Využite cenovo atraktívne sady prístrojov a inovatívnych produktov.

Benefity konzumácie kakaových bôbov, kakaa a čokolády

Kakao a horká čokoláda nielen dobre chutia ale majú aj množstvo zdravotných benefitov

17. 05. 2024 Kakaové bôby  Andrej Maťko
Benefity konzumácie kakaových bôbov, kakaa a čokolády
Históriu konzumácie kakaa a čokolády môžeme vystopovať až do roku 460 n.l., kedy sa tieto potraviny používali nielen na potešenie, ale aj pre svoje liečivé účinky. Medzi 16. a 20. storočím bolo zdokumentovaných viac ako 100 medicínskych použití kakaa alebo čokolády, či už ako primárnej liečby alebo ako nosiča pre iné lieky. Kakao a čokoláda obsahujú široké spektrum zložiek, ktoré môžu prispievať k ich účinkom na zdravie, vrátane lipidov, vlákniny, minerálov a polyfenolických antioxidantov.


Čokoláda a zdravotné benefity


Epidemiológia

Zaujímavým príkladom potenciálnych zdravotných benefitov konzumácie kakaa sú Kuna Indiáni z panamských ostrovov San Blas. Táto populácia konzumuje v priemere tri 284 ml šálky kakaového nápoja denne, čo predstavuje príjem približne 1880 mg prokyanidinov. Prevalencia hypertenzie u ostrovných Kuna je veľmi nízka (2,2%) a krvný tlak sa s vekom nezvyšuje. V porovnaní s tým majú Kuna žijúci v mestských oblastiach na panamskej pevnine vyššiu prevalenciu hypertenzie (10,7%), ktorá u osôb nad 60 rokov dosahuje až 45%. Tieto pozorovania viedli k hypotéze, že vysoký príjem tradičného kakaového nápoja môže byť čiastočne zodpovedný za nízky výskyt kardiovaskulárnych ochorení u ostrovných Kuna Indiánov v porovnaní s pevninskými obyvateľmi.


Účinky na kardiovaskulárne ochorenia

Väčšina výskumu kakaa a čokolády za posledné desaťročie sa zamerala na ich vzťah ku kardiovaskulárnemu riziku. Ukázalo sa, že konzumácia kakaového nápoja zlepšuje funkciu cievneho endotelu (vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov) zdravých jedincov aj u osôb s rizikom srdcovocievnych ochorení. Podobne aj konzumácia tmavej čokolády priaznivo ovplyvňuje koronárnu cirkuláciu u zdravých ľudí. Okrem toho má kakao vplyv na aktivitu krvných doštičiek, hladiny krvných lipidov a krvný tlak. Tieto kardiovaskulárne účinky sú pravdepodobne sprostredkované antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami kakaových polyfenolov, najmä epikatechínu, ktorý stimuluje produkciu oxidu dusnatého v cievach. Celkovo dostupné údaje naznačujú, že mierna konzumácia kakaa a tmavej čokolády môže mať priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.


Účinky na inzulínovú rezistenciu

Antioxidačné účinky kakaa môžu priamo ovplyvniť inzulínovú rezistenciu a tým znižovať riziko cukrovky. Niektoré zložky kakaa, ako sú polyfenoly a vláknina, môžu zlepšovať citlivosť na inzulín a regulovať hladinu glukózy v krvi. Tieto účinky však vyžadujú ďalší výskum na potvrdenie a objasnenie mechanizmov.


Účinky na imunitnú funkciu a karcinogenézu

Konzumácia kakaa môže stimulovať zmeny v redox-senzitívnych signálnych dráhach, ktoré regulujú génovú expresiu a imunitnú odpoveď. Polyfenoly v kakau majú protizápalové vlastnosti a môžu modulovať aktivitu transkripčného faktora NF-κB, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v regulácii imunity a zápalu. Niektoré štúdie naznačujú, že kakao by mohlo mať potenciál v prevencii alebo podpornej liečbe určitých typov rakoviny.

10 zdravotných benefitov kakaa, kakaového masla a horkej čokolády


Na základe najnovších vedeckých poznatkov, kakao, kakaové maslo a tmavá horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa môžu mať nasledujúcich 10 zdravotných benefitov:

1. Bohatý zdroj draslíka - kakao a tmavá čokoláda obsahujú značné množstvo draslíka, ktorý prispieva k regulácii krvného tlaku a správnej funkcii svalov a nervov.

2. Obsah prospešných polyfenolov - kakao je bohaté na polyfenoly, hlavne flavonoidy ako epicatechín, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky. Môžu priaznivo ovplyvňovať funkciu ciev a krvný tlak.

3. Podpora kognitívnych funkcií - dlhodobá konzumácia kakaa a čokolády by mohla vďaka obsahu polyfenolov zlepšovať kognitívne schopnosti a poskytovať určitú ochranu pred neurodegeneratívnymi ochoreniami.

4. Zdroj ďalších minerálov - kakao dodáva aj menšie množstvá horčíka, medi a železa, ktoré plnia v tele dôležité funkcie.

5. Zmiernenie inzulínovej rezistencie - pravidelná konzumácia tmavej čokolády môže zlepšovať hladinu cukru v krvi nalačno a znižovať riziko vzniku cukrovky 2. typu.

6. Podpora zdravej črevnej mikroflóry - tmavá čokoláda pôsobí ako prebiotikum a môže priaznivo meniť zloženie črevného mikrobiómu, čo má pozitívny vplyv na celkové zdravie.

7. Zlepšenie nálady - konzumácia kakaa a čokolády s vysokým obsahom kakaa môže zlepšovať náladu, možno aj vďaka priaznivému pôsobeniu na črevnú mikroflóru.

8. Znižovanie stresu - polyfenoly v kakau môžu znižovať hladiny stresových hormónov kortizolu a adrenalínu.

9. Posilnenie imunitného systému - antioxidačné vlastnosti kakaa môžu pomáhať znižovať bunkové poškodenie voľnými radikálmi a tým podporovať funkciu imunitného systému a spomaľovať starnutie.

10. Zlepšenie športového výkonu - zlúčeniny v tmavej čokoláde zvyšujú hladinu oxidu dusnatého v krvi, čo môže zlepšovať krvný obeh a znižovať spotrebu kyslíka pri cvičení, a tým predlžovať výdrž.
Spotreba čokolády


Ekonomické údaje ukazujú, že spotreba čokolády sa vo svete značne líši, od 0,12 kg na osobu ročne v Číne až po 11,85 kg v Írsku. Spojené štáty sú niekde uprostred s ročnou spotrebou 5,18 kg na osobu. Rozvinuté krajiny predstavujú 64% celosvetovej spotreby kakaa, pričom najväčším producentom kakaových bôbov je Pobrežie Slonoviny.


V skratke


Kakao a čokoláda obsahujú široké spektrum bioaktívnych zložiek, ktoré môžu mať priaznivé účinky na rôzne aspekty ľudského zdravia. Okrem kardiovaskulárnych benefitov by mohli zmierňovať inzulínovú rezistenciu, podporovať imunitnú funkciu, chrániť nervy a pokožku a pozitívne ovplyvňovať náladu a kogníciu. Hoci prínosy miernej konzumácie pravdepodobne prevažujú nad rizikami, pri nadmernej spotrebe energeticky hustej čokolády hrozí riziko prírastku hmotnosti. Celkovo výsledky naznačujú, že zaradenie kakaa a čokolády s vysokým obsahom kakaa môže byť prospešnou súčasťou zdravej výživy.


Recept


Spravte si chutnú a zdravú veganskú čokoládovú zmrzlinu s použitím celých surových kakaových bôbov, banánov a medu:Ingrediencie:

  • 4 zrelé banány (nakrájané na kolieska a zmrazené aspoň na 2 hodiny)
  • 1/2 šálky surových kakaových bôbov
  • 2-3 PL medu (alebo podľa chuti)
  • 1/4 ČL vanilkového extraktu
  • štipka soli

Postup: 1. Kakaové bôby rozdrvte nahrubo v mixéri alebo pomocou mažiara. 2. Do silného mixéru (najlepšie Vitamixu) vložte zmrazené banány, rozdrvené kakaové bôby, med, vanilku a soľ. 3. Mixujte na vysokej rýchlosti, kým sa hmota nespojí a nebude krémová ako zmrzlina. Ak je nutné, zastavujte a zoškrabujte zmes zo stien nádoby. 4. Preložte do nádoby a nechajte stuhnúť v mrazničke aspoň 2 hodiny. Pred podávaním nechajte trochu zmäknúť. 5. Ozdobte kakaovými bôbmi, medom alebo ovocím podľa chuti. Skladujte v mrazničke.


Táto zdravá verzia čokoládovej zmrzliny využíva prirodzenú sladkosť prezretých banánov a medu. Celé surové kakaové bôby dodávajú intenzívnu čokoládovú chuť a chrumkavosť. Vďaka obsahu banánov má krémovú konzistenciu bez potreby pridávať smotanu či mlieko, preto je vhodná aj pre vegánov. Neobsahuje ani rafinovaný cukor.

Môžete si ju prispôsobiť svojej chuti - pridať viac medu, prípadne iné sladidlo ako javorový sirup alebo datlový krém, kokos či orechy. Nech vám chutí!Zdroje:

1. Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease (Katz et al., 2011) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4696435/

2. Effects of cocoa on the immune system (Pérez-Cano et al., 2013) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/

3. Cocoa Bioactive Compounds: Significance and Potential for the Maintenance of Skin Health (Scapagnini et al., 2014) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145303/

4. Effects of Cocoa Antioxidants in Type 2 Diabetes Mellitus (Martin et al., 2017) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5699188/

5. Effects of cocoa flavanols on risk factors for cardiovascular disease (Ellam & Williamson, 2013) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583799/

6. Impact of cocoa flavanols on cardiometabolic health (Haskell-Ramsay et al., 2018) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163202/

7. The neuroprotective effects of cocoa flavanol and its influence on cognitive performance (Sokolov et al., 2013) - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/

Súvisiace produkty

NutraMilk

NutraMilk

650,00 €

Milujete čerstvé rastlinné mlieka a maslá? Potom vám nesmie doma chýbať NutraMilk. Patentovaný dizajn a vysoká kvalita spracovania tohto prístroja vás uchváti. V pohodlí domova si jednoducho pripravíte čerstvé lahodné orechové, ryžové, ovsené mlieka aj oriešková maslá, ktoré sú bohaté na chuť a zdraviu prospešné látky. NutraMilk je všestranný pomocník v kuchyni, ktorý zvládne aj prípravu sorbetu, nátierkových masiel a mnoho ďalšieho. NutraMilk - výrobník na orechové maslá a mlieka Milujete čerstvé orechové mlieko, ale odrádza vás zložitá domáca výroba? Nemáte čas namáčať orechy cez noc? Dávate prednosť domácemu orechovému mlieku, ktoré je bohaté na chuť a zdraviu prospešné látky oproti tomu, ktoré je plné chemických prísad a cukru? Tomu úplne rozumieme. Práve preto sa spojili inžinieri, dizajnéri, milovníci kávy a znalci čaju spoločnosti Brewista a vytvorili jeden prístroj, ktorý bez najmenšej námahy pripraví dokonale jemné orechové maslá a lahodné rastlinné mlieka. Rýchla príprava zdravých mliek za akéhokoľvek druhu orechov NutraMilk prináša revolučný spôsob ako vyrábať zdravé a lahodné mlieko prakticky z akéhokoľvek druhu orechov a to bez toho, aby bol proces výroby zdĺhavý a nudný. S NutraMilk môžete pripraviť až 2 litre vášho obľúbeného mlieka za menej ako 12 minút. To je úplný zlomok toho, koľko času by ste strávili klasickou výrobou rastlinného mlieka. Mohostranné využitie v kuchyni Vďaka svojmu vysokému výkonu príprava ovocných sorbetov nie je pre NutraMilk žiadnou výzvou. Máte radi domáce nátierky? Výrobu nátierok v NutraMilku si zamilujete. Nátierky nikdy neboli tak lahodné a nadýchané. Vďaka dvojstennej nádobe (originálne balenie NutraMilk) si tiež hravo poradí aj s prípravou cuketovej alebo karfiolovej ryže, svojich priaznivcov si nájde aj u milovníkov smoothie. Jednostenná nádoba (možnosť dokúpenia) je vhodná na prípravu orechových masiel, nátierok, sorbetu, smoothie. Výhody výrobníka Nutramilk Revolučná novinka! Špecializovaný prístroj na výrobu mliečnych alternatív a rastlinných masiel nielen pre osoby s laktózovou intoleranciou alebo alergiou na mliečne bielkoviny a výrobky. Ideálny pomocník do kuchyne pre všetkých priaznivcov zdravého stravovania a životného štýlu. Úspora času! Orechy ani semená na výrobu masiel a mliek netreba vopred namáčať! (Možno použiť ako raw / surové, tak opražené / pečené či inak tepelne upravené oriešky a semienka.) Všetko v jedinom prístroji! Nie je potrebné žiadne filtračné vrecká alebo textilné vrecúška na prípravu orechových mliek (nutmilk bag) ani cedníky či sitka. Prístroj má integrované špeciálne navrhnuté odolné sitko a sám dokonale precedí mliečnu emulziu od vlákniny. Výsledkom je dokonale hladké a chuťovo bohaté mlieko krémovej konzistencie (možno upravovať množstvom pridanej vody). Variabilné množstvo a prakticky bez odpadu! Možno pripraviť od cca 250 ml (jeden hrnček) až po 750 ml (3 hrnčeky) masla či 2 litre mlieka. Dokonale jemné mletie zaistí nulový odpad u masiel a úplné minimum zvyšné vlákniny u mliek. (Vlákninu možné ďalej využiť na prípravu pokrmov.) Funkcia FOOD PROCESSOR (kuchynský robot)! Dodatočnú nádobu (samostatný set na maslo a smoothie) možno skvele použiť na prípravu nátierok a ďalšej prípravy pokrmov s použitím rotačných nožov. Vhodné do umývačky riadu! Všetky diely okrem motora možno bez problémov umývať v bežnej kuchynskej umývačke. To prináša ďalšie úspory času, vody i energie. Dizajn aj vývoj z USA Praktický a starostlivo vyvinutý odolný prístroj, ktorý rozšíri vaše kulinárske možnosti a výrazne uľahčí prácu v kuchyni pri príprave všetkých druhov rastlinných nápojov a mliek. Ďalšie prednosti Bezpečnostná poistka proti nechcenému spusteniu. 4 nôžky s prísavkami pre stabilitu na pracovnej ploche. BPA Free nádoba z Tritan so stupnicou meranie hladiny. Automatický časovač s možnosťou manuálneho nastavenia. Vstavaný výpustný kohút pre jednoduché servírovanie. Život s alergiou na mlieko: skryté zdroje mlieka Mlieko je jedným z 8 potravín, ktoré spôsobujú 90% detských alergií. Pre vyvarovanie sa nechcenej alergickej reakcie u človeka trpiaceho touto formou alergie, je dôležité vyradiť z jedálnička mlieko, mliečne výrobky a tiež všetky potraviny, ktoré obsahujú čo i len minimálne stopy mlieka. Kľúčovým faktorom pre ľudí s mliečnou alergiou, je naučiť sa orientovať v etiketách a vedieť, čo ktorý pojem znamená. Najjemnejšie orechové mlieko bez kompromisov S prístrojom NutraMilk už nemusíte robiť kompromisy. Rastlinné mlieko môže byť lahodné a napriek tomubez umelých dochucovadiel a veľké množstvo cukru. Vysoká trvanlivosť vyrobeného mlieka Môžete si ho pripraviť doma a pritom nestráviť prípravou dlhé hodiny. Že aj napriek tomu nemáte dostatok času na to, aby ste mlieko pripravovali každý deň? Nevadí. Rastlinné mlieka pripravené v prístroji NutraMilk vydržia v chladničke až 6 dní. Od tahini po kešu smotanu Vyberte si tie najčerstvejšie ingrediencie a pripravte si svoje najobľúbenejšie recepty v najvyššej kvalite. Sezamové tahini pre hummus, arašidové maslo pre proteínové smoothie, kešu smotana do rannej kávy, kokosové mlieko pre recepty inšpirované indickou a thajskou kuchyňou a oveľa viac. Výrobník Nutramilk si poradí aj s prípravou domáceho tofu. Na prípravu rastlinného mlieka, smotany alebo masla v NutraMilk môžete použiť Mandle (mandľové maslo, mandľové mlieko) Sója (sójové mlieko) Para orechy (para maslo, para mlieko) Pistácie (pistáciové maslo, pistáciové mlieko) Kešu (kešu maslo, kešu mlieko) Arašidy (arašidové maslo, arašidové mlieko) Vlašské orechy (vlašské maslo, vlašské mlieko) Lieskové orechy (lieskovo-orechové maslo a mlieko) Pekanové orechy (pekanové maslo, pekanové mlieko) Makadamové orechy (makadamové maslo, makadamové mlieko) Mladý kokos (kokosové maslo, kokosové mlieko) Sezamové semienka (sezamové maslo, sezamové mlieko) Konopné semienka (konopné maslo, konopné mlieko) Tekvicové semienka (maslo z tekvicových semienok, mlieko z tekvicových semienok) Slnečnicové semienka (slnečnicové maslo, slnečnicové mlieko) Ovos (ovsené mlieko) Ryža (ryžové mlieko) Aký je problém u kupovaných rastlinných nápojov? Rastlinné mlieka, ktorá bežne nájdeme na pultoch obchodov sú plné cukru, soli, prídavných látok, umelých ochucovadiel a konzervantov. A nielen to, všimli sme si totiž, že aj nutričná hodnota týchto priemyselne vyrábaných nápojov, je pomerne iná ako je tomu aj domácich produktov. Ako príklad môžeme uviesť nesladené mandľové mlieko, ktoré má zhruba 30 - 50 kcal a sladené mandľové mlieko, ktoré má 90 kcal. Naproti tomu domáce mandľové mlieko, v závislosti na pomere použitých surovín, sa bežne dostane na hodnotu 184 kcal. Nevieme, aké množstvo mandlí výrobcovia použijú na prípravu mandľového mlieka, ale vďaka tak nízkej kalorickej hodnote, si môžeme byť istí, že to nie je veľa. Funkčné jednoduchosť Prístroj NutraMilk sa skvele hodí do domácnosti, kaviarne alebo reštaurácie. Využijete ho všade, kde si prajete čerpať benefity zo zdravých rastlinných nápojov a masiel. NutraMilk disponuje tromi funkčnými tlačidlami - BUTTER (na výrobu masla), MIX (na výrobu mlieka) a Dispensa (pre oddelenie tekutiny). Na jeho základni nájdete tiež LCD displej a tlačidlá pre nastavenie optimálneho času spracovávanie surovín. Vďaka vnútornému filtru, ktorý veľmi precízne prefiltruje mixovanú tekutinu, získate najjemnejšie rastlinné mlieko bez kúskov použitých surovín. Obsluha tohto prístroja je veľmi jednoduchá a intuitívna. NutraMilk je ideálna pre prípravu malého i veľkého množstva. Pripravte si rastlinné mlieko z 250 ml vody alebo si vyrobte rovno 2 litre nápoja. Máte reštauráciu? Prichystajte vašim zákazníkom až 75 litrov čerstvého rastlinného mlieka denne. Doba prípravy záleží na použitom type surovín. Ovsené mlieko budete mať hotové za 2 minúty a napríklad pistáciové maslo za 5 minút. Čistenie Čistenie prístroja NutraMilk je jednoduchšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Po každom použití jemne utrite základňu prístroja vlhkou tkaninou a ostatné časti umyte vo vlažnej vode spolu s čistiacim prostriedkom. K prístroju naviac dostanete aj čistiacu kefku, ktorá sa dostane aj do tých najmenších štrbiniek. Všetky súčasti, okrem základne, sú tiež vhodné na umývanie v umývačke riadu. Revolučný dizajn a bezpečnosť Patentovaný dizajn, vysoká kvalita materiálu a certifikácie bezpečnosti. NutraMilk disponuje dvojitými nožmi z nerezovej ocele a tritanovou nádobou, ktorá je BPA free. Bezpečnostný mechanizmus zaisťuje, že NutraMilk nedá spustiť, pokiaľ nie sú všetky časti správne zostavené. Ak by došlo k preťaženiu prístroja dôsledkom príliš dlhého použitia, alebo by boli nože blokované niektorou surovinou, prístroj sa sám zastaví vďaka automatickej ochrane proti preťaženiu. Tvorcovia NutraMilk vynaložili všetko úsilie, aby vytvorili kuchynský prístroj, ktorý bude spĺňať všetky požiadavky estetiky, funkčnosti, výkonu a bezpečia.

Kúpiť

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2024 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency