Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Účinky svetla na ľudské cirkadiánne rytmy, spánok a náladu

Svetlo slnenčných lôčov verzus umelé svetlo smartfónov a počítačov

14. 03. 2024 Príroda Zmysly Prístroje Spánok  Andrej Maťko
Účinky svetla na ľudské cirkadiánne rytmy, spánok a náladu

Svetlo a jeho vplyv na ľudský organizmus: Zázračný liečiteľ alebo skrytý narušiteľ?

V súčasnej dobe sa čoraz viac hovorí o vplyve svetla na náš biologický rytmus, spánok a náladu. Svetlo už dlho nie je len prostriedkom, ktorým vidíme svet okolo seba. Jeho vplyvy siahajú hlboko do nášho vnútra, kde dokáže rozhýbať komplexné biologické procesy. No ako presne svetlo ovplyvňuje náš vnútorný hodinový mechanizmus a aké má to dôsledky na naše každodenné fungovanie?


Biologický hodinový mechanizmus a svetlo

Ľudský organizmus funguje na základe biologického rytmu, ktorý ovláda mnohé aspekty našej fyzickej a psychické kondície. Tento vnútorný hodinový mechanizmus je synchronizovaný predovšetkým svetlom, ktoré slúži ako najsilnejší synchronizátor. Svetelné podnety zasiahnu našu sítnicu a odtiaľ sú prenášané do suprachiasmatického jadra v hypotalame, ktoré funguje ako hlavný koordinátor našich biologických hodín.


Svetlo ako liečiteľ

Zo svetla môžeme čerpať aj rôzne terapeutické účinky. Pravidelná expozícia dennému svetlu je preukázateľne spojená s lepším spánkom, zlepšenou náladou a celkovým zvýšením životnej pohody. Denné svetlo, najmä v ranných hodinách, dokáže posunúť náš biologický rytmus do skoršej fázy, čo priaznivo vplýva na našu aktivitu cez deň a pripravuje nás na pokojný nočný spánok.Svetlo ako narušiteľ

Na druhej strane, nadmerná expozícia umelému svetlu, najmä v noci, má presne opačný účinok. Svetlo z obrazoviek elektronických zariadení môže narušiť produkciu spánkového hormónu melatonínu, čím spôsobuje problémy so spánkom. Tieto problémy sa môžu prejavovať ako nespavosť, prerušovaný spánok alebo ťažkosti so zaspávaním. Toto narušenie môže viesť nielen k zhoršenej psychickej pohode, ale aj k dlhodobejším zdravotným problémom.


Svetelná terapia: Zbraň proti depresii

V snahe bojovať proti negatívnym účinkom narušeného biologického rytmu sa využíva svetelná terapia. Táto forma terapie je čoraz viac uznávaná ako účinný spôsob liečby sezónnej alebo nezvyčajne dlhotrvajúcej depresie. Pacienti sú pravidelne vystavení intenzívnemu svetlu, čo má za následok zlepšenie ich psychického stavu. Umožňuje to normalizáciu biologického rytmu a vracia náš spánok do prirodzených koľají.


Záver

Vplyv svetla na náš organizmus je nesporný a jeho účinky sú dvojsečné. Zatiaľ čo prírodné denné svetlo môže slúžiť ako zdroj energie a vitalitu, umelé osvetlenie a modré svetlo z elektronických zariadení môžu narušiť náš prirodzený biologický rytmus. Klúčom k udržaniu zdravého biologického rytmu, kvalitného spánku a dobrej nálady je nájsť správnu rovnováhu v expozícii svetlu, obmedziť používanie elektronických zariadení pred spánkom a využívať pozitívne účinky svetelné terapie pod odborným dohľadom. Svetlo je teda zároveň liekom aj potenciálnym narušiteľom, a na nás je, aby sme ho využívali múdro a v prospech nášho zdravia.


5 bodov na telesnú a duševnú energetizáciu

  1. Zabudnite na kávu, objavte prírodný zdroj energie! - Viete, aký má na váš organizmus skutočne magický vplyv prvá ranná svetelná sprcha? Táto jedinečná kombinácia modrého a žltého svetla, ktorá sa vyskytuje len pri svitaní, môže prebudiť vaše telo lepšie než najsilnejšia káva. Už žiadne noci pretočené do ranných hodín s pocitom únavy. Začnite deň s prírodným elixírom energie a viditeľne zlepšite svoju produktivitu i náladu.

  2. Bojujete s nespavosťou alebo náladovosťou? Príčina môže byť skrytá tam, kde by ste ju najmenej čakali. - Všimli ste si, ako vás večerné prezeranie sociálnych sietí alebo emailov unavuje, ale zároveň nedokážete zaspať? Tento paradox je dôsledkom obrovského množstva modrého svetla emitovaného vašimi obrazovkami, ktoré ruší váš prirodzený cirkadiálny rytmus. Tento nepriateľ vášho spánku môže byť tichý, ale jeho efekty na vašu psychiku a fyzické zdravie sú hlasné a deštruktívne.

  3. Zmena je bližšie, než si myslíte - stačí správne načasovať vaše svetlo. - Predstavte si, že by ste mohli resetovať váš vnútorný hodinový mechanizmus tak jednoducho, ako meníte čas na budíku. Znie to ako veda z budúcnosti? V skutočnosti je to možné už teraz. Správnym načasovaním expozície prírodnému svetlu a obmedzením umelého modrého svetla v noci môžete značne zlepšiť svoj cirkadiálny rytmus, kvalitu spánku a celkovú mentálnu pohodu. Už žiadne boje s biologickým hodinovým mechanizmom – nájdite spôsob, ako mu hravo zatancovať na dlani.

  4. Máte pocit, že vás moderný životní štýl oberá o sny? - Pracovné smeny, časové posuny, nekonečné hodiny pred obrazovkami. Tento moderný kokteil zlozvykov vedie k narušeniu vášho prirodzeného cirkadiáneho rytmu a odníma vám to najcennejšie – zdravý a osviežujúci spánok. Naučte sa, ako správne regulovať expozíciu svetlu a urobte prvý krok k získaniu späť svojich stratených snov a životnej energie.

  5. Buďte priekopníkmi vo vlastnom živote tým, že sa postavíte proti životu v umelo ožiarenej bubline. - V súčasnosti žijeme v dobe, kde je príliš ľahké stať sa obeťou vlastného životného štýlu. Umele osvetlené pracoviská, domovy a dokonca aj ulice nás držia v neustálom stave dezorientácie, čo sa týka našej biologickej hodiny. Ale čo keby ste mohli prevziať kontrolu nad týmto chaosom a vytvoriť si prostredie, ktoré vašu biologickú hodinu nielenže podporí, ale aj ju posilní? Zistite, ako môže byť správna expozícia svetlu kľúčom k vašej celkovej pohode.

Súvisiace produkty

Vitamín D3 1000 / 5000 / 10 000 IE

Vitamín D3 1000 / 5000 / 10 000 IE

39,80 €

Tento olej bohatý na vitamín D3 bol vyvinutý podľa originálnej receptúry. Všetky ingrediencie potrebné na jeho výrobu sa získavajú priamo od výrobcov. Miešanie oleja a jeho plnenie do fľaštičiek je vykonávané v laboratóriu v Nemecku. Kladieme veľký dôraz na používanie tých najprirodzenejších a najkvalitnejších surovín. Do oleja nepridávame žiadne farbivá, GMO potraviny ani umelé aromatické látky. Všetky použité ingrediencie sú 100 % vegánske. Tento fakt je relatívnou novinkou vzhľadom na to, že vitamín D3 bol doposiaľ získavaný predovšetkým z olejnatých rýb. Zloženie MCT-Olej, vitamín D3 (cholecalciferol), vitamín E (antioxidant), slnečnicový olej, pomarančový olej. Účinky Vitamín D3 je prirodzene sa vyskytujúca forma vitamínu D, ktorý sa vytvára v koži, napríklad pri vystavení sa slnečným lúčom. V niektorých zemepisných šírkach však slnko nesvieti celoročne, a preto je často nutné tento vitamín dopĺňať. Dostatočné hladiny tohto vitamínu v organizme podporujú správnu funkciu imunitného systému, predlžujú a zachovávajú zdravie kostí a zubov, prispievajú k správnej funkcii svalov atď. Vitamín D preventívne pôsobí proti množstvo ochorení opornej sústavy, ako je krivica, mäknutie kostí či deformácia kostí. Účinne bojuje i proti ochoreniam ako cukrovka, vysoký krvný tlak či svalové slabosti. Ľuďom, ktorí sa počas letných mesiacov nevystavujú slnečnému žiareniu a osobám, ktoré vitamín D neprijímajú v strave, môžu hladiny vitamínu D klesnúť pod prijateľnú úroveň. V takomto prípade je vhodné doplniť vitamín D práve potravinovým doplnkom. Odporúčané dávkovanie a skladovanie Odporúčané dávkovanie 1 kvapku týždenne, s obsahom 5000 IE vitamínu D3. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Skladujte v chlade a suchu. Obsah balenia 10 ml

Kúpiť
Vitamín D3 + K2 MK7 pre bábätká a deti 200 IE + 15 µg all trans

Vitamín D3 + K2 MK7 pre bábätká a deti 200 IE + 15 µg all trans

21,80 €

Všetky naše výrobky s obsahom vitamínu D obsahujú ako aktívnu zložku vysoko kvalitný prémiový vitamín D3, ktorý je špeciálne vyrobený pre Sunday Natural v USA podľa prísnych špecifikácií, pričom sa úplne vyhýba skrytým prísadám. Účinná látka sa preto vyznačuje čistotou, ktorá je na trhu jedinečná. Vitamín D a vitamín K2 Vitamín D a vitamín K2 sú kofaktory pri regulácii metabolizmu vápnika. Tieto dva vitamíny spoločne riadia bunky, ktoré vytvárajú a rozkladajú kosti, a dôležité transportné molekuly, ktoré zabezpečujú správne využitie vápniku. Ak je pri užívaní vitamínu D3 nedostatok vitamínu K2, existuje riziko nadmerného ukladania vápnika v cievach a orgánoch (riziko kalcifikácie, artériosklerózy, obličkových kameňov atď.). Kombinácia a pomer vitamínu D3 a K2 v našom produkte zaisťuje optimálnu interakciu. Vitamín K2 MK7 all-trans z Nórska Vitamín K2 existuje v rôznych formách, ktoré majú rôznu účinnosť. Vitamín K2 MK7 je teraz zďaleka najefektívnejšou formou K2. Aj medzi rôznymi účinnými látkami vitamínu K2-MK7 stále existujú značné rozdiely, pretože molekula vitamínu sa vyskytuje v rôznych chemických zloženiach - hovorí sa o takzvaných cis- a trans- izoméroch vitamínu K2. Predpokladá sa, že telo môže využiť iba trans- formu. Náš originálny vitamín K2VITAL® K2 z Nórska je jednou z mála produktov na trhu, ktorý dokáže zaručiť v obsahu 100% prítomnosť vysoko účinného all-trans MK7 vitamínu K2 a ručí za to špeciálnym laboratórnym testom z Nórska. Nosný olej MCT pre optimálnu ochranu a lepšiu absorpciu Vitamín D a vitamín K2 sú vitamíny rozpustné v tukoch a telo ich môže absorbovať iba spolu s tukmi. Pre naše kvapky Sunday Natural Vitamin D3 + K2 sme preto ako nosný olej vybrali obzvlášť kvalitný MCT olej vyrobený v Nemecku na báze kokosového oleja. MCT olej štiepi vitamíny rozpustné v tukoch na rozdiel od iných nosných olejov, ktoré takmer neštiepia vitamíny, ako napr. olivový olej, takže je to najlepšia voľba pre optimálnu ochranu účinných látok, pričom mastné kyseliny so stredným reťazcom v nosnom oleji sú tiež samy osebe hodnotnou výživnou látkou. Aby sme mohli dodatočne zaručiť obsah účinnej látky, nechávame naše hotové kvapky (nielen suroviny!) testovať nezávislým nemeckým laboratóriom. Vstrebateľnosť Zatiaľ čo sa kapsuly a tablety musia najskôr rozpustiť v tele, aby sa uvoľnila aktívna zložka, vitamíny D3 a K2 z oleja sú v ústnej dutine okamžite biologicky dostupné a môžu sa preto optimálne vstrebávať. Používanie olejov je tiež obzvlášť výhodné a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním kapsúl alebo tabliet. Všetky naše oleje majú vysoko kvalitné sklenené pipety, ktoré mimoriadne uľahčujú dávkovanie až po kvapku. Na rozdiel od fľaštičiek s kvapkadlom, s ktorými sa často ťažko manipuluje a majú tendenciu sa rozmazávať, sa sklenené pipety ľahko používajú a čistia. Dávkovanie 1 kvapka denne s jedlom. Doplnky výživy Neprekračujte odporúčaný denný príjem. Doplnky výživy nenahrádzajú vyváženú a rozmanitú stravu. Uchovávajte mimo dosahu detí. Odporúčania DGE Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča pre dospelých v zime dodatočný príjem najmenej 800 IE vitamínu D3. Poznámka: Mnoho výskumníkov a neziskových organizácií považuje tieto odporúčania za príliš nízke na to, aby účinne zabránili ich nedostatku. Americká endokrinná spoločnosť odporúča príjem najmenej 1 500 - 2 000 IE a Rada pre vitamín D (USA) odporúča príjem 3 000 - 6 000 IE. V súčasnosti neexistujú žiadne individuálne odporúčania pre vitamín K2. Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča celkový príjem vitamínu K najmenej 70 µg. Poznámka: Posledné výskumy ukazujú, že vitamín K1 a vitamín K2 majú výrazne odlišné profily účinku. Zhrnutie týchto dvoch vitamínov nemá na tomto pozadí skutočne zmysel. Potreba vitamínu K2 zatiaľ nebola vedecky dokázaná. Kompletnú karboxyláciu matricového GLA proteínu a osteokalínu - ústrednú úlohu vitamínu K2 - je možné pozorovať iba pri dávkach okolo 100 µg / deň. Zloženie MCT olej (vysoko kvalitné mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, z kokosového oleja), vitamín K2 MK7 (originálny K2VITAL®, 100% all-trans, z rastlinných olejov geraniol a citronella), vitamín D3 (z lišajníka) Zloženie v dennej dávke (1 kvapka)% NRV * Vitamín D3                      200 IU (25 µg)              100% Vitamín K2                      15 µg                                   20% *% referenčného množstva živín Celkom: 600 kvapiek / 120.000 IU D3 + 900 µg K2 / fľaša

