Mixované zdravie

Liečivá sila zelených smoothies

10. 08. 2014 Zelenina Smoothies Nápoje Mixovanie  Andrej Maťko
Mixované zdravie
Viete, čo je smoothie? Pojem známy medzi milovníkmi surovej stravy k nám prišiel z anglického jazyka. Je to hustý nápoj krémovej konzistencie z ovocia a zeleniny. Victoria Boutenko, známa propagátroka zdravej výživy, však objavila liečivé účinky zelených smoothies - hustého nápoja z listovej zeleniny a malého množstva ovocia a vody.

Listová zelenina ako kráľovná medzi rôznymi druhmi zeleniny

„Veľakrát som sa nútila zjesť množstvá listovej zeleniny vo forme šalátu alebo samotných listov, aby som zistila, že to nedokážem. Asi po dvoch pohároch natrhaných listov ma pálila záha alebo chytila nevoľnosť,“ spomína na svoje začiatky s listovou zeleninou Victoria Boutenko, autorka bestselleru "Zelená pre život". Jedného dňa, pri študovaní knihy biológie, ju zaujala odolná stavba rastlín. Celulóza, hlavná zložka rastlín, má totiž jednu z najsilnejších molekulárnych štruktúr na tejto planéte. Listová zelenina obsahuje viac cenných živín ako iné skupiny potravín, ale všetky sú „zabarikádované“ v bunkách rastlín chránené celulózou. Ak ich chceme z buniek dostať, musíme narušiť bunkovú stenu. Nie je to však také jednoduché. Určite to nedokáže, hoci dôkladné rozžuvanie. Na to, aby ste z listovej zeleniny dostali všetky pozitívne látky, museli by ste ju rozžuť do krémovej konzistencie. Čeľustné svaly novodobého človeka sú však príliš slabé na dôkladné rozžutie tuhej vlákniny. Nehovoriac o tom, že nie každý má kompletný a silný chrup. Dokáže to však výkonný mixér. 

Wigmore a Boutenko

S myšlienkou rozmixovanej listovej zeleniny prišla lekárka Ann Wigmore, pionierka životného štýlu živých potravín dvadsiateho storočia. Preslávila ju energy polievka z rozmixovaných výhonkov, avokáda a jablka. Na Ann Wigmore potom nadviazala propagátorka živej stravy Victoria Boutenko. „Zelené listy nie sú zaradené do našich potravinových pyramíd ako osobitná skupina, pretože je nezvyčajné považovať listovú zeleninu za skutočné jedlo,“ uvádza vo svojej knihe. Kým mrkvová vňať má niekoľkonásobne viac živín ako samotná mrkva, názor, že listy sú pre zajace, ovce a kravy nám báni v pridávaní mrkových vňatí do šalátov. Tak sa stáva, že vyhadzujeme tú najcennejšiu časť mrkvy.

     

Zelené, živé potraviny sú obrovskou injekciou chlorofylu, vitamínov, minerálov, enzýmov a antioxidantov. Sila zelených smoothies spočíva v spustení prirodzených mechanizmov odstraňovania zlého cholesterolu, tuku a toxínov z tela – čím prichádza k zlepšeniu fyzického, ale aj mentálneho života človeka. 

Bez vrások

Vyhladenie vrások na tvári, pevnejšie nechty, zlepšenie zraku, odlúpnutie materských znamienok či bradavíc, to sú len prvotné efekty pravidelného pitia zelených smoothies, ktoré uvádza Boutenko. Medzi ďalšie pozitívne účinky, ktoré možno na ľudskom organizme badať, patria:

 • vyčistenie palety chutí;
 • strata záujmu o nezdravé jedlá;
 • revitalizácia organizmu;
 • potreba menej spať;
 • dôslednejšie vyprázdňovanie;
 • nižšia citlivosť zubov.

Bielkoviny

Koreňová zelenina je pre ľudské chuťové poháriky chutnejšia, pretože obsahuje viac cukru a vody. Vňate sú horkejšie, pretože obsahujú viac živín. Boutenko skúmala nutričný obsah desiatok druhov listovej zeleniny. Zistila, že sú bohaté na proteíny (aminokyseliny). Listová zelenina navyše obsahuje proteíny vo forme individuálnych aminokyselín, ktoré ľudské telo využije lepšie ako komplexné bielkoviny: „Hodnoty aminokyselín v jednej rastline boli nízke v inej vysoké. Ak budete dbať na rozmanitosť listovej zeleniny v strave, dokážete pokryť všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré potrebuje vaše telo.“ 

Vláknina

V listovej zelenine sa nachádza nerozpustná vláknina. Pod mikroskopom vyzerá nerozpustná vláknina ako špongia a dokáže absorbovať niekoľkonásobne viac toxínov ako je jej objem. Denná odporúčaná dávka vlákniny je 30 gramov. Liter zeleného smoothies obsahuje dvanásť až osemnásť gramov vlákniny v závislosti od obsahu vody a typu ovocia. Ak chcete zvýšiť objem vlákniny, pridajte do smoothies ľanové semienko.

Chlorofyl

Zelené časti rastlín obsahujú farbivo chlorofyl, ktoré pozitívne vplýva na bunky tela a v konečnom dôsledku aj na zdravie človeka. Chlorofyl je rovnako dôležitý ako slnečné svetlo. Žiaden život nie je možný bez slnečného svetla a žiaden život nie je možný bez chlorofylu. Molekula chlorofylu sa pozoruhodne podobá molekule ľudskej krvi. Chlorofyl lieči a čistí naše orgány a ničí patogénne baktérie, plesne či nádorové bunky. Bojuje s následkami chorôb a každodenným stresom. Čím viac listovej zeleniny, ktorá je doslova napumpovaná chlorofylom jete, tým viac urobíte pre svoje zdravie.


Pozitívne účinky chlorofylu:
 • zvyšuje počet červených krviniek v tele;
 • zabraňuje rakovine;
 • je zdrojom železa;
 • optimalizuje črevnú mikroflóru;
 • čistí pečeň;
 • hojí vredy;
 • eliminuje zápach z úst;
 • upokojuje vnútorné zápaly;
 • zlepšuje stav kŕčových žíl;
 • zlepšuje zrak.

Kyselina chlorovodíková

Pravidelná konzumácia zelených smoothies výrazne prospieva ľudskému zdraviu, aj vďaka úprave hladiny kyseliny chlorovodíkovej. Konzumenti zásaditých zelených smoothies môžu očakávať lepšie vstrebávanie cenných živín.

 • Lepšia absorpcia kalcia znižuje pravdepodobnosť osteoporózy;
 • lepšia vstrebateľnosť železa pomáha liečiť anémiu;
 • lepšia absorpcia vitamínov skupiny B vás ochráni pred nervovými poruchami. 

Aký mixér? 

  Na to, aby ste sa mohli tešiť z perfektného zdravia mali by ste splniť dve podmienky, ktoré sú nevyhnutné na získanie živín z listovej zeleniny: mať správnu hladinu žalúdočnej kyseliny a krémovú konzistenciu listovej zeleniny.

  Čo k tomu potrebujete? Vysokorýchlostný mixér, ktorý je vďaka silnému motoru schopný vymixovať tuhú celulózu listovej zeleniny do tekutej formy.  Najvhodnejšie sú mixéry s otáčkami až 37-tisíc za minútu. Nože takéhoto mixéra nemusia byť ostré, aj keby boli tupými kovovými tyčkami, dokázali by skvapalniť aj kus dreva. Väčšina bežných mixérov vymieša tuhú celulózu listovej zeleniny len do času, kým sa nože neotupia. Potom sa začne motor prehrievať, čím sa ničia dôležité živiny. Výhodou je jednoduchšia údržba mixéra. Je to rýchlejší  spôsob spracovania so žiadnym odpadom. Nože v kvalitnom mixéri navyše uvoľňujú väčšie množstvo enzýmov v bunkách.


  Listová zelenina

  Chcete objaviť tajomstvo zelených smoothies? Ich príprava vám zaberie tri až päť minút, vrátane upratovania. Potrebujete výkonný mixér, listovú zeleninu, pitnú vodu (najlepšie filtrovanú) a trochu ovocia a byliniek. Vždy sa riaďte pravidlom, že smoothie vám musí chutiť. Zo začiatku môže byť preto sladšie, no postupne podiel listovej zeleniny zvyšujte. Listovú zeleninu a ovocie očistite, umyte a pridajte k filtrovanej vode do mixéru. Ten už vybaví všetko za vás. V nápojoch z listovej zeleniny môžete miešať akékoľvek druhy podľa vlastného uváženia a chuti.

  • Pri príprave zelených smoothies môžete použiť listovú zeleninu: baby špenát, rukolu, špargľu, listy z cvikle, čínsku kapustu, brokolicu, mrkvovú vňať, zeler, mangold, listy mladej kapusty, endíviu (čakanku), kel, kapustu, listy reďkoviek, rímsky šalát.
  • Inšpiráciou môžu byť aj buriny vo vašom okolí: hviezdica, ďatelina, púpava, mrlík biely, skoroceľ, žihľava.
  • Nezabúdajte ani na bylinky: aloe vera, kôpor, bazalka, koriander, fenykel, mäta, petržlenová vňať. 


  Tip Vitariána

  Ak práve chudnete, detoxikujete alebo máte zdravotné problémy tak si smoothie doplňte čersvo odštavenou zelenou šťavou pripravenou v nízkootáčkových odšťavovačoch. Listovú zeleninu môžete kombinovať s nesladkými šťavnatými plodmi a zeleninou uhorkou a zelerom.
  Súvisiace produkty

  Súvisiace články

  Výrobcovia