Mrazivé zdravé pokušenie

12. 06. 2014 Potraviny Ovocie  R.T.

Doprajte si pochúťku, ako ušitú na tieto letné horúčavy. Recept neobsahuje mlieko, pridaný cukor ani vajíčka, je rýchly a zvládne ho každý.

Suroviny

  • 3 sušené figy
  • 1 čerstvý banán
  • 3 zmrazené banány
  • 1 hrsť mladého špenátu
  • 1 čajová lyžička mletej škorice

Postup

Ingrediencie vložíme do silnejšieho mixéra (mrazené banány vkladáme postupne počas mixovania) a reguláciou otáčok obsah čo najrýchlejšie do hladka zhomogenizujeme. Zmrzlina chutí vynikajúco, je zdravá a sýta.

Čo zložky obsahujú a prečo sú užitočné

Figy

sú bohaté na vlákninu – rozpustnú aj nerozpustnú, draslík – pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, rastlinné steroly – znižujú cholesterol, ficín – enzým štiepiaci bielkoviny, nachádza sa len vo figách, polyfenoly - pôsobia antioxidačne, vitamín B6, vápnik, železo, horčík, mangán.

 Figy

Banány

obsahujú značné množstvo vitamínu B, C, B1, B2, E, K, fosforečnany, draslík, horčík, železo, ovocné kyseliny, rozpustnú i nerozpustnú vlákninu, serotonín – hormón šťastia, 1% proteínov a menej ako 0,5% tukov. Špičku banána (kadiaľ do plodu preniká plieseň ) je treba odrezať, na banánovníku totiž trvale a symbioticky prežíva bakteriálna hniloba (Ralstonia solanacearum), ktorá spôsobuje hnedé škvrny na plodoch. Príliš škvrnité plody už nekonzumujeme, treba ich považovať za znehodnotené.

Banány

Špenát

obsahuje karotenoidy (aj beta-karotén) vo vysokých koncentráciách. Obsahuje tiež luteín , karoténový pigment, ktorý pôsobí antioxidačne. Výskumy preukázali, že častejšia konzumácia potravy bohatej na beta-karotén pomáha predísť degenerácii žltej škvrny očnej sietnice, ktorá často spôsobuje slepotu u starších ľudí. Špenát sa oddávna odporúčal na vysoký krvný tlak (obsahuje veľa draslíka, ktorý reguluje krvný tlak), anémiu a tiež zápchu. Tiež má vysoký obsah vitamínu K: 380ug/100g.

Špenát

Škorica

reguluje hladinu cukru v krvi, je teda vhodná pre liečbu cukrovky . Pomáha chudnúť, pomôže pri Alzheimerovej chorobe - môže blokovať vznik nepriaznivých usadenín v mozgu a tiež ich odbúravať. V každom prípade, so škoricou to nikdy nepreháňajte, max. 1 až 6 gramov denne, obsahuje totiž kumarín - toxický pre pečeň a obličky. Tiež sa zistilo, že kumarín spôsobuje rakovinu u hlodavcov. Poznáme čínsku škoricu (Cassia - predáva sa hlavne mletá, obsahuje viac kumarínu) a cejlónsku (Ceylon - predáva sa viac vo zvitkoch, obsahuje menej kumarínu).

Škorica

Súvisiace články

Výrobcovia