Ann Wigmore

Vďaka chorobe a utrpeniu vynašla zelené šťavy

18. 03. 2015 Stravovanie Potraviny Odšťavovanie  Martina Strihová
Ann Wigmore

Napriek nášmu historickému romániku so zrnami a celosvetovou hojnosťou tráv, žiadna kultúra až do polovice 20-teho storočia si nikdy nepestovala pitie šťavy z trávy. Konzumácia šťavy z čerstvo odšťavenej pšeničnej trávy sa stala populárnou prevažne vďaka úsiliu a nadaniu jednej ženy - Ann Wigmore.

Choroba a trápenie viedli k inováciám

Ann Wigmore sa narodila v Litve v roku 1909 a začiatky života mala drsné. Začalo to tým, že sa narodila predčasne, neskôr bola opustená, pretože bola chorým dieťaťom a záťažou pre svojich rodičov, ktorý v USA hľadali nový život. Jej stará mama jej pomohla prírodnou liečbou a zachránila Ann zdravie. Ann sa od starej mamy naučila veľa o bylinách, keď sledovala, ako stará mama lieči vojakov zranených v prvej svetovej vojne. Lenže vo svojich 16 rokoch ešte Ann nemala žiadne vzdelanie, a dokonca ani nevedela napísať svoje meno. Na babičkine naliehanie kvôli vzdelaniu odišla za svojimi rodičmi do USA. Chcela robiť len dobre, a tak si osvojila aj americký životný štýl a stravu, čo jej privodilo rakovinu hrubého čreva. Neskôr si pri autonehode polámala obidve nohy. Doktori jej odporučili amputáciu, Ann odmietla a proti vôli svojho otca bola poslaná domov. Príchod však nebol ľahký, ani otec, ani matka za ňou neprišli a len s pomocou uja našla niečo na raňajky.

Ann vedela, že musí existovať lepší spôsob ako amputácia. Vrátila sa k svojej pôvodnej „sedliackej“ strave pozostávajúcej zo zeleniny, zŕn, semienok a zelene a svoje zdravie obnovila tým, čo odpozorovala od svojej starej mamy. Zbierala buriny a všetko zelené a prikladala si to na nohy. To nebolo zúfalstvo chorej mysle, ale výsledok učenia jej starej mamy o liečivej sile tráv a burín. Ann si rozvinula obrovskú chuť na všetko zelené. Ohrýzala trávu a vysala z nej šťavu. Lenže zima sa blížila a nebude žiadna čerstvá tráva... Čo spraviť?

Ako prežiť zimu bez čerstvých zelených tráv a bylín? Ann si začala nakličovať v kuchyni.

Spýtala som sa Boha na smer. On mi podal vzrušujúce riešenie: použi zrná, aby si si mohla vypestovať zeleň priamo v kuchyni!“ V jeden deň, na jej prekvapenie, malý biely pes, ktorý jej dával toľko potrebnej lásky a náklonnosti, začal lízať Annine nohy. To bola časť jej tela, ktorej sa nikdy nedotkol. „Moja prvá myšlienka sa týkala bezpečnosti zvieraťa“, hovorila Ann. „Impulzívne som zdvihla ruku, aby som ho odohnala, keď ma napadlo varovanie mojej starej mamy tak výrazne, že som takmer počula jej hlas: inštinktom poháňané bytosti, ponechané sami na seba, nikdy nerobia chyby.“

To šteňa bolo prvým ukazovateľom Anninho zotavenia. Oddych, slnko, divé byliny, buriny a v kuchyni vypestované trávy omladili Annino zdravie. Vedela, že nezomrie. Doktori informovali jej otca, že sa zrejme nachádza mimo nebezpečenstva. Podľa Ann „ho to rozzúrilo, pretože si nemohol pripustiť, že sa mýlil vo svojom rozhodnutí, aby mi odobrali nohy“. Bolo to niekoľko mesiacov predtým, ako sa jej chodidlá úplne vyliečili a Ann sa vrátila do nemocnice na kontrolu. Doktori nič nekomentovali, keď röntgenové snímky ukázali, že sa jej kosti pevne zacelili, povedala Ann. O niekoľko rokov Ann bežala Bostonský maratón.

