Ako brúsiť nože ľahko a rýchlo

Rôzne typy a spôsoby brúsenia nožov

14. 11. 2022 Prístroje Japonské nože  Andrej Maťko
Ako brúsiť nože ľahko a rýchlo

Ako na brúsenie nožov ľahko a rýchlo

Brúsenie nožov je komplexná problematika, ktorej sa u profesionálov venujú aj niekoľkodňové semináre. Pre každodenný život a prax však existujú aj „domáce“ postupy, ktoré vám pomôžu s ostrením nožov ľahšie.

Možnosti brúsenia:


1) Brúsna tyč


Neslúži primárne na "brúsenie", ale priebežné udržiavanie ("preťahovanie") ostria . Techniku ​​práce s tyčou je nutné dobre ovládať, inak môže byť výsledok opačný – otupenie či poškodenie noža. 


2) Brúsne kamene pre ručné brúsenieVrcholná možnosť ostrenia a údržby nožov . Je možné sa ju naučiť a zvládnuť aj v domácich podmienkach. Je však nutné počítať s vyššou časovou náročnosťou . Kamene je nevyhnutné vopred namáčať (min 10-15 min) a pri brúsení postupovať rozvážne, plynulo a presnými ťahmi pod špecifickým uhlom. Celý proces je tak pre mnoho užívateľov skôr občasným rituálom , na ktorý si buď vyhradí dostatok priestoru... alebo ho jednoducho v mnohých prípadoch nerobia.  

Navyše je potrebné rozlíšiť, či chcete nôž najskôr "opraviť" na kameňoch s "hrubým zrnom" či brúsiť a leštiť na "jemnej zrnitosti" (čím vyššie číslo označenia kameňa, tým jemnejšia zrnitosť). Často je nutné mať kameňov viac alebo s výhodou využiť kamene Samura s kombinovanou zrnitosťou


Pre lepšiu predstavu, ako brúsenie a leštenie na kameňoch prebieha odporúčame krátke video:

 


3) Brúsenie elektrickou diamantovou brúskou


Varianta, ktorá v domácich podmienkach často víťazí v pomere "čas / úsilie / výsledok"... T.j. ako rýchlo a ľahko bez širokých znalostí dosiahnuť ostrého noža

Výsledok nemusí byť tak nekompromisne dokonalý ako v prípade "rituálu" s brúsnymi kameňmi , ale v prípadoch, keď "potrebujete brilantne ostrý nôž "tu a teraz" môžete dosiahnuť výsledok v podstate iba za desiatky sekúnd . 


Výhodou je, že elektrický diamantový brúsik je vhodný pre jednostranné aj obojstranné brúsenie a má vďaka svojej konštrukcii automaticky nastavený vhodný uhol . 

Laicky povedané - stačí ponechať ho robiť svoju prácu a iba ľahko nôž pridržiavať - ​​vďaka rotácii diamantových brúsnych kotúčov si totiž brúsik dokonca sám posúva nôž od rukoväte až k špičke.

Vie ako opraviť staršie tupé a nebrúsené nože , tak starostlivo brúsiť/leštiť udržiavané kvalitné nože .


Brúsky nájdete TU .

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2023 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency