Kurie oká, mozole a bradavice

Ako sa ich zbaviť?

Kurie oká a mozole sú nepríjemnou stvrdnutou kožou, ktorá niekedy bolí. Tvoria sa v koži v oblastiach, na ktoré pôsobí tlak. Mozole sú rozptýlenejšie sploštené hrubé oblasti kože, zatiaľ čo kurie oká sú hrubé ohraničené oblasti, ktoré majú zvyčajne kužeľový alebo okrúhly tvar. Niekedy majú suchý voskový alebo priesvitný vzhľad. Najčastejšie sa vyskytujú na chodidlách.

Kurie oká, mozole a bradavice

Príznakmi kurích ôk a mozoľov sú:

  • stvrdnutá koža
  • oblasť šupinatej, suchej kože
  • rany a nárazy na kožu
  • bolesť alebo citlivosť postihnutej oblasti

Plantárne bradavice

Sú to vírusové ochorenia, ktoré sa šíria hlavne v bazénoch, sprchách a saunách. Sú to často bolestivé okrúhle alebo mozaikové izolované výrastky, tiež pomáha kyselina salicylová a agresívnejšími formami odstraňovania sú vypaľovanie, mrazenie, laserová terapia a operácia.

Plantárne bradavice sa šíria hlavne v bazénoch, sprchách a saunách.

Liečba

Kurie oká a mozole môžeme odstrániť prírodnými alebo chemickými spôsobmi – napríklad vypálením.

Operácie sú potrebné zriedkavo. Ak sú bradavice odstránené chirurgicky a vy neodstránite tlak, ktorý ich spôsoboval, vrátia sa vám.

Produkty

Produkty na ich odstránenie majú spoločnú jednu zložku – kyselinu salicylovú – zložku na odstraňovanie bradavíc bez lekárskeho predpisu. Táto kyselina rozpúšťa bielkovinu, ktorá tvorí väčšinu kurieho oka a hrubú vrstvu mŕtvej kože, ktorá ho pokrýva. Tieto výrobky sú k dispozícii ako kvapky, aplikátory, náplaste a pod. Zmenia vrchnú pokožku na bielu a umožnia vám odstrihnúť alebo orezať mŕtve tkanivo, čím bude kurie oko menej vyčnievať a bolieť. Kyselina salicylová sa neodporúča cukrovkárom a ľuďom so slabým krvným obehom a krehkou pokožkou (kvôli tomu, ako sa z toho vylieči ich pokožka).

Niekedy sú však bradavice voči kyseline salicylovej odolné.

Produkty s kyselinou salicylovou zmenia vrchnú pokožku na bielu a umožnia vám odstrihnúť alebo orezať mŕtve tkanivo, čím bude kurie oko menej vyčnievať a bolieť.

Prírodná liečba

K prírodným prostriedkom na odstránenie kurích ôk a bradavíc patria:

Jablčný ocot

Namočte si vatový tampón do jablčného octu, priložte k bradavici a prilepte. Nechajte pôsobiť cez noc a opakujte to každý deň. Bradavica by mala zomrieť po 1-2 týždňoch.

Vnútro banánovej šupky

Dvakrát denne si miesto potierajte zoškrabnutou vrstvou zvnútra banánovej šupky. Opakujte kým sa problému nezbavíte.

Čerstvé bazalkové listy

Rozdrvte čerstvé bazalkové listy a prilepte si ich na problematické miesto. Bradavica by mala zmiznúť po 1-2 týždňoch.

Krv

Trochu kontroverzné, no veľmi účinné. Menštruačná krv je veľmi silná a účinne odstraňuje kurie oká a bradavice, na ktoré iné veci alebo kyselina salicylová nezaberá. Počas celej menštruácie si ju niekoľkokrát denne natierajte na chodidlá a nechajte pôsobiť (ideálne je, ak používate menštruačný kalíšok). Po týždni alebo dvoch kurie oko alebo plantárna bradavica sama od seba odpadne. Ak je bradavica silnejšia, možno to budete musieť ešte o jeden alebo dva ďalšie mesiace zopakovať, no zaručene sa jej zbavíte!

Lastovičník a púpava

Odtrhnite rastlinu. Zo stonky lastovičníka bude vytekať žltá tekutina, z púpavy „mlieko“. Dvakrát denne si tekutinu aplikujte na bradavicu a zalepte a opakujte, kým sa jej nezbavíte.

Niekedy sa na kurie oká a bradavice používala žltá šťava z lastovičníka, ktorý zvyčajne rastie na tienistých miestach.

Tip Vitariána

Kurím okám a mozolom sa môžeme vyhnúť tým, že na niektoré miesta na koži nebudete vyvíjať tlak – na chodidlách nosením vhodnej obuvi, ktorá vás netlačí. Pomáha aj prikladanie čerstvej dužiny z aloe vera.

Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

Zdroje

↑ Späť hore

Počet hlasov: 1047