Ann svoje vnútri vypestované trávy testovala na svojich zvieracích priateľoch. Pšenica sa stala jej obľúbenou trávou, pretože zvieratá jej žuli viac a chutila sladko, bolo ľahké ju nájsť a nebola drahá. K ďalším štúdiám si dokonca adoptovala chorú opicu s rakovinou. Ann opici navrátila späť jej dobré zdravie s kreatívnymi technikami a receptami zo živých jedál vrátane naklíčených semienok, fermentovaných orechov, „jogurtom“ zo semienok a rejuvelacom – nápojom z naklíčenej pšenice so živou kultúrou. Toto spolu so pšeničnou trávou sa neskôr stalo základným pilierom jej Živej stravy.

Annin - Hippokratov zdravotný inštitút

Aj keď vedela, že narazila na niečo veľmi cenné, nepoznala žiadny praktický spôsob, ako to sprístupniť širokej verejnosti. Väčšina ľudí by nejedla nič zo svojho trávnika bez ohľadu na to, ako zle by na tom boli! Musel existovať lepší spôsob. Potom si na miestnom výpredaji Ann vzala starý liatinový mlynček na mäso v nádeji, že by mohol pomlieť aj trávu. S malými úpravami, ako je napríklad pridanie sita z nerezovej ocele, sa mlynček stal prvým odšťavovačom na pšeničnú trávu. To bola naozajstná inovácia, pretože komerčné zeleninové šťavy by nemohli zvládať drevnatú vlákninu tráv. To umožnilo fungovať jej programu, pretože každý si mohol vo svojej kuchyni pestovať trávu a doma si z nej odšťavovať šťavu. Ann začala dodávať čerstvú šťavu z pšeničnej trávy ľuďom pripútaným na lôžko a starším ľuďom v jej susedstve v Bostone. Potom v roku 1958 premenila starú vilu na Commonwealth Avenue v Bostone na Hippokratov zdravotný inštitút. Bol založený na Hippokratovom pravidle (grécky otec modernej medicíny), ktoré sa často parafrázuje spolu s Hippokratovou prísahou: „Telo sa vylieči samé. Lekár je iba asistentom prírody“. Dr. Ann, ako bola láskyplne nazývaná po tom, čo sa stala doktorkou božskej podstaty, verila, že telo môže fungovať ako vlastný lekár podávajúci správne nástroje – živé potraviny.

Živá strava pre živé telá, mŕtve potraviny pre mŕtve telá“, hovorila Ann.

Aj keď Dr. Ann nebola ani obchodníčkou, ani vedkyňou, Hippokratov inštitút nachádzajúci sa v srdci Bostonu lákal mnohé celebrity a výskumníkov, ktorí pomohli potvrdiť a dosvedčiť liečivú silu trávy. Medzi nimi boli Dr. Chiu-Nan Lai, Dr. G.H. Earp Thomas, Renee Taylor, Dennis Weaver and Dick Gregory. Dokonca aj Yoko Ono si kúpila pšeničnú trávu domov na odšťavovanie. Prichádzali ľudia zo všetkých oblastí života a všetkých kútov sveta so zvyčajne „poslednou nádejou“ ako sa zbaviť rakoviny alebo nejakej inej degeneratívnej choroby.

Šťava z pšeničnej trávy. Ann Wigmore začínala odšťavovať na mäsovom mlynčeku, dnes to máme jednoduchšie.

Vibrujúc zdravím a vitalitou je Ann Wigmore stále na nohách. Dostávajúc sa ku všetkým, ktorí sú otvorení počúvať to, čo má povedať, zdôrazňuje cez jej program, že každý môže žiť zdravší, šťastnejší a napĺňajúcejší život” - Dennis Weaver, herec, 1984.

Ann mala dve návštevy, ktoré jej ohromne pomohli pri podpore jej práce. Jednou bol Viktoras Kulvinskas, ktorý pomohol Ann založiť program Hippokratovho inštitútu o zdravých živých potravinách. Druhým bola Eydie Mae Hunsberger, ktorá trpela rakovinou prsníka. Jej chirurg jej povedal, že sa pravdepodobne dožije jeden až päť rokov. Eydie si vybrala lumpektómiu, ktorá odstránila nádorové tkanivo. Ale jej rakovina sa šírila do iných častí tela. Deprimovaná a vystrašená hľadala všade. V roku 1973 skončila pri Anniných dverách. Po dvoch týždňoch Edyi bolo jasné, že nad rakovinou vyhrá. O dva roky neskôr nemala v tele žiadnu rakovinu a napísala knihu How I Conquered Cancer Naturally - ako prirodzene zvíťazila nad rakovinou, ktorá bola veľmi úspešná a vďaka nej sa k Ann dostalo veľa ďalších ľudí.

Čo všetko pšeničná tráva vyliečila?

Dr. Ann má dlhý zoznam príbehov a svedectiev od hostí, ktorí si s pomocou pšeničnej trávy zlepšili zdravie. Pšeničná tráva a jej brat jačmeň pomohli hosťom s ochoreniami ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, gastritída, žalúdočné vredy, pri problémoch s pečeňou a pankreasom, astmou, glaukómom, ekzémom, s problémami s pleťou, zápchou, hemoroidmi, divertikulitídou, kolitídou, únavou, menštruačnými problémami, artritídou, mykózou nôh, anémiou, zápachom z úst/telesným pachom a popáleninami. Okrem toho, pšeničná tráva slúžila ako úžasná prvá pomoc pri červených očiach, ušnom maze, upchatých nosných dierkach, krvácaní z ďasien, bolesti zubov, bolesti v hrdle a zápale slizníc.

Naplnený životný cieľ

Ann sa pokúsila rozšíriť znalosti o pšeničnej tráva aj do americkej vlády. Dokonca prišla do Washingtonu, D.C. ale politická a nutričná klíma v 1970-tych rokoch jej skúsenosti neprijala, Ann získala väčšiu náklonnosť od zahraničných vlád a veľa rokov trávila spúšťaním výskumov a programov so živou stravou v zahraničí. Na svojom svetovom turné navštívila 20 krajín a špeciálne si cenila Indiu, Švédsko, Fínsko a Kanadu. Ann sa naučila, že choroba neberie do úvahy medzinárodné hranice. „Poďme dať dokopy spoločné úsilie na nápravu globálnych problémov tým, že napravíme fyzickú a mentálnu nerovnováhu v živote každého z nás... Industrializácia našej spoločnosti vytvorila umelý životný štýl, pri ktorom sú ľudia odvádzaní ďalej a ďalej od základných právd, ktoré platia v prírode”. Ann Wigmore zomrela vo februári 1994 na inhaláciu dymu z požiaru uprostred noci, ktorý zničil bostonský dom pôvodného Hippokratovho inštitútu. Mala takmer 85 rokov. Aj keď ona zomrela, jej práca pokračuje ďalej. Jej jediná klinika v Bostone má teraz potomkov na šiestich miestach len v USA a iné v Austrálii, Švédsku, Fínsku a Indii. Jej objav a učenie zmenili životy miliónom ľudí. „Môj život bol a je venovaný blahu celého ľudstva“.

Tip vitariána

Pripravte si viackrát za deň približne pol hodinu pred jedlom zdravý nápoj zo špaldovej trávy alebo zo zeleného jačmeňa. Do pohára vody pridajte 1 až 3 lyžičky prášku z trávy alebo si prášok pridávajte do ovocných či zeleninových štiav.

Navyše, dnes existuje už veľa kvalitných odšťavovačov, na ktorých sa vláknité trávy a byliny dajú bez problémov odšťavovať. Patria medzi ne napríklad Green Star, Solostar III, alebo Slowstar.

Súvisiace články

Výrobcovia