Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Tajomstvo mladosti a krásy

02. 08. 2013 Ochorenia Diéta Bylinky Krása Mladosť  Anka Kanovská
Tajomstvo mladosti a krásy

To, či vyzeráme, krásne, štíhlo a mlado nás zaujímalo od nepamäti a vždy bude téma mladosti a krásy témou číslo jeden ženského sveta. Na výzore žien západného sveta sa podpisuje viacero faktorov. Stres, zlá životospráva s nedostatkom pohybu a priestoru na relaxáciu, zloženie stravy chudobné na ovocie a zeleninu, nedostatok enzýmov, ale aj odklon od prírodných liečiv a doplnkov výživy. Je zaujímavé, že čínske ženy vyzerajú aj v 40-ke na 20 a nadváhu takmer nepoznajú. Na rozdiel od nás, majú Číňania tisícročia prepracovaný systém stravovania, ktorý im umožňuje cielene podporovať funkcie vnútorných orgánov, predchádzať ochoreniam i kompenzovať civilizačné neduhy. Inak platí pre udržanie mladosti a krásy aj v čínskej medicíne rovnaká klasika ako u nás: nepiť alkohol ani kávu, nefajčiť, nejesť priveľa sladkostí, cvičiť a vyhýbať sa stresu. Dôležitou otázkou pre udržanie zdravia a dlhovekosti je pre Číňanov aj využívanie sexuálnej energie a praktizovanie energetických cvičení . Navyše, konzumujú veľa byliniek – vo forme čajov, doplnkov stravy či prírodných liekov. Využívajú pre svoje telo a vzhľad všetko, čo im príroda ponúka. Nechajme sa teda inšpirovať čínskymi tajomstvami a skúsme si prinavrátiť mladosť a krásu silou byliniek a plodov.

Plody, bylinky, korene

Goji – Kustovnica čínska

Chutné červené sušené plody sa pridávajú do akéhokoľvek jedla, pije sa z nich čaj alebo sa len tak pojedajú počas dňa. V Číne ich volajú plodmi dlhovekosti, pretože spomaľujú starnutie a pomáhajú zachovať mladistvý vzhľad. Majú však aj liečivé vlastnosti – znižujú krvný tlak, zvyšujú potenciu, podporujú funkciu pečene a ľadvín, zlepšujú zrak, pomáhajú krvotvorbe.

Goji - kustovnica čínska

Schizandra čínska

Výrazne stimuluje celý organizmus, zabraňuje únave, zvyšuje krvný tlak, posilňuje zrak a dodáva silu. Je vhodná pri zvýšenom výkone, pre športovcov, pri dlhých cestách za volantom. Je to ovocie piatich chutí, ktoré upokojuje srdce a tým aj našu dušu. Posilňuje obličky a tým prispieva k dlhovekosti a večnej mladosti.

Sladké drievko

Oficiálne Sladovka hladkoplodá je veľmi využívaná v čínskom lekárstve. Dopĺňa chýbajúcu energiu, potláča chuť na sladkosti a má pozitívny vplyv na ženský hormonálny systém. Vylučuje z tela nadmernú vlhkosť a zadržiavanú vodu, ktorá často spôsobuje nadváhu alebo celulitídu. Je prirodzenou lymfodrenážou tela. Užíva sa formou čaju, alebo sa pridáva do jedál. U nás ju poznáme najmä vo forme čiernych pelendrekových cukríkov.

Angelika čínsa

Môže sa nahradiť aj našou Angelikou lekárskou. Jej koreň hrá významnú úlohu v čínskej dietetike. Používa sa vo forme čajového vývaru alebo aj ako prísada do polievky. Spevňuje cievne steny a harmonizuje trávenie. Reguluje hormonálny systém, a preto má vplyv na udržanie mladosti a krásy.

Reishi

Táto vzácna huba rastie aj u nás, ale jej liečivé účinky objavili najmä Číňania. Jedia ju naozaj veľmi pravidelne. Nielenže významne podporuje imunitu, ale aj dlhovekosť, libido a sexualitu do vysokého veku. Dodáva energiu, pomáha krvotvorbe a dodáva výživu všetkým hlavným orgánom tela.

Maca

Pôvodne peruánska bylinka, z ktorej sa využíva najmä koreň. Je považovaná za „prírodnú modrú tabletku“ pre mužov na zvýšenie sexuálnej energie. V prvom rade pomáha najmä ženám pri udržiavaní krásy a harmonizácií hormonálneho systému. Upravuje menštruáciu, únavu, neplodnosť aj funkciu štítnej žľazy. Lieči ochorenia krvného obehu a stimuluje rast vlasov.

Ruský ženšen

Alebo inak – Eleuterokok, ktorý má podobné vlastnosti ako originálny ženšen, je však oveľa viac rozšírený v prírode. Významne podporuje imunitu a zvyšuje dlhovekosť. Prispieva k dobrému spánku a oddychu, pretože má protistresové účinky. Podporuje vitalitu, sviežosť a pružnosť tela.

Škorica

Podľa čínskej medicíny harmonizuje v našom tele Jin a Jang. Zohrieva, príjemne vonia, reguluje trávenie a dodáva duševnú silu. Má afrodiziakálne a antibiotické účinky. U nás sa používa aj ako prísada do masážnych krémov alebo olejov proti celulitíde.

Celá škorica

Spirulina

Táto sladkovodná riasa má väčší obsah živín, ako prevažná časť potravín i doplnkov stravy. Je veľmi účinným prostriedkom najmä pri znižovaní váhy. Rýchlo sa vstrebáva a pritom zvyšuje hladinu cukru v krvi, čím pomáha obmedziť vysielanie signálov hladu z nášho mozgu. Posilňuje imunitný systém, podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému a vytvára prirodzenú črevnú flóru, čím podporuje trávenie. Podporuje prirodzenú rovnováhu a detoxikáciu organizmu.

Zdravé riasy

Čaje, zelenina a oleje 

Zelený čaj

Pre Číňanov je liekom na všetko. Pijú ho vo veľkom, pretože dodáva energiu, harmonizuje vnútorné orgány a celkovo osvieži celý náš orgamiznus. Tvrdia, že viackrát zalievaný má silnejšie účinky. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, má protirakovinové účinky, znižuje cholesterol, podporuje funkcie srdca – tvorbu krvi.

Pestovanie zeleného čaju

Bylinkové čaje

Vyberte si individuálne, podľa svojich momentálnych potrieb. Mladosť a krásu podporujú najmä tie, ktoré harmonizujú trávenie: Puškvorec, Horec, Citrónová tráva, Mäta pieporná, Sladovka hladkoplodá, Medovka, tiež však bylinky, ktoré podporujú krvotvorbu: Lapačo, Alchemilka, Pastierska kapsička, Žihľava, Pšeničná tráva, alebo tie, ktoré prirodzene detoxikujú organizmus: Nechtík, Lucerna (t.j. alfa-alfa), Pestrec, Púpava, či posilňujú obličky: Praslička roľná, Zlatobyľ, kvet Bazy čiernej. Bylinkové čaje je dobré striedať, môžete si prípadne vytvoriť vlastnú zmes, testovať čo vám chutí a prospieva. Váš organizmus sa prirodzene rozhodne.

Rooibos

Nedá sa nespomenúť, kvôli jeho významnému vplyvu na chudnutie. Pochádza z Južnej Afriky a bežne sa u nás predáva. Pomáha lepšiemu spaľovaniu tukov, ovplyvňuje aj centrum hladu v mozgu čím znižuje pocit hladu.

Pu-erh

Je to fermentovaný čierny čaj, ktorý napomáha spaľovaniu tukov a znižovaniu cholesterolu. Harmonizuje trávenie, uľaví človeku po prejedení sa. Zároveň je to detoxikačný čaj, pretože prečisťuje krv a odbúrava toxíny.

Zdravý zeleninový čaj

Čerstvé ovocie

Najmä to, čo rastie v našich klimatických podmienkach všeobecne podporuje zdravie a krásu. Obsahuje veľa antioxidantov, je bohaté na enzýmy, ktoré podporujú trávenie. Prirodzený obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov vyživuje nielen naše vnútorné orgány, ale aj pokožku, vlasy, nechty, kosti a zuby.

Čerstvá zelenina a šťavy

Zdroje enzýmov a vitamínov, minerálov a stopových prvkov, dôležitých pre dobrú funkciu celého organizmu. Výťažky zo zeleniny sa však dajú použiť aj priamo na pokožku. Čerstvo nastrúhaná mrkva je výbornou maskou proti únave pleti. Nakrájané rajčiny stiahnu a prečistia mastnú pokožku a kúpele či obklady zo šalvie zmiernia príznaky aknóznej pokožky.

Oleje lisované za studena

Najznámejší je olivový a mandľový olej. Môžeme si ich dať na šalát, ale nájdeme ich aj v kozmetických prípravkoch. Zjemňujú a vyživujú pokožku, dodávajú jej mladistvý výzor a elasticitu.

V čom sa kúpala grófka Báthory?

Z historických zdrojov je známe, že grófka trpela nižším krvným tlakom a chudokrvnosťou. Preto jej kúpele obsahovali najmä bylinky, ktoré podporujú krvotvorbu a harmonizujú tlak. Podobný kúpeľ, v ktorom sa kúpala Báthoryčka, si môžete vyskúšať aj doma. Bude mať nielen liečivý, ale aj relaxačný účinok. Pripravte si silný odvar z niektorých z nasledujúcich byliniek alebo aj zo všetkých, nechajte ich 15 minút lúhovať a potom odvar nalejte do vane s teplou vodou. Ponorte sa až po krk a 20 minút odpočívajte.

Dubová kôra stimuluje lymfatický systém, detoxikuje, lieči ochorenia pokožky, posilňuje steny žíl a tepien.
Hloh.Jeho listy, kvety alebo aj plody harmonizujú krvný tlak a podporujú krvný obeh.
Ďatelina posilňuje červené krvinky a dezinfikuje pokožku. 
Malina. Listy, plody aj kvety Maliny prečisťujú krv a podporujú krvotvorbu.
Čučoriedka. Jej listy priaznivo pôsobia na celý cievny systém a upokojujú pokožku.
Žihľava stimuluje tvorbu krvi a čistí našu pleť.
Ruža. Jej listy dodajú kúpeľu krásnu farbu a vôňu a prirodzene omladia vašu pokožku. Omladzujúce účinky na pleť má aj voda z ružových lístkov.

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency