jablká, šalát, ovocie a orechy. 


  Spermidínové kapsuly na demenciu?

  Či spermidín dokáže udržať to, čo sľubuje u ľudí, sa ešte musí širšie dokázať.


  V malej štúdii na Berlin Charité boli pacientom s miernou demenciou podávané kapsuly obsahujúce spermidín z pšeničných klíčkov. Riaditeľka štúdie Agnes Flöel z Neurologickej univerzitnej kliniky v Greifswalde o výsledku hovorí:

  „Podarilo sa nám preukázať, že výkonnosť pamäte má tendenciu sa zlepšovať už po troch mesiacoch užívania, s veľmi dobrou znášanlivosťou kapsúl.“

  Súvisiace produkty

  TIP

  NOVÉ

  SPERMIDÍN - Extrakt z pšeničných klíčkov 3 mg spermidínu

  SPERMIDÍN - Extrakt z pšeničných klíčkov 3 mg spermidínu

  39,00 €

  Spermidín je prírodná látka, ktorá patrí medzi takzvané biogénne polyamíny a nachádza sa vo všetkých bunkách. Polyamíny boli prvýkrát objavené v ľudských spermiách, odkiaľ pochádza aj charakteristický názov spermidín. Okrem možnej endogénnej produkcie sa spermidín nachádza aj v rôznych potravinách, najmä v klíčkoch pšenice, ryže a pohánky.Ochrana buniekV posledných rokoch sa spermidín stal stredobodom výskumu dlhovekosti. Hromadenie molekulárneho poškodenia vo forme defektných bunkových organel, defektných enzýmov, hromadenia proteínov a poškodenia DNA je dôležitým aspektom starnutia. To zvyšuje pravdepodobnosť chronických ochorení, ako sú neurodegeneratívne ochorenia, diabetes typu II a rakovina.Spúšťač autofágieSpermidín patrí medzi takzvané kalorické reštrikčné mimetiká (caloric restriction mimetics) a ako taký je schopný vyvolať autofágiu. Autofágia je dôležitý proces v bunkách, pri ktorom dochádza k rozkladu a recyklácii bunkových komponentov, ako sú nesprávne poskladané proteíny alebo celé bunkové organely, vrátane dysfunkčných mitochondrií – ide teda o akýsi samočistiaci program buniek. Kde sa spermidín nachádza?Spermidín je polyamín, ktorý si telo vytvára samo, ale jeho syntéza počas života klesá. Spermidín sa však prijíma aj potravou. Najmä potraviny rastlinného pôvodu, ako sú celozrnné výrobky, zelenina a strukoviny, majú vysoký obsah spermidínu. Takzvaná Brunico štúdia preukázala koreláciu medzi príjmom spermidínu v strave a nízkou mierou úmrtnosti na cievne ochorenia, rakovinu a iné typy úmrtí. Spermidín vykazoval najvyššiu nepriaznivú súvislosť s mortalitou spomedzi všetkých 146 makro- a mikroživín identifikovaných v strave subjektov.Ako vplýva spermidín na dlhovekosť?Ako môže spermidín prispieť k dlhému životu? Zdá sa, že život predlžujúce účinky sú čiastočne založené na ochrane kardiovaskulárneho systému. Spermidín preukázal ochranné účinky na kardiovaskulárny systém, vrátane zlepšenia diastolickej funkcie srdca, optimalizovanej funkcie mitochondrií, zmiernenia straty arteriálnej flexibility súvisiacej s vekom a zníženej tvorby aterosklerotických plátov. Metaanalýza ukazuje negatívnu súvislosť medzi hladinami polyamínov v strave a rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.Neuroprotektívne, regeneračné a pamäť podporujúce účinky spermidínuMimoriadne zaujímavé účinky spermidínu sú aj neuroprotektívne, regeneračné a pamäť podporujúce účinky, ktoré boli pri pokusoch na zvieratách také sľubné, že už boli uskutočnené prvé štúdie na ľuďoch. vykonali - s celkom pozoruhodnými úspechmi. V štúdii Charité (štúdia preSmartAge) viedlo užívanie 1,2 mg počas 3 mesiacov k miernemu zlepšeniu výkonnosti pamäte u ľudí s klesajúcou pamäťou.V ďalšej štúdii z Rakúska sa kognitívna výkonnosť subjektov s miernou demenciou zlepšila, keď konzumovali obilné rolky s obzvlášť vysokým obsahom spermidínu 3,3 mg. Presné pozadie neuroprotektívneho účinku spermidínu ešte nebolo dostatočne preskúmané. Je však jasné, že autofágia hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní normálnej funkcie mozgu a ochrane pred neurodegeneráciou.Znižovanie zápalov pri reumatoidnej artritíde a osteoporózeŠtúdie ukázali, že spermidín má ďalšie dôležité účinky: Spermidín znižuje zápalových poslov pri reumatoidnej artritíde (25); v bunkách chrupavky postihnutých osteoartrózou spermidín viedol k regenerácii chrupavk, takže spermidín by mohol byť nápomocný aj pri zápalových a/alebo degeneratívnych ochoreniach kĺbov.Prevencia a liečba SARS-CoV-2Spermidín bol schopný znížiť vírusovú záťaž v pľúcnych bunkách infikovaných vírusom SARS-CoV-2 o 85 %.Pozitívny vplyv na obezitu a cukrovkuSpermidín môže zmierňovať prírastok hmotnosti a súvisiace metabolické zmeny so zvýšeným príjmom potravy, a tým môže podporovať chudnutie. Epidemiologická štúdia ukazuje inverznú súvislosť medzi príjmom spermidínu v strave a parametrami spojenými s obezitou a cukrovkou, ako sú BMI, obvod pása, inzulínová rezistencia, glykémia nalačno a dlhodobá glukóza (HbA1c).Zdravé črevá a zdravý mikrobomSpermidín má pozitívny vplyv na črevný mikrobióm. Podporuje baktérie produkujúce butyrát, ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať črevnú bariéru a znižovať zápal Spermidín preto môže mať priaznivý vplyv na metabolický syndróm.Rast vlasovSpermidín zlepšuje rast vlasov, čo bolo preukázané v štúdii na ľuďoch.

  Kúpiť

  Súvisiace články

  Výrobcovia

  © 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
  Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency