Aký zdravý je Beyond Meat Burger?

WHO varuje pred vysoko spracovanými rastlinnými potravinami

03. 11. 2023 Stravovanie Trávenie Potraviny Diéta  Andrej Maťko
Aký zdravý je Beyond Meat Burger?
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý rok zverejnila informácie o rastlinných náhradách mäsa a mliečnych výrobkov. Podľa nich by mohli vysoko spracované rastlinné náhradné produkty byť zdraviu škodlivé. Organizácia hovorí o vplyve silne spracovaných rastlinných produktov na zdravie, udržateľnosť a životné prostredie


Horšia náhrada prírodných potravin?   

Podľa WHO by extrémne spracované potraviny mohli mať vysokú energetickú hustotu, vysoký obsah sodíka, nasýtených tukov a jednoduchých cukrov. Zároveň majú nízky obsah vlákniny, vitamínov a dôležitých minerálov. Táto škodlivá kombinácia nemá nič spoločné s nutričnou hodnotou prírodných potravín živočíšneho pôvodu, ktoré majú nahradiť.


Silne spracované rastlinné produkty: účinky na zdravie nejasné

WHO vidí a potvrdzuje zásadné výhody rastlinnej stravy, ale nepovažuje všetky rastlinné diéty za zdravé bez výnimky. Rastlinná strava je zvyčajne spojená so zdravými, celistvými, nízko spracovanými rastlinnými potravinami, ako sú celé zrná, ovocie a zelenina, strukoviny, orechy a semená.

Nápoje, pochutiny a cukrovinky s vysokým obsahom cukru môžu byť vegánske, teda čisto rastlinné a bez živočíšnych produktov, no stále sú nutrične nevýhodné. "Moderná rastlinná strava môže obsahovať ultraspracované potraviny." Podľa WHO medzi ne patria výrobky napodobňujúce spracované mäso, ako sú vegetariánske párky, nugety a hamburgery, náhrady mlieka (mandľové a ovsené mlieko), ako aj rastlinné „syry“ a „jogurty“.

Hoci vysoko spracované potraviny obsahujú látky z prírodných potravín – ako sú škroby, cukry, tuky a proteínové izoláty – ide o laboratórne produkty, ktoré obsahujú len veľmi malé množstvá celých prírodných potravín. Obsahujú aj aromatické prísady, farbivá, emulgátory a iné umelé prísady, ktoré zachovávajú, napodobňujú chuť a zlepšujú vzhľad.

Zatiaľ nie je možné odhadnúť, aké účinky majú na zdravie intenzívne spracované laboratórne produkty na rastlinnej báze. Medzery v poznatkoch, ktoré v súčasnosti existujú v oblasti nutričného zloženia takýchto mäsových a mliečnych náhrad, ešte nie sú úplné. Čo obsahuje bezmäsitý Burger?

Namiesto mŕtveho živočícha ho tvorí najmä voda, hrachové bielkoviny (teda bielkoviny z hrachu), ale aj repkový olej a kokosový olej. Tým, že sa hráškový proteín pri výrobe zahrieva, chladí a dostáva pod tlak, má vraj burger mäsovú konzistenciu. Mäsová chuť sa dosahuje okrem iného aj rôznymi soľami a príchuťami.

Zloženie podľa obalu: Voda, hrachový proteínový izolát (18%), repkový olej, rafinovaný kokosový olej, aróma, dymová aróma. Stabilizátory: celulóza, metylcelulóza, arabská guma. Zemiakový škrob, maltodextrín, kvasnicový extrakt, soľ, slnečnicový olej, sušené droždie. Antioxidanty: kyselina askorbová, kyselina octová. Farba: červená repa, modifikovaný škrob, jablkový extrakt, koncentrát citrónovej šťavy.

