Keď v spálni vládne nuda aj stres

O príčinách neschopnosti mať erekciu a ako ju oživiť

14. 09. 2022 Sex  Andrej Maťko
Richard a Michaela sú sympatický pár z Bratislavy, obaja tridsiatnici, už 4 roky spolu a bezdetný. Bývajú v menšom ale vkusne zariadenom byte, kde si spravili svoj malý raj. Obaja majú prácu ktorá ich baví a za ktorú im aj slušne platia. Majú veľa priateľov, bohatý spoločenský život a sú obľúbený ako vtipný a duchaplný spoločníci. Radi spolu športujú a cestujú, chodia do kina, divadla a na koncerty. Okolie ich vníma ako dokonalý pár. Čo ale nevedia a s čím sa málokto zvykne pochváliť je to, že v spálni u nich vládne absolútny kľud. Nič, nula. Okrem držania sa za ruky a bozk na dobrú noc, nemajú žiadna erotiku, o sexe ani nehovoriac.


Michaela už vyskúšala všetko, čo kdesi počula alebo čítala. Snažila sa Richarda presvedčiť aby sa dal vyšetriť, aby spolu zašli k psychológovi. Skúšala ho zviesť tým že doma pripravila romantickú večeru pri sviečkach, kúpila si aj zvodnú spodnú bielizeň. Nezabralo nič. Richard sa pri tejto téme okamžite vypne a nereaguje. Na príliš nežné dotyky reaguje tým že jej hovorí že je unavený a prepracovaný.


Richard nemá inú priateľku. Je len úplne sexuálne zablokovaný. Hovorieva sa že keď muž je vzrušený, tak sa mu krv preleje z mozgu do penisu. To nie je tak ďaleko od pravdy. Ale funguje to aj naopak. Ak muž v posteli rozmýšľa, ak je v strese, tak sa energia, ktorá by mala prúdiť do penisu, zase vracia do hlavy. Michaela nevie, že Richard vie dosiahnuť kvalitnú erekciu. Ale nie doma. Často dosahuje svojvoľnú, nechcenú erekciu, keď ide na masáž. Dokonca ak ho masíruje neatraktívna žena alebo muž. Alebo keď sedí v lietadle a podriemkava si. Sám tomu nerozumie. Ale tak ako sa nevieme vôľovo prinútiť zaspať, tak nevieme prinútiť penis aby sa stoporil na rozkaz.


Nato aby sme pochopili čo sa stalo s Richardom a či sa mu dá pomôcť, si musíme vysvetliť základné pojmy a procesy vzniku erekcie.

Aké sú typy erekcie?


Reflexná erekcia – je vyvolaná stimuláciou častí penisu dotykmi, stláčaním, satím pri orálnom sexe a trením keď je penis v pošve.
Psychogénna erekcia - Spôsobuje ju predstavivosť a podnety vizuálne, sluchové, čuchové a extragenitálne.
Nočná erekcia - Je podvedomá a objavuje sa vo fáze snívania a REM spánku vždy po 90 - 100 min. a trvá 20 - 40 min. Jej výskyt klesá od 4 (mladí muži) až po 2,6 za noc (sedemdesiatroční). 




Anatómia penisu


Žaluď penisu má najviac nervových ukončení. Preto sa orgazmus u muža dostaví predovšetkým stimuláciou žaluďa. Kožná riasa, ktorá spája žaluď a predkožku na spodnej strane mužského údu sa nazýva uzdička (latinsky frenulum). Keď je príliš krátka dochádza k prílišnej stimulácii a k predčasnej ejakulácii, (poraďte sa s doktorom). Je najcitlivejším miestom penisu a jeho stimulácia vedie k ejakulácií! Ak teda chceme spomaliť čas dosiahnutie vyvrcholenia tak šetrnejšie stimulujeme práve túto časť. (K tomu sa ešte vrátime na inom mieste).

Svalstvo v penise je hladké svalstvo ktoré sa nedá ovládať. Ak je napnuté znamená to malo krvi v penise a ochabnutý stav. Ak je uvoľnené, znamená to veľa krvi a tým erekciu. V každodennom živote je toto svalstvo napnuté, aby sme nemali erekciu ak ju nepotrebujeme. Ak nastane sexuálny stimul, uvoľní sa toto svalstvo. 

Semenníky neprodukujú len spermie ale aj testosterón  - mužský sexuálny hormón ktorý umožňuje mužovi vzrušenie. Semenníky sa nachádzajú mimo tela pretože potrebujú približne 34 stupne Celzia. 

Prostata je zodpovedná za výrobu časti spermálnej tekutiny. Keďže je pH spermií približne 6-7 a pošva je s pH 4-5 kyslá, musia spermie byť chránené tekutinou vylučovanou prostatou. 


Anatómia erekcie


K erekcii dochádza, keď krv prúdi do penisu rýchlejšie ako vyteká. To spôsobí, že tkanivo v penise napuchne a stvrdne. 

Telo penisu má dva rôzne typy tkaniva, ktoré sa menia, keď dosiahnete erekciu:
Corpus cavernosa: Tiež známe ako erektilné tkanivo. Toto tkanivo prebieha v dvoch stĺpcoch po stranách penisu. Skladá sa zo svalov, kolagénu a vlákniny, ktoré obklopujú prázdne oblasti. Keď je človek sexuálne vzrušený, krv sa vháňa do týchto prázdnych oblastí, napĺňa ich a spôsobuje, že penis stojí vzpriamený. Krvné cievy v spodnej časti penisu sa zúžia, čím sa krv udrží v kavernóznom teliesku. 

Corpus spongiosum: Podobná línia tkaniva, ktorá prebieha na spodnej strane penisu a obklopuje močovú trubicu. Táto oblasť sa nezväčšuje tak ako corpus cavernosa a udržiava nepretržitý prietok krvi dovnútra a von, kým má človek erekciu. To znamená že nemusíte mať strach z toho že vám penis odumrie ak erekcia trvá dlhšie (napríklad po použití viagry).

Tunica albuginea je pás vlákien v blízkosti spodnej časti penisu, ktorý sa sťahuje počas erekcie a stláča žily, ktoré by za normálnych okolností umožňovali vytekanie krvi z penisu. Keď sexuálne vzrušenie pominie, tunica albuginea sa uvoľní, čo umožní krvi vytekať z penisu. Ako sa to stane, penis opäť ochabne.




Panvové svalstvo: 


BC (BulboCavernosus) sval, ktorým regulujeme vypustenie alebo zastavenie moče, obklopuje erektilné tkanivo okolo močovodu dokáže napnutím alebo tlakom zvýšiť pevnosť erekcie a svojimi kontrakciami posúva ejakulát cez močovod von. 
IC (IschioCavernosus) sval nachádzajúci sa pred BC bližsie k telu a je zodpovedný za predčasnú ejakuláciu ale aj maximálnu silu erekcie pretože stláča žily vedúce von z penisu.
PC (PuboCoccygeus) nachádzajúcim sa od vnútra penisu až za análneho otvor ktorý obklopuje, takisto zlepšuje tvrdosť erekciu tlakom a kontrakciami, napomáha ejakulovať a vieme ním kontrolovať nielen vytekanie moču ale aj vytekanie spermií a tým aj orgazmus. (Pozri Kegelové cvičenia)

To že toto svalstvo je celý deň napnuté neznamená že je trénované a silné, častokrát naopak.  

Vnútorná časť ciev (artérií a žíl) sa nazýva endotel. Máme spolu 10 miliónov v našom tele. Endotel dokáže z arginínu produkovať NO - oxid dusnatý.  V roku 1998 získal Robert Francis Furchgott spoločne s Louisom Ignarrom a Feridom Muradom Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za „objav signalizačných vlastností oxidu dusnatého, ako látky ovplyvňujúcej nervový systém hladkého svalstva“. Je zodpovedný za vasodilatáciu, to jest uvoľňuje a rozširuje vnútro ciev – endotel. Čím sme starší tým menej NO produkuje naše telo. V 40-ke produkujeme už len 50 % NO a takisto premena arginínu na NO sa zhoršuje. Čím viac ho máme tým lepšiu erekciu máme. 


Autonómny nervový systém


Na rozdiel od somatického nervového systému (zabezpečuúceho aktívnu reakciu organizmu na podnety z vonkajšieho prostredia pohybom) je autonómny nervový systém neovládateľný vôľou. Jeho úlohou je regulácia vnútorného prostredia organizmu, inervuje (spája nervovými vláknami) hladkú svalovinu ciev, tráviacej trubice, endo- a exokrinné žľazy a má úzke prepojenie s endokrinným systémom (systém vnútorných žliaz).

