Sú smoothies vhodné pre tehotné ženy?

Zelená výživa pre plod i budúcu matku

19. 12. 2017
Sú smoothies vhodné pre tehotné ženy?

Majú smoothies na tehotné ženy pozitívne zdravotné účinky?

Áno i nie. Áno, pretože zelené smoothies môžu byť počas tehotenstva enormnou zdravotnou injekciou a nie, pretože ženy sa často nezaoberajú tým, odkiaľ používané suroviny pochádzajú. Tehotné ženy si, samozrejme, môžu navoliť ingrediencie, ktoré vývoj plodu podporujú efektívne, no to stále neznamená, že budú stopercentne zdravé. Ženy, ktorých čaká pôrod, by mali viac ako ktokoľvek iný investovať do skutočne zdravých ingrediencií. Musia navyše venovať maximum pozornosti ich spracovaniu, aby z nich vyťažili čo najviac živín a čo najmenej škodlivín.

Je napríklad dobre známe, že tmavá listová zelenina privádza do tela mnoho vápnika, železa a kyseliny listovej. V čerstvom stave sa v nej nachádza i množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. Spolu s týmito látkami však môže obsahovať i množstvo toxínov, ktoré poľnohospodári využívajú na ich rýchly rast, na odolnosť voči škodcom a počasiu. Venujte preto pozornosť tomu, odkiaľ vaša listová zelenina pochádza a snažte sa ju získať z lokálnych zdrojov, prípadne v bio kvalite.

Ak takúto listovú zeleninu rozmixujete vo vysokovýkonnom mixéri s kvalitnými nožmi, roztrhá ju na najmenšie možné časti, vitamíny a minerály sa uvoľnia a vy ich tak budete môcť stráviť rýchlo a efektívne. Čoskoro sa dostanú k plodu a poskytnú mu infúziu chlorofylu a celého radu vzácnych živín.

Čo má obsahovať smoothie tehotnej ženy?

Predovšetkým kyselinu listovú, kľúčovú živinu, ktorej nedostatok v tele môže stáť za mnohými poruchami rozvíjajúceho sa plodu. Chutné smoothie s množstvom kyseliny listovej si môžete vyrobiť napríklad z manga:

  • 1 veľké mango
  • 1 šálka malín
  • 1 šálka čerstvého mladého špenátu, mangoldu alebo kučeravého kelu
  • ½ až 1 pohár vody

Všetky ingrediencie rozmixujte vo Vitamixe, ktorý z nich vytvorí krémovú homogénnu zmes a vďaka špeciálne zakriveným nožom rozbije jednotlivé časti plodov a listov na ľahko stráviteľné čiastočky. Snažte sa zabezpečiť si všetky ingrediencie v bio kvalite, aby ste sa vyhli rizikám, ktoré prinášajú pesticídy, herbicídy a insekticídy v ovocí a zelenine.

Kvalitné brusinky bez cukru sú skvelým prostriedkom na posilnenie zdravia močových ciest.

Zdravé močové cesty

V prípade tehotných žien hrozia i časté infekcie močových ciest. V ich prevencii pomôžu brusnice, ktoré sa do mnohých smoothies skvele hodia. I tu však treba dať pozor. Bežne dostupné sušené brusnice sú doslova zasypané cukrom. Obzrite sa po čerstvých brusniciach alebo brusnicovej šťave. Vďaka tejto ingrediencii dokážete zabrániť baktériám, aby sa prichytávali na steny močového mechúra.

Preč s rannou nevoľnosťou

Ak sa chcete počas tehotenstva zbaviť rannej nevoľnosti a závratov, pridajte si do smoothie i čerstvý zázvor. Mnoho vedeckých štúdií potvrdzuje, že tento koreň dokáže pomáhať pri závratoch dokonca i v prípade liečby chemoterapiou. Štúdia časopisu Obstetrics & Gynecology dokonca potvrdila, že konzumácia zázvoru dokáže zmierniť nielen závraty, ale aj zvracanie, ktoré prvé štádiá tehotenstva často sprevádza. Zázvor mnohým ľuďom v smoothies nechutí, pretože ho ich mixér nedokáže riadne spracovať. Tvrdé kúsky a nepoddajné vlásky koreňa sa na jazyku vôbec nerozplývajú. Na jeho riadne rozmixovanie je potrebný kvalitný vysokovýkonný mixér, ktorý ho dokáže roztrhať na nespozorovateľné kúsky.

Boj proti únave

Mnohé ženy sa počas tehotenstva trápia i s celodennou únavou. Pomôcť im v takomto prípade môžu napríklad banány. Opäť však pozor na kvalitu. Bežne dostupné banány sú často striekané silne toxickými látkami, ktoré namáhané telo tehotnej ženy nemusí dobre znášať. Vyhľadajte si v ponuke predajní bio banány a do zelených smoothies si pridávajte tie. Dodajú vašim zeleným nápojom krémovú konzistenciu a vám energiu. Sú plné draslíka a vitamínov skupiny B, ktoré pôsobia pozitívne na únavu a dokážu pomôcť aj s rannou nevoľnosťou.

Banány vám pomôžu s nevoľnosťou aj únavou.

Tip Vitariána

Zelené smoothies sú za určitých podmienok pre ženy pravdepodobne tým najlepším, čo môžu počas tehotenstva vypiť. Je však kľúčové venovať pozornosť pôvodu a obsahu ingrediencií, voliť rozumné kombinácie ovocia a zeleniny a zamerať sa na čo najvýživnejšie plody a listovú zeleninu, ktorú si telo tehotnej ženy žiada. Vďaka kvalitným, dobre rozmixovaným zeleným smoothies sa môžete zbaviť zápalu mechúra, nevoľnosti, zvracania aj únavy.

Súvisiace články

Výrobcovia