Vplyv vzťahov na dlhovekosť

Mať dobré gény je fajn, ale mať dobré vzťahy je predsa len lepšie!

23. 11. 2022 Manželstvo Mladosť Dlhovekosť  
Vplyv vzťahov na dlhovekosť

Keď vedci v roku 1938 počas Veľkej hospodárskej krízy začali sledovať zdravotný stav 268 druhákov na Harvarde, dúfali, že longitudinálna štúdia odhalí vodítka k zdravému a šťastnému životu. Zistili však omnoho viac ako očakávali.


Harvardská štúdia

Po sledovaní absolventov Harvardu z tried 1939-1944 takmer 80 rokov, v rámci Harvardskej štúdie vývoja dospelých, jednej z najdlhších štúdií o živote dospelých na svete, výskumníci zhromaždili množstvo údajov o ich fyzickom a duševnom zdraví. 

Z pôvodnej harvardskej skupiny prijatej v rámci Grantovej štúdie je stále nažive iba 19, všetci sú v polovici 90. rokov. Medzi pôvodnými regrútmi boli neskorší prezident John F. Kennedy a dlhoročný redaktor Washington Post Ben Bradlee. (Ženy neboli v pôvodnej štúdii, pretože na vysokej škole boli stále muži.)

Okrem toho vedci nakoniec svoj výskum rozšírili aj o potomkov mužov, ktorých je teraz 1300 a sú vo veku 50 až 60 rokov, aby zistili, ako skúsenosti z raného veku časom ovplyvňujú zdravie a starnutie. Z niektorých účastníkov sa stali úspešní podnikatelia, lekári, právnici a iní skončili ako schizofrenici alebo alkoholici.

V priebehu desaťročí sa kontrolné skupiny rozšírili o stovky ďalších obyvateľov Bostonu a neskôr aj o ženy.Prekvapivé zistenia

V priebehu rokov výskumníci študovali zdravotné trajektórie účastníkov a ich širší život, vrátane ich triumfov a neúspechov v kariére a manželstve, a toto zistenie prinieslo prekvapivé ponaučenia, a to nielen pre výskumníkov.

"Prekvapivým zistením je, že naše vzťahy a to, ako sme vo vzťahoch šťastní, má silný vplyv na naše zdravie," povedal Robert Waldinger , riaditeľ štúdie, psychiater z Massachusetts General Hospital a profesor psychiatrie na Harvard Medical School .

 „Starostlivosť o svoje telo je dôležitá, ale starostlivosť o vzťahy je tiež formou starostlivosti o seba."

— Robert Waldinger    

Blízke vzťahy, viac ako peniaze alebo sláva, sú to, čo robí ľudí šťastnými po celý život, odhalila štúdia. Tieto väzby chránia ľudí pred životnou nespokojnosťou, pomáhajú oddialiť duševný a fyzický úpadok a sú lepšími prediktormi dlhého a šťastného života ako sociálna trieda, IQ alebo dokonca gény. Spokojnosť vo vzťahoch

Výskumníci našli silnú koreláciu medzi prosperujúcim životom mužov a ich vzťahmi s rodinou, priateľmi a komunitou. Niekoľko štúdií zistilo, že miera spokojnosti ľudí s ich vzťahmi vo veku 50 rokov bola lepším ukazovateľom fyzického zdravia ako hladina cholesterolu. „Keď sme vo veku 50 rokov zhromaždili všetko, o čom sme o nich vedeli, nebola to ich hladina cholesterolu v strednom veku, čo predpovedalo, ako zostarnú,“ povedal Waldinger „Bolo to, akí spokojní boli vo svojich vzťahoch. Ľudia, ktorí boli vo svojich vzťahoch najspokojnejší vo veku 50 rokov, boli najzdravší vo veku 80 rokov.“  

Vedci tiež zistili, že spokojnosť v manželstve má ochranný vplyv na duševné zdravie ľudí. Časť štúdie zistila, že ľudia, ktorí mali šťastné manželstvá vo veku 80 rokov, uviedli, že ich nálada netrpela ani v dňoch, keď mali väčšiu fyzickú bolesť. Tí, ktorí mali nešťastné manželstvá, pociťovali viac emocionálnej aj fyzickej bolesti.

V časti nedávnej štúdie vedci zistili, že ženy, ktoré sa cítili bezpečne pripútané k svojim partnerom, boli o dva a pol roka vo vzťahoch menej depresívne a šťastnejšie a mali tiež lepšie pamäťové funkcie ako ženy s častými manželskými konfliktmi.

„Samota zabíja. Je to rovnako silné ako fajčenie alebo alkoholizmus.“

— Robert Waldinger

Dobré vzťahy nemusia byť vždy hladké. Niektoré z osemdesiatych párov sa mohli medzi sebou hádať deň čo deň, ale pokiaľ mali pocit, že sa na toho druhého môžu skutočne spoľahnúť, keď pôjde do tuhého, tieto hádky im v spomienkach nič nepokazili.

Na otázku, aké ponaučenie zo štúdie získal, Waldinger, ktorý je aj zenovým kňazom, povedal, že denne praktizuje meditáciu a investuje čas a energiu do svojich vzťahov viac ako predtým.


Faktory zdravého starnutia

V knihe s názvom „Aging Well“ spísal George Vaillant týchto šesť faktorov,  ktoré predpovedajú zdravé starnutie:

  • fyzická aktivita
  • absencia nadmerného požívania alkoholu
  • absencia fajčenia
  • zrelé mechanizmy na vyrovnávanie sa so životnými vzostupmi a pádmi
  • zdravá hmotnosť
  • stabilné manželstvo

„Keď sa štúdia začala, nikoho nezaujímala empatia alebo pripútanosť. Ale kľúčom k zdravému starnutiu sú vzťahy, vzťahy, vzťahy.“

— George Vaillant


Tip Vitariána:

Starnutie je nepretržitý proces, starneme už od narodenia. Preto čím skôr sa začnete o seba starať, o to lepšie sa vám bude starnúť. Starajte sa preto o svoje telo, akoby ste ho potrebovali 100 rokov, pretože by ste mohli. 

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2023 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency