Kopytník - Používal sa ako prvá pomoc pri úmyselných aj náhodných otravách

Celá rastlina je mierne toxická

Kopytník má jednu zvláštnu vlastnosť, je to jediná z našich rastlín, která po vypití čaju, resp. odvaru ihned vyvoláva zvracanie. Pre tento účel se kopytník používal už v staroveku. Najčastejšie sa po nadmernej konzumácií jedle a pitia šnupal v prášku, aby u dotyčného vyvolal zvracanie.

Kopytník - Používal sa ako prvá pomoc pri úmyselných aj náhodných otravách

Rozšírenie kopytníku

Kopytníkov poznáme asi 90 druhov. Sú rozšírené v Euroázii a Severnej Amerike. Najviac druhov rastie vo východnej Ázii. Z Číny samotnej je udáváných až 39 druhov. V Európe rastie jediný druh, kopytník európsky (Asarum europaeum).

V SR rastie kopytník európsky roztrúsene až hojne od nížin po podhorské oblasti (max. asi 1360 m n.m.). V niektorých oblastiach ho však nájdeme iba veľmi vzácne alebo úplne chýba. Celkovo rastie v Európe od stredného Francúzska po stredný Ural, na juhu Európy iba v horách.

Kvet kopytníka európskeho

Využitie a význam kopytníka

Kopytník európsky je mierne jedovatý a preto sa mu radšej vyhnite alebo ho užívajte s veľkou opatrnosťou a najlepšie pod dozorom odborníka. Nielenže vyvoláva zvracanie, ale aj preháňa a zároveň ničí choroboplodné baktérie, takže dokáže veľmi rýchlo organizmus zbaviť škodlivých látok. Jednorázovo a v presne určenej miere má tiež antivírusové, antimikotické a protizápalové účinky. Je veľmi účinný aj na žalúdočnú nevoľnosť. V ľudovom liečiteľstve má aj iné uplatenie, používa sa napríklad na choroby pečene a žlčníka, ale na tieto choroby je veľa lepších a účinnejších rastlín. Malé množstvo extraktu z kopytníka slúži aj ako podporná liečba pri odvykaniu si od alkoholu. Určite sa mu vyhnite v tehotenstve lebo môže spôsobiť potrat.

Od najstarších dôb je považovaný za najlepší protijed pri úmyselných aj náhodných otravách.

Listy kopytníka európskeho

Základná charakteristika

Upozornenie: Celá rastlina je mierne toxická. Nepoužívajte v tehotenstve.
Latinský názov: Asarum europaeum
Čeľaď: Aristolochiaceae/Vlkovcovité
Jedlé: Listy, kvety a korene.
Chuť: Horká, korenistá, pikantná a veľmi aromatická.
Popis: Kopytník má veľké srdcovité listy, ktoré rastú blízko pri zemi. Kvety majú tri trojuholníkové korunné lupienky a sú matne fialové.

Tip Vitariána

Sergei Boutenko odporúča pri bolestiach žalúdka a nevoľnosti žúvať malé množstvo čerstvých listov tejto rastliny. 

Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

Zdroje

BOUTENKO, Sergei. 2015 Divoké a jedlé - Praktický sprievodca pre zber a jednoduché rozpoznávanie 60 jedlých rastlín a 67 receptov Bratislava : Plejády ISBN 9 788097 114572

http://www.prirodaleci.cz/clanek-bylinky-a-jejich-ucinky/clanek-kopytnik-evropsky/

Fotky: Shutterstock

↑ Späť hore

Počet hlasov: 325