Cvičenie, ktoré úplne ničí brušný tuk

24. 04. 2015 Šport Pohyb Diéta  Martina Strihová

Nová štúdia odporúča každodenný silový tréning. Vedci z Harvardskej univerzity zistili, že muži, ktorí si dávali 20 minút denného tréningu s váhami, si nabalili menej brušného tuku v porovnaní s mužmi, ktorí cvičili kardio, alebo necvičili vôbec.

Brušný tuk prináša veľké zdravotné riziká: čím väčší je obvod vášho pása, tým vyššie máte riziko vývinu chronických ochorení ako je cukrovka a srdcová choroba. Výskumný tím sa zameral na to, ako rôzne druhy fyzickej aktivity menia váhu osôb a ich obvod pása v priebehu času, a to špeciálne u dospelých ľudí, ktorí majú tendenciu strácať svalovú hmotu a vekom nadobúdať tuk. Sústredili sa na informácie o 10 500 mužoch vo veku od 40 rokov a viac, ktoré zozbierali počas predchádzajúcej 12-ročnej štúdie.

Zistili, že muži, ktorí si denne pridali 20 minút silového tréningu ku svojmu kardio režimu, získali menej brušného tuku v porovnaní s mužmi, ktorí silový tréning nerobili, ale si navýšili čas svojho kardio tréningu, činnosti vonku, alebo mali len sedavý životný štýl.

Jedno z najúčinnejších cvičení na brucho a zbavenie sa brušného tuku je silový tréning, potvrdila nová štúdia na mužoch.

Zatiaľ čo tréning s váhami bol určujúcim faktorom o znižovaní obvodu pása, vedúca autorka štúdie Rania Mekary, Ph.D. povedala, že silový tréning a kardio sú najlepšou kombináciou proti priberaniu. „Zapojenie silového tréningu alebo ideálne kombinácia silového a aeróbneho cvičevia môže pomôcť straším dospelým znížiť brušný tuk a zároveň zvýšiť alebo zachovať svalovú hmotu,“ tvrdí Mekary, vedec z oddelenia výživy z Harvard School of Public Health.

Prečo silový tréning vedie k menšiemu naberaniu tuku na bruchu?

Výskumný tím sa domnieva, že cvičenie s váhami buduje svalovú hmotu a znižuje hladinu tuku po celom tele, čo je povzbudenie pre metabolizmus – a to má za následok zmenšovanie brušného tuku.

Štúdia ale má svoje obmedzenia: zameriavala sa len na mužov a na prevenciu, nie na to, ako sa zbaviť už nadobudnutého veľkého množstva brušného tuku. Ale sú to nové správy, ktoré môžu pomôcť pri zbavovaní sa tuku. A je to ďalšie potvrdenie toho, že brušáky samy o sebe nie sú odpoveďou.

Tip Vitariána

Zdá sa, že najlepšou tréningovou kombináciou, ktorá zabezpečí aj chudnutie, aj naberanie svalov a dobrú kondíciu, sú cvičenia kombinujúce aeróbne a anaeróbne aktivity, ako sú napríklad intervalové tréningy HIIT.

Na vyrysovanie brušných svalov nemusíte robiť brušáky, ani mnoho iných cvičení údajne zameraných na brucho. Najlepšou kombináciou na vyrysovanie svalov a chudnutie je silový tréning s kardio tréningom.

Súvisiace články

Výrobcovia