Čerstvé šťavy pre deti

Ako deti motivovať jesť zdravo a je šťava vôbec dobrá pre deti?

27. 10. 2022 Stravovanie Deti Odšťavovanie  Andrej Maťko
Čerstvé šťavy pre deti
Každý rodič to pozná: deti majú už odmalička svoj vlastný rozum. A svoje preferencie, čo sa týka druhov potravín, ktoré sú ochotné jesť. Mnohé deti odmietajú napríklad jesť zeleninu. Čím viacej rodičia na nich tlačia, tým viac stresu vzniká na oboch stranách. Preto sa treba pokúsiť o viacej kreativity pri dobrom "marketingu" doma. Pretože ten verejný, ako vieme, funguje výborne. Pracujú na tom tie najmúdrejšie hlavy sveta a míňajú sa gigantické sumy na to, aby deti chceli to, čo priemysel chcel, aby chceli. Ale väčšinou to nie je to, čo by bolo pre deti dobré.

Keď som si začal robiť rešerš k tomuto článku na anglických a nemeckých weboch, tak som bol prekvapený, až zhrozený. Vyhľadávač mi na prvých 5 pozíciach v oboch jazykoch dal články o škodlivosti čerstvých štiav pre deti. Prečo? Pretože obsahujú veľa cukru. Wow!

Tak si to poďme porovnať s inými nápojmi, čo deti milujú. Skoro všetky takzvané soft drinky obsahujú od 9 – 14 % cukru. Coca Cola napríklad 9%, Orangina, Fanta, Schweppes, Cappi, Capri Sonne od 11 -14 % cukru. Pri čerstvo vylisovaných ovocných šťavách je to obdobné. Od 8% pri pomarančovej šťave, po 10-14 % pre jablkovú hruškovú, broskyňovú, ríbezľovú a ďalšie šťavy.    

Ale... Softdrinky neobsahujú okrem cukru žiadne iné, pre deti prospešné latky, ako vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a už vôbec nie niečo živé. Obsahujú prírodné a umelé farbivá a príchute. Dokonca väčšina aj 100% štiav, ktoré viete kúpiť v supermarketoch, sú vyrobené z koncentrátu. To jest čerstvo vylisovaná šťava sa zohreje a tým pádom zbaví vody a pri plnení sa voda zase doplní. Výsledok je to isté ako kompót. Sladký pokrm zbavený všetkých vitálnych látok tepelnou úpravou. Kreativita priemyslu je nekonečná, takže niektorý výrobcovia dopĺňajú do štiav umelo vyrobené vitamíny a minerály. O ovocných nápojoch ani nebudem písať, sú vyrobené takmer bez účasti biologickej zložky, teda ovocia. Čo teda obsahuje napríklad jablkový džús, čo soft drinky neobsahujú a aký efekt tieto živiny majú?

Top 6 mikroživín v jablkovom džúse

Dobrá šťava pre vaše bunky, imunitný systém, cievy a orgány s obsahom vlákniny a omega 3 mastných kyselín

Nižšie uvedená odporúčaná denná dávka – ODD, na 200 ml surovej za studena lisovanej čerstvej šťavy z jablka:

Vitamíny a minerály

Vitamín C

52 mg – čo je 50 % vašej ODD

Prispieva k ochrane vašich buniek a duševného zdravia, podporuje váš imunitný systém, prospieva pokožke, cievam, kostiam a orgánom a znižuje únavu a vyčerpanie.

Tiamín (B1)

0,1 mg – čo je 9 % vašej ODD
Prispieva k srdcovej činnosti, tvorbe energie a udržiavaniu duševného a emocionálneho stavu

Vitamín B6

0,1 mg – čo je 7 % vašej ODD
Prispieva k vášmu imunitnému systému, duševnému zdraviu, zdraviu krvi, k zníženiu miery únavy a vyčerpania a podporuje zdravé vlasy.

Biotín (B7)

2 µg – čo je 5 % vašej ODD
Hrá kľúčovú úlohu v tom, že umožňuje tukom, bielkovinám a cukrom podporovať náš život, prispieva k tvorbe energie a duševnému zdraviu a môže hrať úlohu pri znižovaní rizika rakoviny.

Draslík

178 mg – čo sú 4 % vašej ODD
Prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku, správnemu fungovaniu nervového systému a správnemu fungovaniu svalov.

Riboflavín (B2)

0,04 mg – čo sú 4 % vašej ODD
Prispieva k tvorbe energie, zdraviu krvi, normálnemu zraku, ochrane buniek a k zníženiu únavy a vyčerpania.


Top 2 fytochemikálie

Kvercetín

1,16 mg – čo je 12 % vašej ODD
Môže poskytnúť ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, pred zápalmi dychových ciest, zlepšiť duševné zdravie, chrániť našu pečeň a obličky a pomôcť pri alergiách, ako je astma a senná nádcha.

Flavonoidy

36 mg – čo je 8 % vašej ODD
Môžu prispieť k zdraviu vášho srdca, zdravému krvnému tlaku a môžu poskytnúť ochranu pred rakovinou, osteoporózou, šedým zákalom a mŕtvicou.

Zhrnieme. Áno ovocná šťava obsahuje cukor, tak isto ako všetky sladké nápoje, ktoré deti zbožňujú, ale okrem toho obsahuje živiny a vitálne látky, ktoré sú potrebné nielen pre zdravie, ale aj minerály ako draslík, ktoré potrebuje bunka na to aby sa cukor do nej dostal (sodno-draselná pumpa Na+/K+ ATPáza).


Glykemický index

Okrem toho má jablko (GI=36) aj jablková šťava (GI=40) asi polovičný glykemický index (GI) v porovnaní s cukrom (GI=70) v sladených nápojoch. Dôvodom je vyšší podiel fruktózy s GI=22 ako sacharózy G=70. Glykemický index definuje rýchlosť vstrebania cukru do krvi. Čím je vyšší, tým horšie.

Pozrite si GI a zloženie rôznych potravín: https://www.vitarian.sk/nastroj/glyx


Buďte príkladom

Najlepšie je samozrejme, byť deťom príkladom v dodržiavaní pravidiel zdravého stravovania. Aj keď je to niekedy náročnejšie, nemali by sme šetriť časom a námahou pri výchove našich detí k zdravému spôsobu života. Netreba čakať, až sa prejavia zdravotné ťažkosti. Zdravá strava je prevencia pred chorobami. To čo deti naučíte vo veku od 2-6 rokov, bude pre nich štandardom na celý život. Deti potom už tak ľahko nepodľahnú cudziemu komerčnému marketingu. 

Vysvetľujte deťom pri jedle, aký zdravotný efekt má tá ktorá potravina a prečo nie je dobre žiť iba na čokoláde, sladkostiach a zmrzline. 


Nenúťte deti jesť, čo nechcú

Ak deti budete nútiť jesť určité pokrmy, ktoré im nechutia, tak netlačte na pílu. Dieťa má byť vedené, nie znásilňované. Dajte mu vybrať z 10 zdravých jedál. Moje vnučky (inak ako moje deti v ich veku - ktoré jedli vegetariánsky) napríklad jedia zo zdravých jedál len paradajky z mozzarelou a sushi vyrobené z avokáda, mrkvy a uhorky. Aby som mal viacej času pre nich a neotravoval a znechucoval ich prednáškami o zdravej vyváženej strave, tak si spoločne pripravujeme tieto pokrmy a samozrejme doplníme aj so smoothie a šťavami. Všetky deti milujú hranolky, pizzu a špagety. Tie by sme sa mali snažiť zredukovať na oslavy, alebo keď sme mimo domu a nič iné tam nemajú. 


Vaše deti odmietajú jesť ovocie a piť čerstvé šťavy?

Deti sú, tak isto ako aj dospelí, ovplyvňovaní veľmi účinným marketingom, a to na každom kroku. Chceš byť cool? Daj si Fantu, Cappy alebo Carpi Sonne. Krásne zabalené do obalu, ktorý vnuká ilúziu že ide o zdravý nápoj plný slnka a ovocia. Tým že je sladký a má veľmi intenzívnu (umelú) chuť, tak deťom dráždi chuťové bunky a už nič iné nebudú chcieť. Pretože jablko alebo pomaranč sú oproti tomu málo aromatické a fádne.    


Najlepšie je, im s tým najlepším úmyslom zabrániť zvyknúť si na junk food. Deti vo veku od 3-12 rokov považujú svojich rodičov ešte za „polobohov“ a uznávajú ich autoritu. Ak rodič dieťaťu vysvetlí, že Capri Sonne má síce cool obal aj slamku, ale inak vôbec nie je dobrý, tak to dieťa akceptuje. Deti jednej známej, keď som im ponúkol šťavu dokonca povedali, že si neprosia, lebo mamička povedala že na pitie a uhasenie smädu je najlepšia voda. Wow! Má úplnú pravdu. Samozrejme že dieťa by nemalo piť iba šťavy ale aj vodu, čaje, a šťavy zo zeleniny. 


Nákup

Malé deti radi nakupujú s rodičmi. Zoberte ich na nákupy a dopredu si dohodnite pravidlá nákupu. Iba ovocie a zelenina, žiadne sladkosti. Nech si deti dajú do koša, čo sa na nich usmieva: ananás, pomaranč, hrozno, mrkva, maliny a čučoriedky, napríklad.

Striktné pravidlá sa dodržiavajú lepšie ako nejasné hmlisté „iba jedna cola denne“. Sladké bublinkaté nápoje si môžete dať na dovolenke, ale doma musia platiť určité zásady. Po zaplatení pri pokladni, motivujte deti, aby si niečo z nákupu zobrali a rovno zjedli. Napríklad čučoriedky a maliny.


Marketing doma - čo je vidieť na stole

Nemajte doma žiadne nezdravé nápoje a nevznikne diskusia o tom, na čo dieťa má chuť. Môže si vybrať iba medzi zdravým a ešte zdravším nápojom. A to je voda, minerálka, čaj, čerstvá šťava, smoothie, alebo limonáda (deti milujú bublinky) pripravená z čerstvej šťavy a sódy alebo minerálky. Vyložte ovocie a zeleninu na stôl v kuchyni, aj v obývačke. Ak dieťa má na niečo chuť, tak vidí čo je k dispozícii.


Deti radi kuchtia

Pozvite svoje dieťa alebo deti si vyrobiť svoju vlastnú šťavu. Nech si vaša ratolesť vyberie ingrediencie, ktoré do jeho vlastnej šťavy majú prísť. Tieto potom pripravíte k odšťavovaniu, to jest umyjete, ošúpete, nakrájate a vložíte ich do misky. Zapnete odšťavovač (najlepšie horizontálny nízkootáčkový, pretože stačí do neho ovocie a zeleninu hádzať, nepotrebujete piest) a vaše dieťa postupne vkladá ingrediencie do otvoru. A sleduje čo sa deje – proces odšťavovania. Pozerá ako sa šnek točí, ako vŕzga sústo, ktoré sa drví a pod tlakom cez sito vychádza číra šťava. Nabádajte deti na kreatívne variácie, chuťové aj farebné. Spravte súťaž medzi súrodencami, alebo spolužiakmi o najchutnejší a najkrajší nápoj – čerstvú šťavu.  Môže to byt aj menej sladké – zeleninové šťavy

Skúste na začiatku miešať sladké ovocie s menej sladkým ovocím a zeleninou. Na dosiahnutie krásnej zelenej farby sa hodí listová zelenina s neutrálnou chuťou ako je špenát, poľníček, rímsky šalát, ale aj „burina“ zo záhrady - žihľava. Pridajte nesladké šťavnaté, ale neutrálne chutiace plody, ako je uhorka a paradajka. Skombinujte populárny stonkový zeler s ananásom, jablkom, hroznom a špenátom. To je náš bestseller „Proti únave“ v našom Thai & Veggie Bistre Spicy Chup na Grösslingovej 35 v Bratislave.


Keď sú deti choré, alebo „niečo na nich lezie“

Ak je dieťa choré, tak je „povoľnejšie“ a rodičia vedia presadiť zjesť a vypiť dosť nepríjemne chutiace lieky. Tak isto budú ochotne vypiť aj prírodný liek vyrobený doma. Moje odporúčanie na začiatok, je ešte stále chutná „medicína“ odšťavená zo zázvoru, citrónu a pomaranča. Vitamínová bomba. Ak to stav vášho malého pacienta vyžaduje, tak treba pristúpiť k menej chutným ale o to účinnejším šťavám. Napríklad šťava z zelenej papriky (slovenskej), špenátu, uhorky, zeleru, citrónu, cibule, cesnaku a zázvoru. Ak to chcete prisladiť pridajte med.

Nalejte „medicínu“ do štamprlíku a vyzvite pacienta „na ex“. Predtým si dajte vy, aby videl že ste to prežili. ☺  


Tip Vitariána – Zelená štava:

Pripravte si vo vašom odšťavovači chutnú peknú sýto zelenu štavu

Zelená štava "Proti únave"

  • 1 celé balenie stonkového zeleru
  • 2 strapce bieleho hrozna
  • 1 ananás
  • 2 jablká
  • 1 150g balenie baby špenátu

Vyrobíte asi 1 l šťavy pre 4 člennú rodinu. 

Súvisiace produkty

NOVÉ

Hurom H320N

Hurom H320N

599,00 €

Popis produktu Hurom H320NNáš nový nízkootáčkový odšťavovač H320N...

Kúpiť

AKCIA

Hurom H200

Hurom H200

579,00 € 499,00 €

Hurom H200 je novinkou medzi špičkovými nízkootáčkovými šnekovými...

Kúpiť
Hurom H310

Hurom H310

349,00 €

Tenší a ľahší, ale so všetkými funkciami.H310A je stvorený na viac...

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2023 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency