Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Súhra vitamínov D3, K2 a ďalších na metabolizmus vápnika

Pre správne pôsobenie vitamínu D na reguláciu vápnika je dôležitý prísun ďalších kľúčových kofaktorov

22. 08. 2022 Vitamíny Krv Kosti Vitamín D3 Vitamín K2  Andrej Maťko
Súhra vitamínov D3, K2 a ďalších na metabolizmus vápnika

Vitamín D a vápnik

Jednou z hlavných úloh vitamínu D je regulácia vstrebávania vápnika v čreve.

Aktívny hormón vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika a čím vyššia je hladina aktívneho vitamínu D, tým vyššie je vstrebávanie vápnika.

Táto regulácia prebieha prostredníctvom tzv. parathormónu (PTH). Ak hladina vápnika v krvi klesne, uvoľní sa viac parathormónu. To vedie k zvýšenej premene vitamínu D na jeho hormonálnu formu, ktorá následne zvyšuje vstrebávanie vápnika v čreve.

Tento regulačný mechanizmus môže viesť k problémom, aj ak sa prijíma príliš veľa, ale najmä ak sa prijíma príliš málo vápnika. Ak sa vitamín D užíva vo vysokých dávkach a zároveň sa nedostatočne prijíma vápnik, dochádza k silnej regulácii aktívneho hormónu vitamínu D smerom nahor. V dôsledku vysokej ponuky vitamínu D a výrazne zvýšenej hladiny parathormónu sa hladina aktívneho hormónu vitamínu D zvyšuje a zostáva chronicky zvýšená. Keďže v čreve sa vápnik nevstrebáva, pretože jednoducho nie je dodávaný s potravou, hladina vitamínu D sa nenormalizuje, ale zostáva chronicky zvýšená.

Takže pri nedostatku vápnika a zároveň vysokej substitúcii vitamínu D máme veľmi vysokú hladinu parathormónu a zároveň veľmi vysokú hladinu aktívneho hormónu vitamínu D. To má viac negatívnych ako pozitívnych dôsledkov:

1. Podporuje vstrebávanie vápnika v čreve.

2. Vyplavuje vápnik z kostí.

3. Zvyšuje prílev vápnika do buniek, čo vedie k vzniku zápalov. 


Pozitívnym účinkom je stimulácia absorpcie vápnika v čreve. Negatívom však je, že telo začne vyplavovať vápnik z kostí, a to aj napriek tomu, že sa vitamín D užíva vo vysokých dávkach.

Ešte alarmujúcejšie však je, že vysoký obsah aktívneho vitamínu D zvyšuje aj prílev vápnika do buniek. Z dlhodobého hľadiska to totiž vedie k silnému bunkovému zápalu. Zároveň bunka začne vytláčať horčík a draslík, aby udržala vnútrobunkovú elektrolytickú rovnováhu, čo vedie k vnútrobunkovému nedostatku draslíka a horčíka, aj keď je prítomný dostatok horčíka.

Počas liečby vysokými dávkami vitamínu D je preto dôležité prijímať dostatok vápnika, inak sa príliš zvýši množstvo aktívneho vitamínu D v krvi, čo paradoxne vedie k poškodeniu kostí a chronickým zápalom, hoci vitamín má v skutočnosti pozitívny vplyv na kosti a zápaly.

Keďže horčík tiež reguluje hladinu PTH, dbajte na to, aby boli oba minerály boli dodávané v pomere vápnika a horčíka 1:1 až 2:1. Rovnováha horčíka a vápnika je potrebná na rozumnú reguláciu parathormónu a na dosiahnutie zdravého stavu vitamínu D. 

Prax ukazuje, že existuje ideálny pomer aktívneho hormónu vitamínu D a 25-OH-D, ktorý sa dá správne upraviť len súčasným podávaním vitamínu D, vápnika a horčíka.

 

Bór - zabudnutý stopový prvok s veľkým účinkom

Stopový prvok bór tiež pôsobí na hydroxylázy - tentoraz však na degradačné enzýmy, ktoré opäť ničia zásobnú formu vitamínu D. Len ak sú tvorba aj odbúravanie 25-hydroxy-vitamínu D3 pod kontrolou, dokáže telo správne regulovať hladinu vitamínu D. V tomto prípade je potrebné dostatočné množstvo bóru, aby sa zabránilo nadmernej degradácii 25-OH-D. Je tiež dôležité zabrániť príliš vysokej hladine kalcitriolu alebo nepriaznivému pomeru medzi kalcidiolom a kalcitriolom.


Vplyv zinku na receptor vitamínu D

Vitamín D pôsobí prostredníctvom špeciálneho receptora vitamínu D (VDR), na ktorý sa aktívny vitamín D pripája, a tak sprostredkúva svoje účinky na bunku. Základnou zložkou tohto VDR je molekula zinku. Pri nedostatku zinku môže dôjsť k narušeniu tvorby a funkcie VDR. Bunkové experimenty preukázali jasné zvýšenie aktivity vitamínu D v závislosti od dávky prostredníctvom suplementácie zinku. 


Vitamín A - kofaktor a antagonista

Vitamín A a vitamín D sú protihráči i kofaktory. Aktivovaný VDR nepôsobí samostatne, ale spája sa s receptorom RXR aktivovaným vitamínom A a vytvára takzvaný heterodimér. Práve toto spojenie umožňuje niektoré účinky vitamínu D.  V prípade nedostatku vitamínu A nemôže VDR plne rozvinúť svoj účinok napriek aktivácii vitamínom D. V tomto prípade tiež hovoríme o blokáde receptora podmienenej vitamínom A, pričom v skutočnosti nie je blokovaný receptor, ale len jeho účinok. To môže viesť k podobným problémom, aké sme už uviedli vyššie: V dôsledku nedostatočného účinku chýba regulačná spätná väzba v regulačnej slučke a hormón vitamín D zostáva chronicky zvýšený.

Zároveň sú však vitamín D a vitamín A aj protihráčmi. Oba vitamíny aktivujú receptor kyseliny retinoidnej (RAR) a priamo si tu konkurujú. Rovnováha týchto dvoch vitamínov je preto kľúčová pre zdravú reguláciu systému vitamínu D. 


Vitamín K2 a metabolizmus vápnika

V neposlednom rade treba spomenúť ešte vitamín K2. Hoci tento vitamín nemá priamu úlohu v samotnom metabolizme vitamínu D, podieľa sa na metabolizme vápnika. Zabezpečuje, prepravu vápnika z krvi a jeho zabudovanie do kostí. Bez K2 (MK7 all-trans) môže dôjsť k demineralizácii (odvápneniu) tkanív a orgánov, preto je K2 užitočným kofaktorom aj v tejto súvislosti. 


Vitamín K2 (na rozdiel napríklad od horčíka) nezohráva priamu úlohu v metabolizme vitamínu D. Takže vitamín D je plne účinný aj bez vitamínu K2 a plní svoju úlohu - ale v prípade nedostatku K2 to možno nie je vôbec dobré. Jednou z úloh vitamínu D je totiž podporovať vstrebávanie vápnika v čreve. Najmä pri liečbe vysokými dávkami vitamínu D a súčasnom vysokom príjme vápnika sa zvyšuje vstrebávanie vápnika a v krvnom obehu je teda viac vápnika. Na správne využitie a prenos prijatého vápnika a jeho zabudovanie do kostí sú potrebné určité transportné proteíny - a tie zasa potrebujú vitamín K2, aby mohli začať byť aktívne. 

Pri nedostatku K2 zostáva vápnik v krvi nevyužitý a môže spôsobiť poškodenie organizmu. Ako vápnikový plak sa hromadí v cievach a orgánoch, čo môže mať vážne dlhodobé následky, napríklad arteriosklerózu a ischemickú chorobu srdca.  Alebo sa voľný vápnik spája so šťavelanom vápenatým - jednou z najčastejších príčin vzniku obličkových kameňov. Rôzne štúdie už dokázali, že riziko vzniku obličkových kameňov sa zvyšuje pri vysokej hladine vitamínu D a pri lepšom zásobovaní vitamínom K sa výrazne znižuje. 

Hoci sa nedostatok vitamínu K opisuje ako zriedkavý, určite je rozumné, a to nielen v súvislosti s podávaním vitamínu D, zabezpečiť dostatočné pokrytie dennej potreby vitamínu K2. Na rozdiel od vitamínu K1 tento všestranný vitamín zohráva úlohu nielen pri zrážaní krvi, ale pomáha udržiavať zdravé kosti, cievy a pokožku, chráni nervové tkanivo a srdce, predchádza chronickým zápalom a slúži na prevenciu rakovinových ochorení. 

Na rozdiel od vitamínu K1 sa vitamín K2 takmer nevyskytuje v rastlinných potravinách, ale najmä v kvalitných živočíšnych potravinách (kŕmených pastvou). Vo vegetariánskych potravinách sa vitamín K2 nachádza takmer výlučne vo fermentovaných produktoch, ako je natto. Aj baktérie v ľudskom čreve produkujú priamo malé množstvo vitamínu K2. Zdá sa však, že to zďaleka nepostačuje na pokrytie jeho potreby. Denná potreba vitamínu K2 pre dospelého človeka je relatívne konštantná a dosahuje 100 až 300 µg vitamínu K2 denne. Štúdie naznačujú, že na dostatočnú aktiváciu proteínov závislých od K2 je potrebných najmenej 100 µg vitamínu K2.

Vitamín K2 je potrebný na aktiváciu troch dôležitých proteínov metabolizmu vápnika a kostí:

Matrixový GLA proteín - viaže a transportuje voľný vápnik

Osteokalcín - zohráva úlohu pri zabudovávaní vápnika do kostí a zubov

Proteín S - je súčasťou kostnej matrice

Kým vitamín D reguluje vstrebávanie vápnika do kostí, vitamín K2 významne prispieva k tomu, aby prijatý vápnik nepoškodil organizmus, ale aby sa dostal tam, kde je potrebný: do kostí a zubov.  Kombinácia vitamínu D a vitamínu K2 preto nielen zabraňuje škodlivej kalcifikácii, ale je dôležitá aj pre naše kosti a zuby. 

Pre zdravé pôsobenie a reguláciu vitamínu D je teda dôležitý prísun všetkých kľúčových kofaktorov.

Súvisiace produkty

Vitamín D3 + K2 1000 / 2500 /  5000 / 10 000 IE

Vitamín D3 + K2 1000 / 2500 / 5000 / 10 000 IE

34,90 €

Optimalizovaný pomer látok miešaný pre dospelých jedincov je vhodný predovšetkým v mesiacoch chudobných na slnečné svetlo. Tento výrobok je výsledkom originálnej receptúry z nemeckého laboratória a je vyrobený z prírodných rastlinných olejov a vitamínu E. Neobsahuje žiadne geneticky modifikované látky, farbivá ani aromatické látky. Vitamín D3 pochádza z lišajníkového oleja a vitamín K2 z prírodných sójových bôbov natto. Zloženie MCT-Olej, olivový olej, vitamín K2, vitamín D3, vitamín E (antioxidant), slnečnicový olej. Účinky Vždy začiatkom jesene môžeme pozorovať, ako sa dni krátia a ako nás slnko zohrieva čoraz kratšie. Znižujúca intenzita slnečných lúčov a ich kratšie pôsobenie však neovplyvňuje len našu náladu, ale i náš zdravotný stav. Spolu s ubúdajúcim slnečným žiarením ubúdajú i naše zásoby vitamínu D, a preto je v chladnejšom období, kedy slnko vychádza len zriedka, vhodné tento vitamín dopĺňať z iných zdrojov. Zvýšené hladiny vitamínu D sa odrazia na rýchlejšom metabolizme, prívale energie, silnejšej imunite, ostrejších inštinktoch, zrýchlenom hojení rán a rýchlejšej regenerácii. Vitamín je dôležitý i pri množstve prebiehajúcich ochorení, ako napríklad anémia, astma, rakovina pŕs, rakovina krčka maternice, pri koronárnych ochoreniach, depresiách, zubných kazoch, osteopénii a osteoporóze, krivici, atď. Prirodzeným tímovým hráčom je v prípade vitamínu D, vitamín K. Táto kombinácia vitamínov zaisťuje okrem iného vylučovanie prebytočného vápnika, ktorému bráni v ukladaní na nesprávnych miestach v organizme (napr. kĺby a cievy). Vitamín K navyše v tele aktivuje niekoľko dôležitých vitamínov a bráni zrážanlivosti krvi v prípadoch, kedy môže tento proces ohroziť zdravie či dokonca život jedinca. Odporúčané dávkovanie a skladovanie Odporúčané dávkovanie 1 kvapku týždenne, s obsahom 2500 IE vitamínu D3 a 125 mcg vitamínu K2. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Skladujte v chlade a suchu. Obsah balenia 10 ml

Kúpiť
Vitamín D3 + K2 MK7 pre bábätká a deti 200 IE + 15 µg all trans

Vitamín D3 + K2 MK7 pre bábätká a deti 200 IE + 15 µg all trans

21,80 €

Všetky naše výrobky s obsahom vitamínu D obsahujú ako aktívnu zložku vysoko kvalitný prémiový vitamín D3, ktorý je špeciálne vyrobený pre Sunday Natural v USA podľa prísnych špecifikácií, pričom sa úplne vyhýba skrytým prísadám. Účinná látka sa preto vyznačuje čistotou, ktorá je na trhu jedinečná. Vitamín D a vitamín K2 Vitamín D a vitamín K2 sú kofaktory pri regulácii metabolizmu vápnika. Tieto dva vitamíny spoločne riadia bunky, ktoré vytvárajú a rozkladajú kosti, a dôležité transportné molekuly, ktoré zabezpečujú správne využitie vápniku. Ak je pri užívaní vitamínu D3 nedostatok vitamínu K2, existuje riziko nadmerného ukladania vápnika v cievach a orgánoch (riziko kalcifikácie, artériosklerózy, obličkových kameňov atď.). Kombinácia a pomer vitamínu D3 a K2 v našom produkte zaisťuje optimálnu interakciu. Vitamín K2 MK7 all-trans z Nórska Vitamín K2 existuje v rôznych formách, ktoré majú rôznu účinnosť. Vitamín K2 MK7 je teraz zďaleka najefektívnejšou formou K2. Aj medzi rôznymi účinnými látkami vitamínu K2-MK7 stále existujú značné rozdiely, pretože molekula vitamínu sa vyskytuje v rôznych chemických zloženiach - hovorí sa o takzvaných cis- a trans- izoméroch vitamínu K2. Predpokladá sa, že telo môže využiť iba trans- formu. Náš originálny vitamín K2VITAL® K2 z Nórska je jednou z mála produktov na trhu, ktorý dokáže zaručiť v obsahu 100% prítomnosť vysoko účinného all-trans MK7 vitamínu K2 a ručí za to špeciálnym laboratórnym testom z Nórska. Nosný olej MCT pre optimálnu ochranu a lepšiu absorpciu Vitamín D a vitamín K2 sú vitamíny rozpustné v tukoch a telo ich môže absorbovať iba spolu s tukmi. Pre naše kvapky Sunday Natural Vitamin D3 + K2 sme preto ako nosný olej vybrali obzvlášť kvalitný MCT olej vyrobený v Nemecku na báze kokosového oleja. MCT olej štiepi vitamíny rozpustné v tukoch na rozdiel od iných nosných olejov, ktoré takmer neštiepia vitamíny, ako napr. olivový olej, takže je to najlepšia voľba pre optimálnu ochranu účinných látok, pričom mastné kyseliny so stredným reťazcom v nosnom oleji sú tiež samy osebe hodnotnou výživnou látkou. Aby sme mohli dodatočne zaručiť obsah účinnej látky, nechávame naše hotové kvapky (nielen suroviny!) testovať nezávislým nemeckým laboratóriom. Vstrebateľnosť Zatiaľ čo sa kapsuly a tablety musia najskôr rozpustiť v tele, aby sa uvoľnila aktívna zložka, vitamíny D3 a K2 z oleja sú v ústnej dutine okamžite biologicky dostupné a môžu sa preto optimálne vstrebávať. Používanie olejov je tiež obzvlášť výhodné a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním kapsúl alebo tabliet. Všetky naše oleje majú vysoko kvalitné sklenené pipety, ktoré mimoriadne uľahčujú dávkovanie až po kvapku. Na rozdiel od fľaštičiek s kvapkadlom, s ktorými sa často ťažko manipuluje a majú tendenciu sa rozmazávať, sa sklenené pipety ľahko používajú a čistia. Dávkovanie 1 kvapka denne s jedlom. Doplnky výživy Neprekračujte odporúčaný denný príjem. Doplnky výživy nenahrádzajú vyváženú a rozmanitú stravu. Uchovávajte mimo dosahu detí. Odporúčania DGE Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča pre dospelých v zime dodatočný príjem najmenej 800 IE vitamínu D3. Poznámka: Mnoho výskumníkov a neziskových organizácií považuje tieto odporúčania za príliš nízke na to, aby účinne zabránili ich nedostatku. Americká endokrinná spoločnosť odporúča príjem najmenej 1 500 - 2 000 IE a Rada pre vitamín D (USA) odporúča príjem 3 000 - 6 000 IE. V súčasnosti neexistujú žiadne individuálne odporúčania pre vitamín K2. Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča celkový príjem vitamínu K najmenej 70 µg. Poznámka: Posledné výskumy ukazujú, že vitamín K1 a vitamín K2 majú výrazne odlišné profily účinku. Zhrnutie týchto dvoch vitamínov nemá na tomto pozadí skutočne zmysel. Potreba vitamínu K2 zatiaľ nebola vedecky dokázaná. Kompletnú karboxyláciu matricového GLA proteínu a osteokalínu - ústrednú úlohu vitamínu K2 - je možné pozorovať iba pri dávkach okolo 100 µg / deň. Zloženie MCT olej (vysoko kvalitné mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, z kokosového oleja), vitamín K2 MK7 (originálny K2VITAL®, 100% all-trans, z rastlinných olejov geraniol a citronella), vitamín D3 (z lišajníka) Zloženie v dennej dávke (1 kvapka)% NRV * Vitamín D3                      200 IU (25 µg)              100% Vitamín K2                      15 µg                                   20% *% referenčného množstva živín Celkom: 600 kvapiek / 120.000 IU D3 + 900 µg K2 / fľaša

Kúpiť
Vitamín K2 - 200 mcg

Vitamín K2 - 200 mcg

43,00 €

Tento olej je vyrobený z čistých prírodných, geneticky nemodifikovaných látok. Originálna receptúra a podmienky kvalitného nemeckého laboratória zabezpečujú najvyššiu možnú kvalitu produktu, ktorý neobsahuje žiadne pridané aromatické látky ani farbivá. Účinky Vitamín K2 bol objavený v roku 1929. V tom čase sa vedci domnievali, že je dôležitý len pre správnu zrážanlivosť krvi. Počas uplynulých rokov, kedy bolo vykonaných mnoho nových výskumov tohto vitamínov, však vedci zistili, že vitamín K2 má zásadný vplyv na zdravie kostí a celého cievneho systému, na reguláciu bunkového cyklu, na podporu imunitného systému a na potlačovanie chronických zápalov. Jeho rozklad v tele je navyše postupný a dlhotrvácny, takže už vďaka malým dávkam si zabezpečíme dlhodobú zásobu tohto vitamínu. Tento výživový doplnok ocenia i športovci. Bolo zistené, že vitamín K2-MK7 výrazne obmedzuje vznik kŕčov a ich intenzitu. Nie len športovci však ocenia jeho vplyv na zdravie kostí. Vitamín K totiž aktivuje osteoblasty, bunky vytvárajúce kostné tkanivo, a zaisťuje tak vápniku a iným minerálom, ako napríklad magnéziu, aby boli začleňované do kostnej štruktúry, následkom čoho sa zvýši hustota kostí. Tento vitamín je preto vhodnou prevenciou osteoporózy. Zloženie MCT-Olej, vitamín K2 (200 mcg), vitamín E (antioxidant), slnečnicový olej; Odporúčané dávkovanie a skladovanie Odporúčané dávkovanie 1 kvapku denne, s obsahom 200 mcg vitamínu K2. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Skladujte v chlade a suchu. Obsah balenia 10 ml

Kúpiť
Vitamín D3 + K2 MK7 20 000 IU + 200 µg All-Trans, 120 kapsúl

Vitamín D3 + K2 MK7 20 000 IU + 200 µg All-Trans, 120 kapsúl

33,00 €

Optimalizovaný pomer látok miešaný pre dospelých jedincov je vhodný predovšetkým v mesiacoch chudobných na slnečné svetlo. Tento výrobok je výsledkom originálnej receptúry z nemeckého laboratória a je vyrobený z prírodných rastlinných olejov a vitamínu E. Neobsahuje žiadne geneticky modifikované látky, farbivá ani aromatické látky. Vitamín D3 pochádza z lišajníkového oleja a vitamín K2 z prírodných sójových bôbov natto.ZloženieMikrokryštalická celulóza, MCT olej, vitamín E (vo forme prírodného D-alfa-tokoferolu), vitamín D3 (vegetariánsky), vitamín K2 MK7 All-Trans, HPMC kapsule.ÚčinkyVždy začiatkom jesene môžeme pozorovať, ako sa dni krátia a ako nás slnko zohrieva čoraz kratšie. Znižujúca intenzita slnečných lúčov a ich kratšie pôsobenie však neovplyvňuje len našu náladu, ale i náš zdravotný stav. Spolu s ubúdajúcim slnečným žiarením ubúdajú i naše zásoby vitamínu D, a preto je v chladnejšom období, kedy slnko vychádza len zriedka, vhodné tento vitamín dopĺňať z iných zdrojov.Zvýšené hladiny vitamínu D sa odrazia na rýchlejšom metabolizme, prívale energie, silnejšej imunite, ostrejších inštinktoch, zrýchlenom hojení rán a rýchlejšej regenerácii. Vitamín je dôležitý i pri množstve prebiehajúcich ochorení, ako napríklad anémia, astma, rakovina pŕs, rakovina krčka maternice, pri koronárnych ochoreniach, depresiách, zubných kazoch, osteopénii a osteoporóze, krivici, atď.Prirodzeným tímovým hráčom je v prípade vitamínu D, vitamín K. Táto kombinácia vitamínov zaisťuje okrem iného vylučovanie prebytočného vápnika, ktorému bráni v ukladaní na nesprávnych miestach v organizme (napr. kĺby a cievy). Vitamín K navyše v tele aktivuje niekoľko dôležitých vitamínov a bráni zrážanlivosti krvi v prípadoch, kedy môže tento proces ohroziť zdravie či dokonca život jedinca.Odporúčané dávkovanie a skladovanieUžívajte 1 kapsulu s jedlom každých 20 dní.Poznámka:  Nevhodné pre deti do 7 rokov. Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Skladujte v chlade a suchu.Obsah balenia120 kapsúl (2 400 000 IU vitamínu D3 + 24 000 µg K2) / nádoba

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency