Cannabis sativa alias marihuana - časť 1.

Liečivá sila rastlín

30. 03. 2017 Alternatívna medicína Príroda Bylinky Drogy  Jozef Maťko
Cannabis sativa alias marihuana - časť 1.

Konope, marihuana či cannabis sativa

Marihuana je droga zložená zo sušených rozomletých listov, plodov alebo kvetov konope (cannabis sativa), ktoré sa pestuje na rôznych miestach sveta. Hašišová cigareta sa vyrába takisto práve z miazgy tejto rastliny. Najdôležitejšou účinnou látkou v konope vzhľadom na jej psychoaktívne pôsobenie je δ-9-tetrahydrokanabinol (THC), ktorý tvorí približne 1 % rastliny. Marihuana bola dobre známa už niekoľko storočí pred Kristom, ale je možné, že jej súčasné pomenovanie má pôvod v relatívne modernom Mexiku, kde mohlo vzniknúť kombináciou ženských mien „María“ a „Juana“.

Výroba a obchodovanie s konope

Marihuana je celosvetovo najvyrábanejšou a najpredávanejšou nezákonnou rastlinnou drogou. Veľkovýroba konopnej živice je sústredená v niekoľkých krajinách, no najmä v Maroku, Pakistane a Afganistane. Celková celosvetová produkcia konopnej živice sa odhaduje na 7 400 ton ročne. Väčšina tejto živice konzumovanej v EÚ pochádza z Maroka a je pašovaná najmä cez Pyrenejský polostrov.

Pestovanie konope v Maroku bolo sledované po druhýkrát v roku 2004 a zistenia odhalili 10 % pokles v porovnaní s rokom 2003, najmä v dôsledku zásahu vlády. V roku 2004 dosiahla celková obrábaná plocha v oblasti Rífu 120 500 hektárov, čo zodpovedá potenciálnej produkcii 2 760 ton konopnej živice (UNODC a marocká vláda, 2005).

Konope má preukázateľne silné liečivé účinky. Odporúčajú ho už aj niekoľkí lekári.

Vedci skúmajú účinok konope na alergie

V laboratórnych pokusoch na myšiach zistili vedci Univerzitnej nemocnice v Bonne, že telesné kanabinoidy zohrávajú dôležitú úlohu pri zápalových procesoch. Štúdia môže mať terapeutický význam, pretože pri pokusoch na zvieratách zlepšil roztok s THC, účinnou látkou marihuany a hašiša, alergické kožné reakcie.

Kontaktné alergie by sa preto mohli dobre liečiť s masťou obsahujúcou THC, tvrdí tím vedený Melihom Karsakom z Univerzity v Bonne v odbornom časopise Science.

Čo má spoločné konope a ľudské telo?

Už 20 rokov je dobre známe, že telo vyrába neurotransmitery podobné tým v konope (endokanabinoidy), ktoré sa pripájajú na tých istých nervových miestach ako omamné látky v konope. Prečo však telo týmito prípojnými miestami disponuje nebolo doteraz presne známe. Pri experimentoch na myšiach si Melih Karsak a jeho kolegovia všimli, že keď hlodavcom chýbali kanabioidné prípojné miesta v mozgu, dostávali alergie častejšie cez označovacie príchytky na ušiach. Pri ďalších pokusoch výskumníci cielene vyvolali kontaktnú alergiu a súčasne zablokovali medikamentózne kanabioidné prípojné miesta. Zvieratá reagovali oveľa silnejšie na alergény ako jedinci rovnakého druhu s nezablokovanými prípojnými miestami. Naopak kmene myší so zvýšenou koncentráciou endokanabinoidov preukázali značne menej kožných alergií.

Masť konope má silné protialergické účinky

Konopná masť proti alergii na nikel

„Telesné kanabinoidy aktivujú príslušné rozpoznávacie miesta kožných buniek, a tak spomaľujú imunitnú reakciu proti alergénom,“ píšu výskumníci vo svojej štúdii. Rovnaký účinok má THC z konope. „Keď sme alergickým zvieratám natreli roztok THC na kožu, bol opuch oveľa menší“, vysvetľuje Thomas Tüting, jeden zo spoluautorov štúdie. Práve on navrhuje, aby sa konopné masti používali na liečbu alergických ekzémov a kontaktných alergií, keďže dokážu bojovať proti niklu alebo iným zložkám kozmetických výrobkov. Takáto masť navyše na človeka nemá žiadny omamný účinok.

Tip Vitariána

Kanabinoidy sa nachádzajú priamo v našom tele a spomaľujú imunitnú reakciu proti alergénom. Kanabinoidy vyrobené z rastlín majú rovnaký účinok. Teda konope ako súčasť mastí a krémov nie je len droga, ale aj výborný liek proti zápalovým procesom a kontaktným alergiám.

Súvisiace články

Výrobcovia