Kúpiť
Vitamín D3 + K2 MK7 20 000 IU + 200 µg All-Trans, 120 kapsúl

Vitamín D3 + K2 MK7 20 000 IU + 200 µg All-Trans, 120 kapsúl

33,00 €

Optimalizovaný pomer látok miešaný pre dospelých jedincov je vhodný predovšetkým v mesiacoch chudobných na slnečné svetlo. Tento výrobok je výsledkom originálnej receptúry z nemeckého laboratória a je vyrobený z prírodných rastlinných olejov a vitamínu E. Neobsahuje žiadne geneticky modifikované látky, farbivá ani aromatické látky. Vitamín D3 pochádza z lišajníkového oleja a vitamín K2 z prírodných sójových bôbov natto.ZloženieMikrokryštalická celulóza, MCT olej, vitamín E (vo forme prírodného D-alfa-tokoferolu), vitamín D3 (vegetariánsky), vitamín K2 MK7 All-Trans, HPMC kapsule.ÚčinkyVždy začiatkom jesene môžeme pozorovať, ako sa dni krátia a ako nás slnko zohrieva čoraz kratšie. Znižujúca intenzita slnečných lúčov a ich kratšie pôsobenie však neovplyvňuje len našu náladu, ale i náš zdravotný stav. Spolu s ubúdajúcim slnečným žiarením ubúdajú i naše zásoby vitamínu D, a preto je v chladnejšom období, kedy slnko vychádza len zriedka, vhodné tento vitamín dopĺňať z iných zdrojov.Zvýšené hladiny vitamínu D sa odrazia na rýchlejšom metabolizme, prívale energie, silnejšej imunite, ostrejších inštinktoch, zrýchlenom hojení rán a rýchlejšej regenerácii. Vitamín je dôležitý i pri množstve prebiehajúcich ochorení, ako napríklad anémia, astma, rakovina pŕs, rakovina krčka maternice, pri koronárnych ochoreniach, depresiách, zubných kazoch, osteopénii a osteoporóze, krivici, atď.Prirodzeným tímovým hráčom je v prípade vitamínu D, vitamín K. Táto kombinácia vitamínov zaisťuje okrem iného vylučovanie prebytočného vápnika, ktorému bráni v ukladaní na nesprávnych miestach v organizme (napr. kĺby a cievy). Vitamín K navyše v tele aktivuje niekoľko dôležitých vitamínov a bráni zrážanlivosti krvi v prípadoch, kedy môže tento proces ohroziť zdravie či dokonca život jedinca.Odporúčané dávkovanie a skladovanieUžívajte 1 kapsulu s jedlom každých 20 dní.Poznámka:  Nevhodné pre deti do 7 rokov. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Skladujte v chlade a suchu.Obsah balenia120 kapsúl (2 400 000 IU vitamínu D3 + 24 000 µg K2) / nádoba

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency