10 benefitov čerstvej zelerovej šťavy

Aké výhody sa ukrývajú za trendom pitia tohto elixíru?

18. 10. 2022 Stravovanie Trávenie Vitamíny Prevencia Zelenina Šťavy antioxidanty Imunita Zeler  
10 benefitov čerstvej zelerovej šťavy

Zelerová šťava je naozaj jednoduchým a chutným spôsobom, ako začať deň. Dodá vám potrebnú energiu a je obzvlášť skvelou voľbou, ak sa necítite dobre, pretože posilňuje imunitný systém, pomáha tráveniu a má prirodzené protizápalové vlastnosti.


Zelerová šťava je jednou z najuznávanejších liečivých štiav, pretože pomáha detoxikovať telo vďaka obsahu antioxidantov a enzýmov, ktoré sú nevyhnutné na odstraňovanie toxínov z vášho systému . Mnoho ľudí s chronickým ochorením zistilo, že im dlhodobá konzumácia tejto šťavy priniesla úľavu pri znižovaní zápalu a kožných problémoch. Šťava je bohatá na minerály ako je horčík, draslík a vápnik, ktoré sú dobré pre kosti, krvný tlak aj zdravie srdca. 


Je to prírodné diuretikum - pomáha zbaviť telo prebytočnej vody a toxínov. Zeler môže dokonca pomôcť ľuďom, ktorí bojujú s obličkovými kameňmi a  znížiť rannú nevoľnosť počas tehotenstva.  Vysoká hladina vitamínu A redukuje vrásky, jazvy po akné a tmavé škvrny po poškodení slnkom a zároveň zlepšuje pleť. Pitím zelerovej šťavy môžete predísť kardiovaskulárnym chorobám. Je teda dobrá pre vaše srdce, krvný tlak, oči, vlasy aj nechty.Tu je zoznam hlavných benefitov zelerovej šťavy:


1. Protizápalové

Zelerová šťava je prírodný protizápalový prostriedok, ktorý znižuje chronické bolesti kĺbov, dnu a reumatoidnú artritídu. Upokojuje telo, ale verí sa, že ukľudní aj nervy vďaka svojim upokojujúcim a relaxačným vlastnostiam.


2. Alkalizujúce

Tento liečivý nápoj s vysokou koncentráciou vysoko zásaditého zeleru pomáha predchádzať chronickým ochoreniam. 


3. Silné antioxidačné vlastnosti

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov je zeler prospešný pre zdravie pokožky a môže pomôcť predchádzať chorobám, ako je cukrovka a rakovina.


4. Trávenie

Zelerová šťava zlepšuje trávenie , pretože zvyšuje obeh v črevách. Je dobrá pri zápche, nadúvaní, opuchoch a zadržiavaní vody; pôsobí ako jemné a prirodzené diuretikum a laxatívum. Pomáha tiež regulovať nízku žalúdočnú kyselinu, črevné kŕče, distenziu a reflux. Ak by ste si chceli zvýšiť príjem vlákniny, môžete jesť celé zelerové stopky.


5. Dobrý cholesterol (HDL)

Zelerová šťava znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL) v našom krvnom obehu. 


6. Krvný tlak

Výskum dokazuje, že zeler pomáha znižovať krvný tlak tým, že pôsobí relaxačne na hladké svalstvo, zlepšuje tok vápnika a draslíka v bunkách a umožňuje, aby sa krvné cievy ľahšie rozširovali a sťahovali. Obsah sodíka v zeleri pomáha stabilizovať krvný tlak, čo znamená, že ak máte vysoký krvný tlak, pomáha ho znižovať a dokáže ho zvýšiť, ak je nízky.


7.  Zdravie pečene

Pomáha minimalizovať ukladanie tuku v pečeni. Živiny v zeleri chránia pečeň a produkujú enzýmy, ktoré pomáhajú odplavovať tuky a toxíny. 


8. Bojuje s infekciami

Nápoj pomáha bojovať aj proti infekciám . Zeler obsahuje silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré posilňujú imunitu a bojujú proti infekciám.


9. Lieči črevo

Zelerová šťava aktivuje a lieči črevá , pomáha nám tráviť veci rýchlejšie a efektívnejšie a zabraňuje refluxu a vredom. 


10. Nutričné výhody

Zelerová šťava je veľmi výživná - je nabitá vitamínmi a základnými minerálmi, ako je draslík, folát (kyselina listová), vitamín K, vitamín B6 a vitamín C, ktoré sú skvelé pre pokožku.
Ako a prečo si vyrobiť čerstvú zelerovú šťavu?


Pitie zelerovej šťavy ráno na lačný žalúdok pomôže naštartovať metabolizmus , pretože poskytuje základné živiny potrebné pre správnu funkciu orgánov a tvorbu buniek a k tomu všetkému vám dodá viac energie na celý deň.  Keď si zeler odšťavíte, môžete tak lepšie absorbovať živiny dostupné vo vnútorných vláknach zeleru , ktoré odšťavovač extrahoval. Tieto živiny pomáhajú nášmu telu odstraňovať voľné radikály a zbavovať sa ťažkých kovov , ako je ortuť a hliník, ktoré sa nachádzajú v našich systémoch. Tieto kovy sa časom hromadia a poškodzujú životne dôležité orgány, ako sú obličky a pečeň. Zeler pomáha vyplavovať tieto kovy z tela.

Zelerová šťava je tiež skvelým ranným nápojom , pretože pomáha naštartovať váš metabolizmus, čo vedie k zvýšenému spaľovaniu tukov počas dňa a noci , čo vám pomôže schudnúť. Obsahuje aminokyselinu nazývanú tryptofán, ktorá je základnou látkou pre tvorbu serotonínu.

...a prečo hneď ráno? Tráviaci trakt je čistý; tak črevo dokáže všetko oveľa lepšie vstrebať.


Najznámejším propagátorom tejto šťavy je Anthony William, ktorého zásluhou vzniklo tzv.  „globálne hnutie zelerovej šťavy“ a s odborníkmi dokonca vyvinul špeciálny odšťavovač, pri ktorom je možné zo 600g stonkového zeleru odštaviť až 500ml, čo sme si preverili aj my vo Vitarian.sk


Ingrediencie:

•             Bio zeler

•             Čerstvý zázvor

•             Zelené jablko

Tento recept rannej zelerovej šťavy obsahuje zázvor, ktorý pomáha znižovať zápal, zlepšuje zdravie srdca a zvyšuje imunitu.

Zelené jablko pridávame pre jeho antioxidačné vlastnosti a sladkosť, zvýrazňuje chuť a robí ho lahodným. Je dobré si zo začiatku do šťavy pridať niečo sladšie, atak si postupne začať zvykať na horkejšiu zelerovú chuť.  Jablko môžete nahradiť napríklad aj ananásom, ktorý má tiež fantastické diuretické a protizápalové účinky

Takže pridanie jablka a zázvoru počas prvých týždňov vám pomôže zvyknúť si na chuť zeleru, pretože chutí vynikajúco .

Potom môžete postupne zvyšovať pomer zeleru vs. jablka a zázvoru a piť to samotné. Najvýznamnejšie výhody zelerovej šťavy sa prejavia, keď sa konzumuje samostatne. 


Postup:

Zeler a jablko stačí nakrájať nahrubo, aby sa zmestili do odšťavovača. Najjednoduchším spôsobom je vložiť zeler do odšťavovača, aby sa šťava extrahovala.

Ak nemáte odšťavovač , druhým spôsobom je umiestniť zeler do mixéra. Potom preceďte cez sitko alebo gázu a podávajte. 

Môžete pridať čerstvú citrónovú šťavu a ihneď vypiť. Pred konzumáciou čohokoľvek iného počkajte 15 až 30 minút. Zelerový džús nie sú raňajky, je to tonikum. Po ňom si ešte môžete dať raňajky.


Uskladanie:

Zelerovú šťavu môžete zakrytú skladovať v chladničke. Vždy je však lepšie ju pripraviť čerstvú, pretože špecifické vitamíny ako vitamín C, ktorý je silným antioxidantom, sú „prchavé“ a v podstate časom strácajú na sile.

Tomuto efektu však možno zabrániť uzavretím vzduchotesnej nádoby. Čerstvý džús vždy vyhrá nad 1-dňovým alebo 2-dňovým džúsom, ale džús skladovaný v chladničke vždy vyhrá v porovnaní s neodšťavovaním.
Záver


Zelerová šťava je silný a zdravý nápoj, ktorý ponúka mnoho zdravotných výhod. Je jednoduchý na prípravu a dá sa skonzumovať za pár minút.


Tip Vitariána

 Zelerové listy sú jedlé a výživné, ale majú horkú chuť. Odporúčame najskôr zaexperimentovať so stonkovým zelerom, aby ste sa zoznámili s chuťou a ak chcete, začnite pridávať listy. V opačnom prípade môžete listy zeleru jesť v šalátoch alebo ich použiť na kompost.

 

Súvisiace produkty

Súvisiace články

Výrobcovia

© 2013 - 2023 Vitarian spol. s r. o.
Powered by MIBRON  |  Created by Faustagency