100g Beyond Burger obsahuje:

  • 252 kcal
  • 19 g tuku
  • 3,5 g sacharidov
  • 17 g bielkovín

  Čo je to metylcelulóza? Metylcelulóza je hlavnou zložkou lepidla na tapety. V našom kulinárskom prípade pomáha metylcelulóza nášmu vegánskemu burgeru vytvoriť textúru podobnú mäsu...

  Beyond Burgre sú prezentovane ako alternatíva ku konzumácii mäsa – ale so zdravým stravovaním nemájú veľa spoločného. "Obsahujú veľa nezdravých tukov, ako je rafinovaný kokosový olej alebo vysoko spracovaný slnečnicový olej," povedala Britta Schautz, expertka na výživu z Berlínskeho spotrebiteľského centra.


  Problematická aróma Grillin

  Ako uvádza "Der Spiegel", hamburgery Beyond Meat obsahujú príchuť Grillin, ktorá má poskytnúť údenú chuť ako priamo z grilu. Laboratórium Dr. Haase-Aschoff z Bad-Kreuznachu preskúmal zloženie placiek v mene spravodajského magazínu a objavil Grillin, tepelne oxidovaný slnečnicový olej. Hoci táto dochucovacia látka nie je zakázaná, odborník Klaus Haase-Aschoff látku stále považuje za problematickú. Podľa nariadenia EÚ o bezpečnosti života je Grillin „v skutočnosti nepredajný,.  Európska potravinová agentúra EFSA už v roku 2017 varovala, že údaje výrobcu o produkte nepostačujú na posúdenie genotoxického rizika látky.  WHO neodstraňuje mäso a mliečne výrobky zo stravy

  Podľa WHO nie je potrebné úplne sa vyhýbať živočíšnym produktom. Je jednoduchšie obmedziť živočíšne produkty, ako je červené mäso a hydina, ako dodržiavať prísne diéty, ktoré živočíšne produkty úplne vylúčia zo stravy.


  McDonald's ukončil predaj Beyond Meat burgera    

  Ako oznámil reťazec rýchleho občerstvenia, test takzvaného McPlant burgeru v USA bol dokončený podľa plánu. McDonald's vo februári 2022 spustil hamburgery s karbonátkami Beyond Meat ako test v 600 svojich pobočkách. Hoci spoločnosť nikdy neposkytla žiadne informácie o trvaní poľného pokusu, vždy sa hovorilo, že ponuka je časovo obmedzená. Dôvodom podla McDonald's bol príliš nízky dopyt.


  TIP Vitariána

  Naše civilizačné choroby začali od časov priemyselnej revolúcie, kedy sa začali vyrábat masovo nielen stroje ale aj jedlo: od pestovania, cez spracovanie a podávanie. "Umelé mäso" je posledným výkrikom technologického "pokroku". Ak sa neviete vzdať jedenia mäsa, tak ho radšej ohraničte. To bude určite prospešnejšie vášmu zdraviu ako jedenie náhrad mäsa. To isté platí pre mlieko a mliečné výrobky. Rastlinné náhrady masla, mlieka a syrov neobsahujú žiadne vstrebateľné nutrične prospešné látky. Klamete seba, svoje telo a svoje zdravie.

  Zásady zdravej výživy:

  1. Nekupujte žiadne hotové produkty ani polotovary - neviete z čoho sú vyrobené a akým spôsobom boli vyrobené.
  2. Kupujte si prirodné produkty ako ovocie, zelenina najlepšie do farmára, na trhu, prípadne si časť vypestujte sami.
  3. Jedlo si pripravujte sami za šetrného použitia vysokých teplôt a dlhých časov tepelného spracovania. To zaručí maximálne dobrú chuť aj farbu jedla.
  4. Používajte na prípravu jedál čo najviac ingrediencií, korenín a bylín.
  5. Podla japonských predstav, má jedlo obsahovať aspoň 4 rôzne farby a byť estetické na pohľad - oči jedia a tým zlepšujú trávenie jedál.

  Súvisiace produkty

  Súvisiace články

  Výrobcovia

  © 2013 - 2023 Vitarian spol. s r. o.
  Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency