Drsní chlapi rúbu drevo

Muži milujú šport, sledujú nemilosrdné bitky a cítia vzrušenie pri futbalovom zápase. Zvyšujú tak svoj mužský elán a cítia sa ako správni chlapi. Ak chce byť muž však ozajstný „drsniak“, mal by sa vykašľať na futbal a začať s niečím oveľa tradičnejším – s rúbaním dreva.

Drsní chlapi rúbu drevo

Nie je náhoda, že muži tak veľmi obľubujú kolektívne športy. Konkurenčný boj v nich prebúdza staré pudy a dvíha hladinu testosterónu. Mužský hormón je zodpovedný za mužskú nespútanosť, túžbu po boji a víťazstve a zaručuje, že sa muž cíti ako správny chlap. Ak sa však muž chce poriadne pochlapiť, nestačí mu sledovať futbal v televízií z pohodlia gauča. Lepšie ako ktorýkoľvek šport v pasívnej či aktívnej forme je poriadne rúbanie dreva.

Drevorubač má po hodine svojej práce o 50% viac testosterónu ako pred tým.

Ako zistili vedci z Univerzity v Santa Barbare, rúbanie dreva dokáže mužskú silu vyburcovať viac ako ktorýkoľvek šport. Zistili tak po skúmaní domorodcov v Bolívii, ktorých život v Amazonských pralesoch je sprevádzaný rúbaním dreva každý deň. Muž, ktorý rúbe drevo, má už po hodine tejto činnosti o 50% viac testosterónu v krvi ako pred tým. Môže za to stará ľudská prapodstata, ktorá testosterónom zvyšovala výkonnosť a vytrvalosť u mužov, a tým si zaistila prežitie ľudskej rasy v divokej prírode. Kolektívne športy ako na príklad futbal dvíhajú hladinu mužského hormónu v krvi až o 20% menej.

Komu teda v žilách absentuje viac búrlivej sily a mužskej nebojácnosti, nech sa vyberie kamsi na vidiek. Novembrom odzvonilo posledným teplým dňom a každý správny hospodár uvíta vo svojom dvore haldy narúbaných polien... 

Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

Zdroje

o.A.: Chopping wood boosts testosterone more than soccer.
In: scienceblog.com aktualisiert am 22.08.2013 (abgerufen am 06.11.2013)

o.A.: Treibstoff zum Draufhauen. In: Der Spiegel 38/2013

Fotky: Shutterstock

↑ Späť hore

Počet hlasov: 933