Chcete mať doma zdravých školákov?

Vypnite rúru aj sporák a začnite mixovať!

26. 10. 2017 Deti Imunita Vitamix  Hana Moravčíková
Chcete mať doma zdravých školákov?

Čím to je?

Deti raňajkujú biele pečivo s džemom plným cukru, desiatujú kexíky, obedujú hlboko spracované jedlá bez enzýmov a vitamínov a pred večerou sa ešte stihnú ponúknuť cukríkmi alebo čipsami, ktoré v triede medzi spolužiakmi kolujú. Céčko v tabletke ani probiotický nápoj však celodenné nezdravé stravovanie nevyváži a dieťa tak často končí s nachladnutím, v horšom prípade s angínou.

Kde sa stala chyba?

Na spoľahlivé fungovanie imunity výživové doplnky nestačia. Je nutné zvoliť oveľa efektívnejšiu stratégiu. Aby dokázala byť imunita skutočne funkčná, nesmie byť vystavaná iba na doplnkoch, izolovaných vitamínoch a mineráloch, ktoré sa často do tela nedokážu vstrebať. Ak chcete, aby malo vaše dieťa naozaj silnú imunitu, musíte na nej pracovať pri každom jedle, ktoré mu servírujete na tanier.

Nový jedálniček, nové ingrediencie, nová úroveň spracovania potravín

Imunitu si môže každý človek vrátane detí budovať s každým sústom. Ak deťom na raňajky naservírujeme vianočku s maslom a teplým kakaom, nedoprajeme mu takmer žiadne z esenciálnych živín. Je potom veľmi pravdepodobné, že jeho imunitná bublina praskne pri prvom kontakte s chorým spolužiakom.

Každé zdravé jedlo musí obsahovať všetky základné živiny: bielkoviny, sacharidy, kvalitné tuky, minerály a vitamíny. Mnohých ešte stále máta predstava, že zdravé jedlá, ktoré všetky vymenované nutrienty obsahujú, zásadne chutia zle. Tento mýtus však musíme definitívne zboriť, a to predovšetkým u detí. Orieškové maslá, ovocné kaše, proteínové tyčinky s kúskami čokolády alebo domáce dipy a nátierky sa dajú jednoducho prispôsobiť detským chutiam a ich výživovým potrebám. A čo je ešte dôležitejšie, môžete ich rýchlo vyrobiť aj doma.

Deti sa v škole veľmi rýchlo nakazia od svojich spolužiakov.

Od teórie k praxi

Myslíte si, že deti milujú cukor? Nie... Milujú sladkú chuť. Hoci obchody nám ju predávajú zabalenú v čokoládach a kexoch, v skutočnosti ju deťom môžeme ponúknuť úplne inak. Banánové smoothie s raw kakaom a medom, ovocné ananásové smoothie s mangoldom, čerstvé šťavy alebo krémový mangový nápoj s kokosovou vodou, to všetko sú chute, ktoré deti nadchnú.

Ak deťom do školy pripravujete obedy, nezabudnite im do nich pridať čerstvú zeleninu a pripraviť prílohy, ktoré obsahujú viac než len sacharidy. Zo sladkých zemiakov, karfiolu alebo tekvice môžete vyrobiť lahodné pyré. Ak ho posypete ľanovými alebo konopnými semienkami, klasické zemiakové pyré predčíte na každej úrovni.

Večera je možnosťou na doplnenie živín, ktoré deti cez deň na školskom dvore rýchlo spotrebujú. Nepremeškajte túto príležitosť. Namiesto krajca maslového chleba svojim potomkom pripravte hustú zeleninovú polievku posypanú čerstvými bylinkami, cícerovú pomazánku alebo šalát s ich obľúbeným dipom.

Nezabudnite ani na sladkú odmenu za dobre zvládnutý deň. Čokoládové proteínové guľôčky, semienkové tyčinky s medom, vanilkové raw koláče alebo celozrnné muffiny s čerstvým ovocím sú alternatívy, s ktorými do tela svojho dieťaťa dostanete okrem sladkej chute i množstvo živín.

Aj desiata môže byť zdravá. Pripravujte ju tak, aby obsahovala všetky esenciálne živiny.

Časovo efektívna výživa

Zamestnaný človek, samozrejme, nemá čas na neustále vyváranie a pečenie. Ak chcete, aby vaša nová stratégia prípravy detských jedál vydržala, musí vyhovovať nie len deťom, ale aj vám.

Na prípravu väčšiny vyššie zmienených pokrmov vám postačí jediný prístroj - kvalitný mixér. Vysokovýkonný prístroj na mixovanie dokáže mlieť, zohrievať, miesiť, sekať, krájať aj drviť, a je preto multifunkčným pomocníkom, ktorý vo všetkých jedlách zachováva maximum živín. Chcete, aby sa vaše deti vyhli vírusom a infekciám? Vypnite rúru a sporák a začnite mixovať

Zameňte sporák za mixér a do svojich detí dostanete oveľa viac živín.

Tip Vitariána

Pamätajte však i na to, že dieťa nedbá na výživu, ale predovšetkým na vizuálnu a chuťovú stránku jedla. Ak chcete, aby sa vaše deti stravovali zdravo dlhodobo, musíte na to myslieť pri príprave každého jedného jedla.

Súvisiace články

Výrobcovia