Delí na dva samostatné funkčné celky:

Sympatikus (Fight or flight = bojuj alebo uteč) preberá kontrolu pri strese alebo nebezpečenstve a pripravuje organizmus na záťaž, zvyšuje krvný tlak, tep srdca, rozširuje priedušky. Nepodstatné - pre zvládnutie ohrozenia - telesné funkcie sa odstavia, napríklad trávenie, racionálne myslenie, vylučovanie a rozmnožovanie. Tým pádom asi nebudeme mať erekciu, ak utekáme pred levom o život. 
Preto pri strese v spálni vzniknutom tlakom na očakávaný výkon a strachom s nesplnenia očakávaní nemôže vzniknúť erekcia. (Ale orgazmus dosahujeme práve sympatikusom.)

Parasympatikus (Rest and digest, feed and breed = uvoľnenie, trávenie a rozmnožovanie) pripravuje organizmus na získavanie energie = trávenie, upravuje termoreguláciu, znižuje tlak a tep a spomaľuje dych. Tlmí sympatikus. Telo sa uvoľňuje, môže nastať ospalosť. 
Uvoľňuje sa svalstvo napríklad v penise, rozširujú sa cievy a môže nastať erekcia. 

Na začiatku pohlavného styku je telo riadene parasypatikom aby bola možná erekcia, počas neho sa pomaly aktivuje sympatikus – zvyšuje sa tep a dýchanie. 
Na konci pri vyvrcholení, orgazme a ejakulácií kompletne preberá moc sympatikus.  Na to aby sme mohli udržať erekciu a kontrolovať, respektíve oddialiť vyvrcholenie, musíme zotrvať dlhšie vo fáze uvoľnenia. Menej vzrušenia – dlhšia výdrž.   

Uvedomujem si že vás trápim prílišnými detailmi z biológie (ktoré som veľmi zjednodušil), ale bez nej nebudeme vedieť poradiť Richardovi a Michaele, kde robia chybu. Pretože ani návšteva psychológa na ktorú Richard so škrípajúcimi zubami privolil, ani ďalšie „jednoduché“ riešenia tento komplexný problém nevyriešia. Podstatným na ovládanie „autonómnych procesov“ je pochopiť ich fungovanie a následne ich podľa možností ovládať.


Hormóny dôležité pre sex


Prolaktín: dôležitý pri anorgazmií (neschopnosti dosiahnuť orgazmus), vyplavuje sa po orgazme a spôsobuje menšiu chuť na sex a slabšiu erekciu kvôli „otvoreniu“ toku krvi von z penisu a vedie k zníženej produkcií testosterónu.

Dopamín: nazývaný aj hormón šťastia alebo hormón motivácie. Väčšina závislosti sa spája s dopamínom. Ak gambler hrá alebo alkoholik pije tak ho dopamín núti to čo najrýchlejšie zopakovať alebo vôbec s tým neprestať.  Aj pri sexe sa vylučuje veľké množstvo dopamínu – tým zaručuje dostatočnú motiváciu na rozmnožovanie. A po vyvrcholení sa dopamín stará o to aby sme čo najrýchlejšie znova dostali chuť na sex. Negatívnou stránkou je to že muž chce dosiahnuť odmenu = vyvrcholenie čo najrýchlejšie. 
Aby sme predlžili čas od začatia sexu k vyvrcholeniu tak musíme produkciu dopamínu spomaliť.

Serotonín: zodpovedný za bdelosť a aktivitu potláča posolné látky (messengers), ktoré podporujú erekciu. Môže spôsobiť stratu libida (túžiť po sexe), problémy z potenciou a oneskorenie orgazmu (alebo žiaden orgazmus). Pri ejakulácií sa vylučuje množstvo serotonínu, preto po vrchole už nemáme takú chuť na sex. Serotonín sa takisto vyplavuje napríklad pri užívaní liekov ako sú antidepresíva. 

Oxytocín:  vylučuje sa pri sexuálnom vzrušení, podporuje erekciu, empatiu a spojene so sexuálnym partnerom. Pre ženy toto platí ešte viac ako pre mužov. To je aj dôvod, prečo sa ženy rýchlejšie zamilujú do muža po sexe. A radi sa mu pozerajú do očí a radi sa ho dotýkajú.
 

Súvisiace články

Výrobcovia