Rastlinné mlieka existujú varené (hlavne tie obilné), ale najkvalitnejšie sú samozrejme tie surové. Skúsili ste už makové, pistáciové, konopné, mandľové, lieskovcové, kešu, tekvicové, sezamové, slnečnicové, či kokosové mlieko? Mlieko sa dá vyrobiť dokonca aj zo samotných banánov a vynikajúce sú aj čerstvé figy!
Rastlinné mlieka vám môžu poslúžiť ako bohaté zdroje bielkovín, napríklad mlieko z konopných semienok, alebo ako zdroje minerálov: veľa vápnika obsahuje makové a sezamové mlieko, veľa železa napríklad tekvicové a sezamové semienka.
Postup
Surové rastlinné mlieka sa vyrábajú veľmi jednoducho. Ľubovoľné semienka alebo orechy si približne na noc namočíte (pomôcku, na aký čas sa čo namáča, nájdete v článku o klíčení) a potom máte tieto možnosti:
Dobrý mixér
Ak máte kvalitný vysokootáčkový mixér, namočené semienka/orechy v ňom jednoducho rozmixujete a mlieko je hotové. No ak nemáte drahý mixér alebo aj ak ste použili niektorý tvrdší druh semienok (napríklad konopné semienka so šupkou alebo mak), z ktorých v mlieku cítiť malé nerozmixované čiastočky, potom mlieko ešte bude treba precediť, pretože vám to pravdepodobne nebude chutiť alebo vás tieto drobné kúsky môžu škriabať v krku. Mlieko môžete cediť cez látku alebo použitím veľmi jemného sitka (no toto cedenie môže byť veľmi zdĺhavé).
Veggiefino
Veggiefino je špeciálne určený pomocník na výrobu rastlinného mlieka z akýchkoľvek semienok, orechov, obilnín, atď. – zo surových či varených. Tvorí ho nádoba, filtračná vložka (špeciálne sitko) a mažiar (palička na vytlačenie zvyšného mlieka z filtru). K výrobe mlieka potrebujete ešte mixér, čo má doma asi každý. Vo vnútri Veggiefina sa semienka/orechy dajú mixovať s tyčovým mixérom, no ak taký nemáte, môžete si potravinu vopred rozmixovať v akomkoľvek mixéri.
Jednoduchý postup výroby mlieka s Veggiefinom:
- Nádobu naplníte ½ až 1 litrom vody.
- Vložíte filtračnú vložku.
- Naplníte semienkami, orechmi alebo obilnými zrnami.
- Použijete tyčový mixér a v nádobre s filtrom mixujete vloženú potravinu približne 1-2 minúty (ak nemáte tyčový mixér, môžete semienka predtým rozmixovať v akomkoľvek mixéri a vliať ich do filtra v nádobe).
- Nadvihnete filter nad tekutinu a mažiarom niekoľkokrát stlačíte zvyšok semienok/orechov/zŕn, aby sa precedilo zvyšné mlieko.
V obchode si surové rastlinné mlieko nekúpite
V predajniach zdravej výživy nájdete veľa druhov mlieka, no všetky sú tepelne spracované, pretože inak by mali veľmi krátku trvanlivosť. Síce je to oveľa lepšia voľba ako živočíšne mlieko, ale predsa len čerstvé a surové... A tak isto to je v obchodoch s balenými šťavami a smoothies, všetky sú pasterizované - tepelne sterilizované, aby sa v nich zlikvidovali všetky mikroorganizmy a zvýšila sa trvanlivosť potraviny. Preto je najlepšie vyrobiť si surové rastlinné mlieko (aj šťavy a smoothies) doma.
Vyskúšajte nové kombinácie
Ak poznáte orieškové a semienkové mlieka, môžete skúšať nové kombinácie.
- Na dosladenie sú vynikajúce napríklad veľké medjool datle, zrelý banán alebo iné surové ovocie, surový med a sirup z kokosových kvetov.
- Pridaním surových kakaových bôbov alebo karobu si vytvoríte vynikajúce kakao, ktoré môžete dochutiť napríklad škoricou a vanilkou.
- Pridaním čerstvých bylín (napríklad mäty a šalvie) si môžete prečistiť dýchacie cesty.
- Pridať si môžete aj zelené listy, napríklad špenát, šalát, čerstvú rukolu (nie staršiu-štipľavú). To vám dodá veľa minerálov, chlorofylu a vlákniny, ktoré vám prečistia tráviaci systém.
- Pridaním superpotravín sa môžete zamerať na svoje konkrétne zdravotné ciele: maca práškom na hormonálnu rovnováhu, zeleným mladým jačmeňom alebo špaldou na prečistenie krvi, lucumou a mesquite pridáte sladkú chuť vhodnú aj pre diabetikov a príjemnú arómu.
- Orechové mlieko so surovým zeleným matcha čajom alebo s kakaovými bôbmi vás povzbudí a dodá energiu aj namiesto kávy.
- Z rastlinných mliek si môžete vyrobiť aj surovú mliečnu polievku, napríklad pridaním zeleného hrášku, kôpru, cibuľky, čierneho korenia a štipky soli. Iným tipom je polievka z uhorky, kokosového mlieka, mäty, kôpru a pažítky, soli, čierneho korenia, šafranu a citrónovej šťavy rozmixovanými dokopy a posypaná nasekanými vlašskými orechmi.
- Aj včelí peľ vytvára mliečnu konzistenciu a obsahuje veľa bielkovín. Bolo dokázané, že konzumácia peľu zvyšuje fyzickú kondíciu.
RAW pekanovo-mrkvové mlieko
Potrebujete: 1 šálku namočených pekanových orechov, 2 mrkvy nakrájané na malé kúsky, 2 medjool datle/1 PL surového medu/agávového sirupu, 1 ČL mletej škorice, 1 kardamon/trošku mletého kardamonu, vanilku (mletú/extrakt).
Všetko spolu rozmixujete a precedíte – najjednoduchšie to bude použitím Veggiefino, ale môžete rozmixovať aj vo Vitamixe a potom precediť. Vypite samostatne alebo použite ako základ smoothie. V chladničke vydrží 2-3 dni.
Záver
Ak máte radi mlieko a mliečne veci, experimentujte so semienkami a orechmi, existuje ich veľmi veľa druhov a sú bohaté na nenasýtené omega mastné kyseliny, minerály, vitamíny a bielkoviny. Na rozdiel od živočíšnych produktov nezahlieňujú, neobsahujú laktózu a pod. Živočíšne mlieko je predsa určené pre mláďatá: kravské pre teliatka a pre ľudí len materské.
Semienka a orechy si nezabudnite vopred namočiť, tým ich aktivujete – neutralizujete inhibítory enzýmov, ktoré zabraňujú semiačku, aby vyklíčilo v nevhodnom čase. Tak z nich vaše telo získa čo najväčší úžitok.
Tip Vitariána
Raw vegánska granola
Namočte si orechy, odporúčame mandle. Na druhý deň si z nich vyrobte mlieko, ktoré rozmixujte spolu so zrelým banánom. Vlejte ho do misky a pridajte nakrájaný šťavnatý pomaranč, banán, jahody, sušené moruše a vlašské orechy. Je to vynikajúce.