Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

NMN (Nicotínamid mononukleotid): výhody, vedľajšie účinky a dávkovanie

Výskum odborníkov na dlhovekosť na čele s Davidom Sinclairom robí veľké pokroky

04. 06. 2024 Dlhovekosť anti aging  Andrej Maťko
NMN (Nicotínamid mononukleotid): výhody, vedľajšie účinky a dávkovanie
Ak vás zaujímajú inovácie týkajúce sa starnutia a dlhovekosti, možno ste už počuli o NMN, čo znamená nikotínamid mononukleotid. Je to molekula, ktorú vaše telo vytvára prirodzene, ale niektorí ľudia ju tiež berú ako doplnok. Vedci, ako napríklad profesor Harvardskej univerzity a odborník na dlhovekosť David Sinclair, v súčasnosti skúmajú jeho sľubné potenciálne prínosy pre mnoho rôznych oblastí zdravia, vrátane: dlhovekosť, cukrovka, ochorenia pečene, zdravie mozgu, zdravie srdca, cvičebný tréning


Čo je nikotínamid mononukleotid (NMN)?

Jednoducho povedané, NMN je prirodzene sa vyskytujúca molekula, ktorá pomáha napájať energiou vaše telo. NMN je typ molekuly nazývanej nukleotid. Nukleotidy hrajú vo vašom tele mnoho úloh, a to ako stavebné kamene DNA. Vo vašich bunkách sa NMN premieňa na inú molekulu známu ako nikotínamid adenín dinukleotid (NAD). Vaše telo potrebuje NAD pre rôzne funkcie, ktoré sa podieľajú na metabolizme a produkcii energie.

Zhrnieme -  NMN je surovina a NAD ako vyvinutá verzia, ktorú vaše telo môže skutočne použiť. Množstvo NAD, ktoré vaše telo dokáže vytvoriť, závisí od množstva NMN dostupného vo vašom tele.


Výhody NMN

Všetky bunky vo vašom tele používajú NAD, a preto potrebujú NMN, jeho prekurzor, aby správne fungovali. NAD pomáha bunkám regulovať množstvo základných funkcií, ktoré pomáhajú udržiavať hladký chod buniek, vrátane:

 • energetický metabolizmus
 • oprava DNA
 • génová expresia
 • bunkové stresové reakcie

Je nevyhnutné, aby vaše bunky mali dostatok NMN na produkciu dostatočného množstva NAD na podporu týchto funkcií.


Hladiny NMN prirodzene klesajú vekom

Vaše hladiny NMN prirodzene klesajú v priebehu času a v dôsledku toho klesajú aj vaše hladiny NAD. To môže prispieť k niektorým zdravotným účinkom, ktoré by ste mohli zažiť počas starnutia. Výskum ukázal, že ľudia s rôznymi stavmi súvisiacimi s vekom, vrátane cukrovky a ochorení pečene, majú nižšie hladiny NMN a NAD. Štúdie in vitro (v skúmavkách) a na zvieratách tiež naznačujú, že NMN môže hrať úlohu v iných aspektoch starnutia, vrátane zdravia srdca a mozgu.


NMN vs. NR

Ak ste počuli o NMN, možno ste počuli aj o nikotínamid ribozide (NR). NR je ďalšia molekula podobná NMN, ktorú ľudia tiež užívajú ako doplnok pre zdravie . Telo konvertuje NR na NMN, ktoré sa potom prevedie na NAD.


Potenciálne prínosy NAD

Keďže užívanie NMN môže pomôcť vášmu telu produkovať viac NAD, je tiež dôležité zvážiť výskum, ktorý stojí za výhodami NAD. Štúdie skúmajúce NAD objasňujú jeho potenciálne prínosy:

 • Môže zvýšiť dlhovekosť. Vo vašich bunkách NAD aktivuje skupinu proteínov nazývaných sirtuíny, ktoré pomáhajú opraviť vašu DNA. Aktivita sirtuínov je spojená s dlhovekosťou. Na druhej strane, nízke hladiny NAD sú spojené s chorobami súvisiacimi s vekom.
 • Môže mať ochranné účinky na mozog. Predpokladá sa, že NAD moduluje produkciu proteínu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením funkcie mitochondrií a oxidačným stresom. Tieto bunkové stresory súvisia s niektorými neurologickými ochoreniami vrátane Alzheimerovej choroby.
 • Môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení. Výskum u myší zistil, že vysoké hladiny NAD v krvi zvrátili poškodenie tepien súvisiace s vekom, čo môže pomôcť chrániť pred srdcovými chorobami.
 • Môže chrániť pred rakovinou. Zvýšené hladiny NAD môžu pomôcť chrániť bunky pred oxidačným stresom a poškodením DNA, ktoré sú spojené s rozvojom rakoviny.
 • Môže to pomôcť s jet lagom.  NAD môže pomôcť upraviť vaše vnútorné hodiny, potenciálne pomôcť zmierniť jet lag alebo iné poruchy cirkadiánneho rytmu.

 • Môže pomôcť starnúcim svalom. Štúdie u starších myší ukázal, že vysoké hladiny NAD v krvi pomohli zlepšiť funkciu svalov, silu a vytrvalosť u starších myší.


Užívanie NAD nevedie k rovnakým prínosom ako NMN 

"Skutočným prelomom, ku ktorému nedávno došlo, je naše chápanie toho, ako dostať hladiny NAD bližšie k úrovniam našej mládeže," hovorí profesor Andrew Salzman, MD, absolvent Harvardskej lekárskej fakulty a prominentný vynálezca liekov, ktorý vedie výskum NAD a NMN v spoločnosti Wonderfeel®.

"NAD nemá žiadny mechanizmus na vstup do bunky a preto sa nedá podávať ústne. Dá sa to však dosiahnuť poskytnutím východiskového materiálu pre NAD, ktorým je NMN. Bunky vyvinuli receptor pre NMN - je to špeciálny proteín na povrchu bunky, ktorý sa viaže na NMN a prenáša ho do bunky. Akonáhle je NMN vo vnútri, je premenený bunkovými enzýmami na vytvorenie NAD."


Výhody užívania doplnku NMN

Vzhľadom na výhody NMN pre ľudské zdravie sa odborníci domnievajú, že užívanie doplnku NMN môže pomôcť zvrátiť účinky starnutia. Niektorí tvrdia, že NMN je príslovečným "prameňom dôveryhodného zdroja mladosti", čo ukazujú zvieracie modely. Tu sa bližšie pozrieme na ľudský výskum suplementácie NMN vrátane potenciálnych prínosov, bezpečnostných rizík a dostupných údajov o najúčinnejšom dávkovaní.

Funguje suplementácia NMN? Štúdie na zvieracích modeloch, najmä myší, naznačujú, že doplnky NMN môžu poskytnúť rôzne výhody, vrátane zvrátenia starnutia a zlepšenia kognitívneho zdravia.Funguje suplementácia NMN skutočne aj u ľudí?

Výskum účinkov suplementácie NMN u ľudí je relatívne nový a bolo publikovaných len veľmi málo klinických štúdií (zlatý štandard na preukázanie klinického prínosu). Predstavíme vám ich:

Štúdia žien v menopauze s nábehom na cukrovku

Štúdia skúmala účinky užívania 250 miligramov (mg) NMN denne počas 10 týždňov u žien po menopauze s nábehom na cukrovku a nadváhou alebo obezitou. Tí, ktorí užívali NMN, mali zvýšenú citlivosť na inzulín a signalizáciu. Inzulínová rezistencia sa môže vyvinúť s vekom a je jedným z dôvodov, prečo je cukrovka častejšia u starších dospelých. Hoci štúdie sa špecificky nezaoberali účinkami užívania doplnkov NMN, dostupný výskum naznačuje, že vám môže pomôcť udržať alebo znovu získať citlivosť na inzulín s vekom.

Štúdia amatérskych bežcov

Ďalšia nedávna štúdia skúmala účinky užívania NMN u amatérskych bežcov počas cvičebného tréningu. V tejto štúdii 48 bežcov vo veku 27 až 50 rokov užívalo perorálne doplnky NMN v dávke 300, 600 alebo 1200 mg denne počas 6 týždňov alebo placebo. Na konci 6 týždňov tí, ktorí dostávali NMN nad rámec svojho pravidelného cvičebného tréningu, mali zvýšenú aeróbnu kapacitu v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo, a vyššie dávky spôsobili väčšie zvýšenie. Výskumníci navrhli, že to mohlo súvisieť s vyššími úrovňami príjmu kyslíka.

Štúdia kvality spánku

Ďalšia nedávna štúdia skúmala účinky užívania NMN na kvalitu spánku u dospelých Japoncov vo veku 65 rokov alebo starších. Účastníci tejto štúdie dostávali buď 250 mg NMN alebo placebo kontrolu počas 12 týždňov. Hoci sa zdá, že užívanie doplnkov NMN nezlepšuje kvalitu spánku, vedci zaznamenali zlepšenie celkovej ospalosti a svalovej reakcie u ľudí, ktorí dostali NMN popoludní v porovnaní so skupinou s placebom alebo tými, ktorí ju užívali ráno. Ukázalo sa tiež, že užívanie doplnkov NMN znižuje ospalosť a zlepšuje svalovú reakciu u starších dospelých, čo môže vekom zlepšiť fyzické aj duševné zdravie.


Ako môžem zvýšiť svoju NMN prirodzene?

NMN sa prirodzene nachádza v rôznych potravinách. Niektoré zdroje stravy bohaté na NMN sú:

 • avokádo - 0,36 až 1,60 mg na 100 gramov
 • brokolica - 0,25 až 1,12 mg na 100 gramov
 • kapusta - do 0,9 mg na 100 gramov
 • paradajky - 0,26 až 0,30 mg na 100 gramov
 • surové hovädzie mäso - 0,06 až 0,42 mg na 100 gramov
 • malé množstvá NMN sa nachádzajú aj v kravskom mlieku, uhorkách a edamame.

Štúdie na myšiach zistili, že črevo ľahko absorbuje NMN, ale sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, ako konzumácia potravín bohatých na NMN môže zvýšiť hladiny NAD vo vašich bunkách.Je NMN bezpečný a má vedľajšie účinky?

NMN je ideálnym doplnkom na zvýšenie bunkových hladín NAD, pretože je dobre tolerovaný a štúdie na ľuďoch aj zvieratách pozorovali, že má minimálne vedľajšie účinky. Výskum na ľuďoch ukázal, že dávky až do 1 200 mg denne sú bezpečné na konzumáciu.


Dávkovanie

Vzhľadom na obmedzené údaje, ktoré sú k dispozícii o užívaní doplnkov NMN, je ťažké určiť ideálnu dávku. Štúdie zistili zdravotné prínosy pri dávkach tak nízkych ako 250 mg NMN denne, až do maxima 1,200 mg denne. V štúdii amatérskych bežcov boli aeróbne prínosy suplementácie NMN väčšie pri vyšších dávkach NMN (1 200 mg) v porovnaní s nižšími dávkami (300 mg). Nepozoroval sa však žiadny rozdiel v prínosoch pozorovaných pri vysokej dávke v porovnaní so strednou dávkou (600 mg).

POZOR: Pred pridaním akýchkoľvek doplnkov do vašej stravy je dôležité hovoriť so zdravotníckym pracovníkom o vašej jedinečnej situácii a potenciálnych rizikách a prínosoch, ktoré by ste mali zvážiť.


Zdroje:

Súvisiace produkty

TIP

NOVÉ

SPERMIDÍN - Extrakt z pšeničných klíčkov 3 mg spermidínu

SPERMIDÍN - Extrakt z pšeničných klíčkov 3 mg spermidínu

39,00 €

Spermidín je prírodná látka, ktorá patrí medzi takzvané biogénne polyamíny a nachádza sa vo všetkých bunkách. Polyamíny boli prvýkrát objavené v ľudských spermiách, odkiaľ pochádza aj charakteristický názov spermidín. Okrem možnej endogénnej produkcie sa spermidín nachádza aj v rôznych potravinách, najmä v klíčkoch pšenice, ryže a pohánky.Ochrana buniekV posledných rokoch sa spermidín stal stredobodom výskumu dlhovekosti. Hromadenie molekulárneho poškodenia vo forme defektných bunkových organel, defektných enzýmov, hromadenia proteínov a poškodenia DNA je dôležitým aspektom starnutia. To zvyšuje pravdepodobnosť chronických ochorení, ako sú neurodegeneratívne ochorenia, diabetes typu II a rakovina.Spúšťač autofágieSpermidín patrí medzi takzvané kalorické reštrikčné mimetiká (caloric restriction mimetics) a ako taký je schopný vyvolať autofágiu. Autofágia je dôležitý proces v bunkách, pri ktorom dochádza k rozkladu a recyklácii bunkových komponentov, ako sú nesprávne poskladané proteíny alebo celé bunkové organely, vrátane dysfunkčných mitochondrií – ide teda o akýsi samočistiaci program buniek. Kde sa spermidín nachádza?Spermidín je polyamín, ktorý si telo vytvára samo, ale jeho syntéza počas života klesá. Spermidín sa však prijíma aj potravou. Najmä potraviny rastlinného pôvodu, ako sú celozrnné výrobky, zelenina a strukoviny, majú vysoký obsah spermidínu. Takzvaná Brunico štúdia preukázala koreláciu medzi príjmom spermidínu v strave a nízkou mierou úmrtnosti na cievne ochorenia, rakovinu a iné typy úmrtí. Spermidín vykazoval najvyššiu nepriaznivú súvislosť s mortalitou spomedzi všetkých 146 makro- a mikroživín identifikovaných v strave subjektov.Ako vplýva spermidín na dlhovekosť?Ako môže spermidín prispieť k dlhému životu? Zdá sa, že život predlžujúce účinky sú čiastočne založené na ochrane kardiovaskulárneho systému. Spermidín preukázal ochranné účinky na kardiovaskulárny systém, vrátane zlepšenia diastolickej funkcie srdca, optimalizovanej funkcie mitochondrií, zmiernenia straty arteriálnej flexibility súvisiacej s vekom a zníženej tvorby aterosklerotických plátov. Metaanalýza ukazuje negatívnu súvislosť medzi hladinami polyamínov v strave a rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.Neuroprotektívne, regeneračné a pamäť podporujúce účinky spermidínuMimoriadne zaujímavé účinky spermidínu sú aj neuroprotektívne, regeneračné a pamäť podporujúce účinky, ktoré boli pri pokusoch na zvieratách také sľubné, že už boli uskutočnené prvé štúdie na ľuďoch. vykonali - s celkom pozoruhodnými úspechmi. V štúdii Charité (štúdia preSmartAge) viedlo užívanie 1,2 mg počas 3 mesiacov k miernemu zlepšeniu výkonnosti pamäte u ľudí s klesajúcou pamäťou.V ďalšej štúdii z Rakúska sa kognitívna výkonnosť subjektov s miernou demenciou zlepšila, keď konzumovali obilné rolky s obzvlášť vysokým obsahom spermidínu 3,3 mg. Presné pozadie neuroprotektívneho účinku spermidínu ešte nebolo dostatočne preskúmané. Je však jasné, že autofágia hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní normálnej funkcie mozgu a ochrane pred neurodegeneráciou.Znižovanie zápalov pri reumatoidnej artritíde a osteoporózeŠtúdie ukázali, že spermidín má ďalšie dôležité účinky: Spermidín znižuje zápalových poslov pri reumatoidnej artritíde (25); v bunkách chrupavky postihnutých osteoartrózou spermidín viedol k regenerácii chrupavk, takže spermidín by mohol byť nápomocný aj pri zápalových a/alebo degeneratívnych ochoreniach kĺbov.Prevencia a liečba SARS-CoV-2Spermidín bol schopný znížiť vírusovú záťaž v pľúcnych bunkách infikovaných vírusom SARS-CoV-2 o 85 %.Pozitívny vplyv na obezitu a cukrovkuSpermidín môže zmierňovať prírastok hmotnosti a súvisiace metabolické zmeny so zvýšeným príjmom potravy, a tým môže podporovať chudnutie. Epidemiologická štúdia ukazuje inverznú súvislosť medzi príjmom spermidínu v strave a parametrami spojenými s obezitou a cukrovkou, ako sú BMI, obvod pása, inzulínová rezistencia, glykémia nalačno a dlhodobá glukóza (HbA1c).Zdravé črevá a zdravý mikrobomSpermidín má pozitívny vplyv na črevný mikrobióm. Podporuje baktérie produkujúce butyrát, ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať črevnú bariéru a znižovať zápal Spermidín preto môže mať priaznivý vplyv na metabolický syndróm.Rast vlasovSpermidín zlepšuje rast vlasov, čo bolo preukázané v štúdii na ľuďoch.

Kúpiť

NOVÉ

NMN - Nikotinamid mononukleotid, 60 kapsúl

NMN - Nikotinamid mononukleotid, 60 kapsúl

96,00 €

Obsahuje flavonoid Apigeninu, ktorý sa hojne vyskytuje v ovocí a zelenine.Antioxidanty v podobe extraktov zo zeleného čaju, resveratrolu a zelených kávových zŕn.Organická zmes vyrobená z najkvalitnejších, biodynamických a divoko rastúcich rastlín z rodinných fariem.Výrobok je úplne bez rozpúšťadiel, alkoholov, plnív, spojív, príchutí, konzervačných látok, farbív, vôní, silikónu a BPA.Nikotínamid mononukleotid je EÚ označený a klasifikovaný ako chemická látka a nie je určený na ľudskú spotrebu.Upozornenie: Nejedná sa o doplnok stravy. Uchovávajte mimo dosahu detí. Produkt neslúži ako náhrada pestrej stravy. Neobsahuje kofeín, lepok, konzervačné látky, farbivá ani cukor. Doba expirácie vyznačená na obale. Tento produkt nie je určený na diagnostiku, liečbu, liečenie, alebo prevenciu akejkoľvek choroby.    

Kúpiť

NOVÉ

Resveratrol - liposomálny

Resveratrol - liposomálny

56,00 €

RESVERATROLResveratrol je polyfenol a bol objavený už vo viac ako 72 rastlinných druhoch. Stalo sa známe ako prirodzene sa vyskytujúca zložka červeného vína. Je zvlášť koncentrovaný v šupkách červeného hrozna a slúži ako prirodzená obranná a ochranná látka pre rastlinu proti parazitom, napadnutiu hubami a nepriaznivými poveternostnými vplyvmi ako je vlhkosť, UV žiarenie a teplotné výkyvy.Resveratrol existuje v dvoch rôznych geometrických variantoch; takzvané izoméry: cis-resveratrol a trans-resveratrol. Iba trans forma rozvíja úplné biologické a fyzikálne vlastnosti. Cis-resveratrol sa v prírode vyskytuje oveľa menej často ako bioaktívny trans-resveratrol.https://www.vitarian.sk/clanky/elixir-mladosti-v-cervenom-vineDÁVKOVANIEODPORÚČANÁ SPOTREBAUžívajte 1 čajovú lyžičku (zodpovedá 5 ml so 100 mg trans-resveratrolu) denne s vodou alebo ovocnou šťavou.KONTRAINDIKÁCIEAk užívate lieky, konzumujte len pod lekárskym dohľadom. Nevhodné pre dojčatá, deti a dospievajúcich do 14 rokov.DOPLNKY STRAVYNeprekračujte odporúčanú dennú spotrebu. Žiadna náhrada vyváženej a pestrej stravy. Uchovávajte mimo dosahu detí.SKLADOVANIEPo otvorení skladujte v chladničke a spotrebujte do 8 týždňov.Skladujte na chladnom a suchom mieste. Chráňte pred priamym slnečným žiarením a teplom.Bublajúci plyn je normálna reakcia zložiek pri vyšších teplotách. Keďže náš produkt má vyšší obsah zložiek ako porovnateľné produkty, reakcia je o niečo silnejšia. Produkt je možné stále bez váhania konzumovať. Reakcia je reverzibilná pri teplote chladničky.Pred prvým otvorením výrobok uchovávajte v chladničke aspoň 24 hodín. Výrobok nesmie byť zmrazený.

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency